2022 için en sevdiğimiz iklim örtüsü. (Aslında, bazıları iyi haber!)

iclal

Global Mod
Global Mod
Donmuş (ancak ısınmakta olan) Kuzey Kutbu’ndan Kızıldeniz kıyılarına kadar çığır açan haberlerle dolu bir yılda, Times’ın iklim masası milyar dolarlık yasalar, sinsi engeller ve hatta bir “shrink-flation” uzmanı hakkında yüzlerce makale yayınladı.

İşte iklim gazetecilerinin bu yıl en akılda kalıcı bulduklarını söyledikleri seçilmiş makaleler.

〰

“Birçok Amerikan şehrinin iddialı iklim hedefleri var, ancak kendi sınırları içinde gezegeni ısıtan emisyonları azaltmak, özellikle ulaşım söz konusu olduğunda, söylemesi yapmaktan genellikle daha kolay. Meslektaşım Nadja Popovich ve ben nedenini öğrenmek için Portland, Oregon’a gittik. Bulduğumuz şey, hükümetin birkaç ana otoyolu iyileştirme planları üzerine şiddetli bir savaştı.”

– Brad Plumer

〰

“Nerede ve nasıl yaşadığınız iklim üzerindeki etkinizi değiştirir. Mira Rojanasakul, Brad Plumer ve ben, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki hanelerin araba kullanarak, evlerinde elektrik kullanarak, uçarak ve daha fazlasıyla iklim değişikliğine ortalama olarak ne kadar katkıda bulunduğunu gösteren bir dizi harita yayınladık. Bazı net modeller fark edeceksiniz.”

— Nadia Popoviç

〰

“Batı Virginia’dan kıdemli ABD Senatörü, siyasi kariyerinin her adımında, kendi özel kömür işinin tek müşterisi olan yerel bir enerji santraline yardım etti. Yol boyunca iddialı iklim koruma önlemlerini engelledi.”

—Christopher Flavelle

〰

“Dünyanın dört bir yanında hayvanların bağlı olduğu vahşi yerler küçülüyor. Lauren Leatherby’nin çarpıcı grafiklerinin yer aldığı bu makale, size en çok nesli tükenmekte olan hayvanlardan bazılarını getiriyor ve yaşam alanlarını kurtarmak için çok önemli bir küresel çabayı anlatıyor.”

– Catherine Einhorn

〰

“Mahkemedeki iklim değişikliği davaları, çevre düzenlemelerini ortadan kaldırmayı amaçlayan Cumhuriyetçi başsavcılar ve muhafazakar müttefikler tarafından koordineli, çok yıllı bir strateji ile karşılanıyor.”

– Mercan Davenport

〰

“Bir bilim insanı ekibi, göremediğimiz her şeyin haritasını çıkarmaya çalışıyor: ayaklarımızın altındaki mantar ağları ve bu, iklim krizine bazı cevaplar içerebilir.”

— Somini Sengupta

〰

“Suçlu madencilik endüstrisini desteklemek için Brezilya’da korunan arazide gizlice yüzlerce uçak pisti inşa edildi. Meslektaşlarım ve ben, çoğu kabile topraklarını yok eden ve insanları tehdit eden suç ağlarının parçası olan Brezilya Amazon’undaki bu yasadışı uçak pistlerinden 1.200’den fazlasını bulmak için binlerce uydu görüntüsünü inceledik.”

— Manuela Andreoni

〰

“Suudi Arabistan, lobi faaliyetleri yürüterek, araştırmaları finanse ederek ve iklim eylemini engellemek için diplomatik güçlerini kullanarak fosil yakıtları önümüzdeki on yıllar boyunca küresel ekonominin kalbinde tutmaya çalışıyor.”

– Hiroko Tabuchi

〰

“Hangi öğenin hangi çöp kutusuna atılacağını bilmek olması gerekenden daha zor. Ama öğrenmek için asla geç değildir. Hiroko Tabuchi, Sean Catangui ve ben bir tahmin oyunu yarattık ve geri dönüşüm kaosunun neredeyse kasıtlı olduğunu açıkladık.”

– Winston Choi-Shagrin

〰

“Bazen hesaba katmamız gereken felaketler, beklediğimiz ilk felaketler değildir. Mira Rojanasakul ve ben büyük bir tane izleyeceğiz.”

– Raymond Zhong

〰

“İrlandalı botanikçi, biyokimyacı ve yazar Diana Beresford-Kroeger, hayatını ormanları kurtarmaya, evinin çevresindeki ormanlarda iklim değişikliğine dayanıklı yerel ağaçlar yetiştirmeye adadı.”

– Cara Buckley

〰

“Muson, Güney Asya’daki yaklaşık iki milyar insanın yaşamında çok önemli bir rol oynuyor. Isınan bir dünyadaki değişikliklerle nasıl başa çıkıyorlar? Meslektaşlarım Zach Levitt ve Jeremy White’ın açıklayıcı grafiklerini kaçırmayın.”

— Henry Çeşmesi

〰

“Kongo Havzasındaki yağmur ormanları, gezegeni ısıtan karbondioksiti emme açısından büyüklük ve önem açısından Amazon’dan sonra ikinci sırada yer alıyor, ancak kütükler sallara bağlanıp nehirden aşağı taşındığı için Kongo Nehri boyunca yasadışı ağaç kesimi zarar görüyor. Tahrik edilecek.”

– Dionne Searcey

〰

“Büyük bir akifer, onlarca yıllık aşırı yeraltı suyunun ardından azalıyor, bu nedenle yetkililer, yeniden doldurmak için arıtılmış atık suyu buraya pompalıyor. Yüksek talep ve iklim değişikliği su kaynakları üzerinde baskı oluşturduğundan, giderek daha yaygın bir strateji haline geliyor.”

— Elena Şao

〰

“Biden yönetimi yenilenebilir enerjiyi teşvik etmeye çalışırken bile, eyalet düzeyindeki Cumhuriyetçiler, özellikle de iyi organize olmuş ve iyi finanse edilen bir grup devlet haznedarı, geri adım atıyor ve fosil yakıtları teşvik ediyor.”

– David Gelles

〰

“Latin Amerika’da yeni nesil sol liderler, fosil yakıtların küresel ısınmaya katkılarını haklı çıkaracak kadar insanı yoksulluktan kurtarmadığını savunarak iklim değişikliği haçlıları olarak ortaya çıktılar. Kolombiya’nın lideri Gustavo Petro belki de en çok ses çıkaranı. Petrol üreten ülkesini, ekonomisini tamamen karbonsuzlaştıran ilk ülke yapmak istiyor.”

– Maks Barak

〰

“Yeni bir iklim ve vergi yasası uyarınca, federal hükümet, ülkeyi kalkınmak için fosil yakıtlardan ve rüzgardan uzaklaştırmak için 370 milyar dolar yatırım yapmasına rağmen, önümüzdeki on yıl içinde Meksika Körfezi’nde açık deniz sondajı için yüz milyonlarca dönüm ek alan kiralayacak. güneş enerjisi ve diğer yenilenebilir enerjiler.”

– Lisa Friedman

〰

Uzmanlar, tüm yiyeceklerin yaklaşık yüzde 35 ila 40’ının kullanılmadığını söylüyor. Ve gıda üretimi, küresel emisyonların dörtte birinden fazlasından sorumludur. Birkaç yeni uygulama bunu düzeltmeye çalışıyor.”

— Clare Toeniskoetter

〰

“San Francisco sisi dağılacak mı? Belki. Bazı araştırmalar bunu önerdi. Diğer araştırmalar belki de olmadığını söylüyor. Sis o kadar belirsiz ki, geleceği tahmin etmeye çalışmak şöyle dursun, geçmişte ne kadar sisli olduğunu söylemek bile zor. İklim değişikliği sise ne yapıyor? Ve neden önemlidir? Scott Reinhard ve ben karmaşıklığı çözüyoruz. ”

– John şubesi