Altaylı ile AKP’li Şen içinde tansiyon yükseldi: Yakında yatak odamıza girecekler!

Cekikgoz

Global Mod
Global Mod
AK Parti Genel Lider Yardımcısı Mustafa Şen’in kendisine yolladığı yazıyı köşesine taşıyan Habertürk muharriri Fatih Altaylı, Şen’in kelamlarına cevap verdi.

Altaylı, son günlerde artan sığınmacı tartışmasıyla ilgili, “Bu misafirlik epey uzadı diyoruz. Evvel salona yerleştiler. Yakında yatak odamıza girecekler. daha sonrası felaket aslına bakarsanız” kanısını lisana getirdi.

Altaylı’nın bugünkü yazısından ilgili kısım şöyleki:

AK Parti Genel Lider Yardımcısı Mustafa Şen kendisi hakkındaki 14 satırlık kısa yazıma çok uzun bir cevap göndermiş.

Motamot yayınlıyorum:

“Sayın Fatih ALTAYLI

Öncelikle, bu salgın günlerinde düzgün ve sağlıklı olmanızı dilerim. 22.07.2021 tarihindeki haberturk.com’daki yazınızda, twitterdaki mesajımı hiç ilgisi olmayan bir noktaya çektiğinizi ıstırapla okudum. Yazınızdan, nasıl bir tweete, nasıl bir tweetle mukabele ettiğimi okumadığınızı anlıyorum. Benim sözlerimde sizin kullandığınız cümle yok ve olamaz da. Sizin kullandığınız söz, maalesef trol ordusunun çarpık sözü ve ne yazık ki siz onu kullanarak değerlendirmelerde bulundunuz. meğer ilgili mesajım, tüm muhacir ailelerin başımız üstünde yeri olmak üzere, kendisi de bir muhacir/mülteci aileden gelen birine açık bir empati davetinden ibarettir. Mültecileri en çok, tarih ortasında yakın sayılabilecek bir süre evvel buraya gelmek zorunda kalanların anlamaları gerekir diye düşünmüştüm.

Suriyelilere gelince; çeşitli televizyon programlarında da lisana getirmiş olduğum üzere -belki sizin programınızda da-, son olarak dönmeleri stratejik olarak daha düzgün olacaktır. Suriye’de nüfus ve tapu kadastro daireleri ABD, DAEŞ, PKK, PYD, Rejim, İran ve Rusya güçleri tarafınca şuurlu olarak bir epeyce yerde tarumar edilmiştir. Orada müthiş bir nüfus ve mal mülk mühendisliği yapılmıştır. Suriyelilerin, hususen Türkmenlerin, canlı şahitler varken, geri dönüp yurtlarına, mallarına, mülklerine sahip çıkmaları gerekir. Bu stratejik bundan önceliktir. Bilhassa, öbür tüm Türk yurtlarından gelenlerin de bu biçimde yapması gerekir; aksi takdirde o yurtlar vakit içinde Türk yurdu olmaktan çıkar. Bu mevzuda dün de bu biçimde düşünüyordum, bugün de bu biçimde düşünüyorum. Lakin; bu, Avrupalıların bize yaptığı üzere, yabancı düşmanlığı yaparak, mülteci düşmanlığı yaparak ve ayrıyeten üç gün evvel gelenin üç gün daha sonra geleni kovduğu bir biçimde olabilemez. Hatırlayacak olursak, Lozan imzalandığında içerideki nüfusun yarısı sonların haricinden gelenlerden oluşuyordu ve kimse kimseye git dememişti. Zira Türk milleti hiçbir vakit ayrımcı, yabancı düşmanı, mülteci/muhacir düşmanı olmadı; olmayacaktır da…

Biz sivil toplum kuruluşları olarak, vaktiyle Suriyelilerin orada kalıp gelmemesi için İdlip’te binlerce ve on binlerce briket meskenler yaptırdık ve bu süreç devam etmektedir. İnsanların başına bomba yağarken gelme diyemezsiniz olağan olarak. Ancak onlara orada inançlı bir bölge oluşturursanız, gelmezler. bu türlü 4 milyon insanın hareketliliği ve tahminen değerli bir kısmının Türkiye’ye geçişi bir biçimde önlenmiş oldu.

Anadolu’daki tarihimiz bahsinde ise sizin üzere düşünmüyorum ve Büyük Türk Milleti yalnızca son bin yıldır değil, Malazgirt öncesindeki bin senelerda da bu coğrafyada varlık göstermiştir diyorum. Bunu yanlış bulan tarihçiler olsa da, meslekten bir tarihçi olarak, Malazgirt öncesinde de bu coğrafyada olduğumuzu gösteren kâfi kanıt olduğuna kaniyim. Malazgirt ise bunun mükemmel bir ebedî tacı olmuştur.

Sonuç olarak, a) Suriyeliler sorunu çarpıtarak, duygusallıkla ve karşı duygusallıkla çözülemez. İnsanî, ahlaki, vicdanî lakin aklî tahliller gerekir; b) AK PARTİ’deki nazaranvimi de yanlış yazmışsınız. Okuyucular olarak daha ihtimamlı yazılara hakkımız olduğunu düşünüyorum.

Sıhhat ve memnunluk dileklerimle.

Mustafa ŞEN AK PARTİ Genel Lider Yardımcısı AR-GE ve Eğitim Lideri

BU DA BENİM ŞEN’E KARŞILIĞIM

Sayın Mustafa Şen,

Kibar cevabınızı okudum.

Teşekkür ederim.

Merak buyurmayınız. Partideki vazifenizi elbette biliyorum.

Parti sözcüsü dememin sebebi misyonunuzdan dolayı sözlerinizin partinizi bağlayıcı olmasından dolayıdür.

Siz de çok âlâ bilirsiniz ki, genel liderlerin ve yardımcılarının kelamları hukuk önünde parti açısından bağlayıcıdır.

Ben sizin kullandığınız cümleleri yazımda motamot kullanmadım, hakikat.

Sizin cümlelerinizden çıkan manayı kullandım.

Siz şu biçimde yazmıştınız:

“Suriye’den gelenlere sordum. Diyorlar ki: birinci vakit içinderda bizdilk evvel gelenler geldikleri yere gitseler, biz de yol yordam öğrensek, daha sonra biz gitsek.’’

Mustafa Beyefendi, bu “Önce Türkler gitsin” demek değil de ne demek!

Siz önemli adamsınız.

Niçin bizim aklımızla alay ediyorsunuz.

Yapmayın lütfen.

Suriyeli ve Afgan ve Iraklı ve Afrikalı göçmenleri nasıl olur da dağılan bir imparatorluğun Müslüman tebaasını ana vatana getirmesi ile kıyaslarsınız.

Onun ismi mübadele idi.

Türkiye topraklarındaki gayrı Müslimler gitti, oralardaki Müslüman Türkler geldi.

Ortada zavallı Hristiyan Türkler de kaynadı gitti o farklı.

Hani bugün epeyce övünüyorsunuz ya “Yüzde 99’u Müslüman olan ülkemiz” diye.

O mübadele olmasa idi yüzde 60’ı Müslüman olacaktı bilesiniz.

Üstelik genel liderinizin 30 yıl kadar evvel Bulgaristan’da Todor Jivkov’un Türkleri Hristiyanlaştırma siyasetinden kaçıp gelen Müslüman Türkler’e karşı neler dediği de hala aklımızda.

Mustafa Beyefendi, merak buyurmayınız.

İnsanlık konusunda kimseden aşağı kalmayız. O mültecilerin durumunu en az sizin kadar anlarız, hissederiz.

Onlar için en az sizin kadar yanarız.

Üstelik de onları ucuza çalıştırıp, üzerlerinden “Kirli para kanlı para” kazananlardan olmadığımız biçimde anlarız.

Bu hususta hemfikir olduğumuz açıktır.

söylemiş olduğimiz artık ülkelerine dönmeleri için gereken koşulları oluşturalım, ülkelerini bir daha kurmalarına takviye olalım diyorum yalnızca.

Bu misafirlik epeyce uzadı diyoruz.

Evvel salona yerleştiler.

Yakında yatak odamıza girecekler.

daha sonrası felaket aslına bakarsan.