Anne karnında hayat uğraşı başlayan bebeğin en büyük bahtı tabip babası oldu

Erdek

New member
Sıhhat Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi Beyin ve Hudut Cerrahisi Uzmanı Dr. Eyüp Varol, anne karnında oksijensiz kalan, daha sonradan damar tümörü, kalp, nefes borusu darlığı üzere bir biroldukca meseleyle da çaba ettiği anlaşılan 2 yaşındaki oğlunun kazandığı hayat savaşının kahramanı oldu.

BABA OLMANIN MEMNUNLUĞUNU YAŞADI

Oğlunun öyküsü, eşinin gebelik zehirlenmesi yaşamasıyla başlayan Dr. Varol, bu süreçte tahminen de meslek hayatının en çetin imtihanını verdi. Dr. Varol, baba olmanın memnunluğunu yaşayamadan, biroldukca hastalıkla savaşmak zorunda kalan oğlunun tabip arkadaşlarının da takviyesiyle takip ve tedavisini üstlenmek durumunda kaldı. Bu süreçte etkin biçimde de salgınla çabada bakılırsav alan Varol, hem Kovid-19’dan ailesini muhafazaya çalıştı tıpkı vakitte oğlunun bir an evvel sıhhatine kavuşması için büyük uğraş gösterdi.

HEM OĞLUNA HEM KOVİDLİ HASTALARA YARDIM ETTİ

Hem oğlunu birebir vakitte Kovid-19’a yakalanan hastaları hayatta tutmak için zorluklar içerisinde geçirdiği 1,5 yılı anlatan Varol, oğlunun öyküsünün eşinin yaşadığı gebelik zehirlenmesi kararı anne karnında oksijensiz kalmasıyla başladığını lisana getirdi. Varol, doğum anını “Doğumu hayli acil ve sorunlu oldu, doğumu ben de izledim. Sahiden o çocuğun o anda, o morarmış biçimde çıkması, orada nefes alamadığını görmek sahiden hayli üzücü ve etkileyiciydi. Yani benim için de hayli travmatik bir durumdu.” sözleriyle anlattı.

ANNE KARNINDAN AĞIR BAKIMA

Varol, oğlunun doğar doğmaz ağır bakıma alındığını, süreçte kendisinin de tabip bir baba olarak çocuğunun takip ve tedavisini üstlendiğini tabir ederek, “O süreçte her an makûs haber alacağım, anneye bunu nasıl açıklayacağım kanısı insanı yiyip bitiriyor.” dedi.

6 AYLIKKEN ATAK GEÇİRDİ

Oğlunun 6 aylıkken nefes darlığı niçiniyle bir atak geçirdiğini bir daha ağır bakım sürecinin yaşandığını ve riskli bir ameliyatın yapılmasına karar verildiğini belirten Varol, şu biçimde devam etti: “Bir tabip olamıyorsunuz artık. Tabip gözüyle bakamıyorsunuz yani. Hani o anda orada yatan bir can. Biz hakikaten hastalarımıza profesyonel bakarız. Yani bir hasta geldiğinde duygusal şeyi az tutmaya çalışırız ki hakikaten mantıklı düşünebilelim, işimizi en layıkıyla yapabilelim. Fakat işin baba kısmında olunca olay büsbütün değişiyor sahiden. Hani orada bir duygusal bağı yok sayamıyorsunuz. Ben de olağan bir hastanın ağzımdan çıkan söze baktığı üzere karşımdaki tabip arkadaşımın ağzından çıkacak sözlere bakıyorum. söylemiş oldukleri şeyleri daha yeterli anlayabiliyorum bir hasta yakınına bakılırsa lakin ‘Sonuç olarak artık ne olacak?’ sorusunu daima ben de sordum. Artık hasta yakınlarıyla konuşurken, onlara yaklaşırken bu baba rolünü, figürünü kendimde hissedip, daha güzel empati yapabildiğimi düşünüyorum. Bu empati hadisesini büsbütün anladığımı düşünüyorum sahiden.”

ÇOK ÖNEMLİ DERSLER ALDIK

Çocuklarının sağlığındaki dönüm noktasının tüm riskleri göze alarak ameliyata gönderdikleri sırada tek bir kesi dahi yapılmadan oğullarının geri gönderilmesi olduğunu, o anda ameliyatın ileri periyoda bırakılacak kadar bir düzgünleşme yaşandığının tespit edildiğini, bunun da insanlardan aldıkları dua yardımıyla gerçekleştiğine inandıklarını lisana getiren Varol, konuşmasını şöyleki sürdürdü: “Çok önemli, büyük bir imtihan yaşadık ve bundan epey önemli dersler aldık. Hem hayata bakışım hem olgunlaşma konusunda bir babanın o hissettiği hisler olsun… Hakikaten baba olmanın ne demek olduğunu tam olarak bu olaylarla, bu süreçte anladım diyebilirim. Bu süreçte mutlaka kaybetme duygusu hiç aklınızdan çıkmıyor. Hani ‘Şu an beni ararsa, çağırırlarsa ben ne yapacağım?’ diye. Düşünüyorum lakin karşılık yok. ‘Anneye ne diyeceğim? Anne ne yapacak?’ O pozisyon bir tabip olarak benim için nitekim epeyce zordu.”

UZUN MÜHLET KONUTTAN FARKLI KALDI

Varol, Kovid-19 ile gayret sürecinde de faal olarak nazaranv yaptığını, hastalıktan ailesini korumak için epeyce uzun mühlet konutundan başka kaldığını, çocuğunu ve eşini yalnızca kapıdan gördüğünü anlatarak, her Babalar Günü’nü babalarını ya da evlatlarını kaybeden bireylerin ve salgın niçiniyle kaybettikleri meslektaşlarının burukluğuyla yaşayacaklarını kelamlarına ekledi.

KAYNAK: AA