ÂLÂ Partili Çıray’dan “Yeni bir kırılma yaşandı” çıkışı

Cekikgoz

Global Mod
Global Mod
Konak Belediyesi Selahattin Akçiçek Kültür Merkezi’nde düzenlenen İzmir’de YETERLİ Gençlik İzmir bakılırsav Evrakı Takdim Merasimi’ne DÜZGÜN Parti TBMM Küme Başkanvekili ve İzmir Milletvekili Müsavat Dervişoğlu, ÂLÂ Parti Genel Lider Siyasi Başdanışmanı, İzmir Milletvekili Aytun Çıray, DÜZGÜN Parti İzmir Vilayet Lideri Hüsmen Kırkpınar, CHP ve YETERLİ Parti İzmir Gençlik Kolları üyeleri katıldı.

DÜZGÜN Parti Genel Lider Başdanışmanı Aytun Çıray, UYGUN Parti Genel Lideri Meral Akşener’in bir televizyon programındaki “Ben başbakan adayıyım” kelamlarına dikkat çekti.

Çıray, “Türk siyasetinde kıymetli kırılma noktaları vardır. Bunlardan biri YETERLİ Parti’nin seçime girmesidir. Biri de kazanılamaz denilen İstanbul’un kazanılmasıdır. Başkası ise dün gece yaşandı. Genel Liderimiz Meral Akşener açıklamalarıyla parlamenter demokrasi konusundaki kararlılığını ortaya koydu. ‘Ben başbakan adayıyım’ dediği andan itibaren parlamenter sistem olacak mı, olmayacak mı pazarlıkları bitmiştir” diye konuştu.

Çıray şöyleki konuştu:

“İYİ Parti kurulduktan daha sonra Türkiye siyasi hayatında değişiklikler oldu. Tünelin ucundaki ışık yakılmış oldu. Bugün geldiğimiz yer epey ileri bir nokta. Türkiye siyasetinde değerli bir kırılma noktaları vardır. Bunun birisi GÜZEL Parti’nin seçime girmesidir. Birisi de sayın genel liderimizin uğraşlarıyla, kazanılamaz denilen İstanbul’un kazanılmasıdır. Üçüncüsü de dün gece yaşandı. Türk siyaseti bir kere daha kırıldı. Sayın genel liderimiz yeni bir anlayış ve ideoloji ortaya koydu. Parlamenter demokrasi konusundaki kararlılığını ortaya koymuş oldu. ‘Ben başbakan adayıyım’ dediği andan itibaren parlamenter sistem olacak mı, olmayacak mı pazarlıkları bitmiştir. Kaçınılmaz bir biçimde olacaktır, değerli bir tereddüt ortadan kalkmıştır. İçinden geçtiğimiz süreç berbat. Ucube bir rejim var. Bütün güçler birinin eline verilmiş. Savaş yetkisi dahil hepsi kendisindedir. İtaatkâr, kayıtsız kuralsız biat etmiş bir kümeyle çalışıyor.”

“SIĞINMACILARI BARINDIRMAKLA ÖVÜNENLER GENÇLERE YURT BULAMADI”

Üniversite öğrencilerinin yurt problemine da dikkat çeken Çıray, şunları kaydetti:

“Türkiye’de gençlerin günlük sıkıntıları var. En baştaki ise yurt sorunu. 7 milyon 943 bin öğrenci var. Türkiye’deki öğrencilerin yurt talebini karşılama oranı ise yüzde 8.7. Yüz öğrenciden 9’una yurt bulabiliyor hükümet. 2002’de bu oran yüzde 10-11 civarında. ÂLÂ Parti iktidarında en değerli konulardan biri olacak. Yurt sorununu devlet bakılırsav olarak kabul edeceğiz. Diğerine bırakılamaz bir vazifedir. Yurt sıkıntısı Türkiye’nin gündemi şu anda. 6-7 milyon süreksiz sığınmacıyı barındırmakla övünenler 1 milyon gencimize yurt bulamadılar. 20 yıllık iktidarlarına karşın.”