24. Uçan Süpürge Bayan Sinemaları Şenliği bitmiş oldu

• Konuyu başlatan admin
  • Başlangıç tarihi
A

admin

Guest
Bu yıl 24. sefer gerçekleştirilen Uçan Süpürge Memleketler arası Bayan Sinemaları Şenliği‘nin sonuna gelindi. 1998 yılından düzenlenen şenlikte bu yıl, 33 ülkeden tam 64 sinema izleyici karşısına çıktı. Uçan Süpürge’nin son gösterim günü 12 Haziran tarihi oldu.

24. Uçan Süpürge Bayan Sinemaları Şenliği‘nin bu yılki teması Araftan Çıkmak oldu. Bayanların ilham verici dayanışma kıssalarını sinemaseverlerle buluşturan şenlikte yerli ve yabancı 50’den çok konuk ağırlandı. Gençlik Parkı Kent Kurulu Aktiflik Alanı’nda 27 Mayıs’ta yapılan basın toplantısının akabinde birfazlaca online gösterimin yanı sıra bayan işçiyle söyleşiler ve etkinlikler yapıldı. Fiziki sinema gösterimlerini konuklar Cermodern ve Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde sinemaları izleme talihi buldu.

Menajerimi Orta dizisi oyuncusu Ahsen Eroğlu, Genç Cadı Ödülü’nün sahibi oldu.

FIBRESCI MÜKAFATI ‘BENİM BEDENİM’ SİNEMASINA

Uçan Süpürge’nin ödül merasimini Şenay Gürler ve Ehil Dikinciler sundu. Şenliğe dayanak veren kurumlara plaketleri takdim edildi. Ödül merasimi sırasında Parıltı Sürer’e Onur Mükafatı; Ayta Sözeri, Ekin Fil ve Gülin Üstün’e Bilge Olgaç Muvaffakiyet Mükafatı, Ahsen Eroğlu’ya Genç Cadı Mükafatı verildi. Onur Mükafatı sahibi Zuhal Olcay ve Bilge Olgaç Muvaffakiyet Mükafatı sahibi Demet Evgar, merasime online olarak iştirak sağladı.

Geçtiğimiz hafta içerisinde ise FIPRESCI Mükafatı sahibini buldu. Boyd Van Hoeij, Rüdiger Suchsland ve Esin Küçüktepepınar’dan oluşan heyet üyeleri, Samaher Alqadi’nin yönettiği 2021 yılı imali Benim Bedenim/As I Want sinemasına mükafatını takdim etti.

Heyet, sineması bu mükafata layık görme münasebetlerini “Farklı sinema tekniklerini bir ortaya getirerek, Mısır’daki Arap Baharı bayanlarının ve bu bayanların süren eşitlik ve insan hakları uğraşının portresini çizmek için kameranın imkânlarını araştırma yolundaki özgün yaklaşımından ötürü biz FIPRESCI Heyeti, mükafatı Samaher Alqadi’nin Benim Vücudum sinemasına veriyoruz” kelamlarıyla deklare etti.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün takviyeleriyle düzenlenen Uçan Süpürge Memleketler arası Bayan Sinemaları Şenliği, bu biçimdelikle bitmiş oldu.