30 dolara satın alınan Dürer tablosunun bedeli 10 milyon dolardan fazla

• Konuyu başlatan admin
  • Başlangıç tarihi
A

admin

Guest
ABD’nin Massachusetts eyaletindeki Concord kentinde bir kişi 2016’da, emlak satışında 1 dolara geçersiz bir kolye ve 30 dolara Meryem Ana ve Çocuğu’nun küçük çizimini satın aldı.

Tabloyu satın alan ve ismi açıklanmayan ABD’li sanatseverin bir arkadaşı, 2019 yılında tesadüfen ünlü sanat kolleksiyoncusu Clifford Schorer ile karşılaştı ve bu tablonun hayli pahalı olabileceğini düşündüklerini söylemiş oldu.

Schorer evvel hayli inanmasa da çabucak sonrasında yapıta gidip bakmayı kabul etti. O anları CNN’e anlatan Schorer, “Genel olarak konuşursak, bir yapıtla ilgili tez ne kadar fazlaysa hayal kırıklığı da o kadar fazla olur. Örneğin biri bana elinde Leonardo da Vinci’nin bir tablosu olduğunu söylerse, çoklukla o tablodan pek de etkileyici imgeler çıkmaz.” dedi.

Alman ressam Dürer’e ilişkin olduğu tez edilen tabloya da birebir biçimde yaklaştığını söyleyen Schorer, “Ancak haftalar daha sonra sanat yapıtını incelemeye geldiğinde, kalitesi karşısında şaşırdım. Sahibine ‘bence bu şimdiye kadar gördüğüm en büyük sahtecilik ya da bir başyapıt’ dedim.

Yapıtın gerçek olup olmadığını anlamak için 17 farklı ülkeye uçup 3 yıl boyunca yapıtı uzmanlara incelettiğini belirten Schorer, son olarak Londra’daki British Museum’da bu alandaki bilim adamları tarafınca çizimin incelendiği bir yuvarlak masa toplantısı yapıldığını kaydetti.

Londra’daki British Museum’da uzmanlar, çalışmalarının kararında yapıtın 1471 üretimi bir Albrecht Dürer çalışması olduğunu tescilledi.

EN FEVKALÂDE KEŞİFLERDEN

Schorer, rönesans sanatının son senelerdaki en olağanüstü keşiflerinden biri olarak tanımlanan çizimin bedelinin 10 milyon dolardan fazla olduğunu söylemiş oldu.

Dürer’in Alman resiminin en değerli isimlerinden biri olduğuna dikkat çeken Schorer, “Dürer’in gelmiş geçmiş en büyük grafik tasarımcılarından biri olduğunu söyleyebiliriz. Gravür ve çizimde öncü bir isimdi. Kara kalem çalışmalarda tam bir usta idi ve tüm dünyadaki sanatkarlara ilham verdi.” tabirlerini kullandı.