Balinalar, Kaplumbağalar, Timsah, Flaco: Haberlerde Hayvanlar

iclal

Global Mod
Global Mod
Günaydın Bugün, son zamanlarda manşetlere konu olan hayvanlara ne olduğuna bir göz atacağız.

Balinalar, deniz kaplumbağaları, timsahlar ve bir Avrasya kartal baykuşu. “Aslanlar, kaplanlar ve ayılar, aman tanrım” ritmik vuruşuna sahip değil. Ancak New York bölgesinin son zamanlarda, bazen üzücü koşullarda gördüğü şey bu. En son kontrol edelim.

ölü balinalar

Aralık başından bu yana New Jersey ve New York’ta 12’si olmak üzere yaklaşık 23 ölü balina doğu kıyısında karaya vurdu. Sahil Güvenlik, Pazartesi günü iki eyalet arasındaki Ambrose Denizcilik Kanalı’nın güneyinde yüzen başka bir gemi tespit etti. New York’tan iki takım, diğerlerinin çoğu gibi onu kambur buldu.

suçlanacak ne var Bilim adamları, iklim değişikliğinin ve çevrimiçi alışverişin – evet, çevrimiçi alışverişin – daha fazla geminin yoluna daha fazla balina koyarak ölüm oranlarını hızla artırdığını iddia ediyor. New York’taki bir balina araştırma grubu olan Gotham Whale’in yönetici direktörü Paul Sieswerda, “Parmaklarınızı çapraz tutmalı ve çarpışma olmamasını ummalısınız” dedi.

Okyanuslar ısındıkça balinalar ve menhadenler, genellikle kıyıya daha yakın olan yeni yerlerde beslendi. Bu menhaden için kötü bir haber, solungaçlarının hemen üstünde ve arkasında siyah bir leke bulunan gümüşi balıklar, çünkü balinalar onlarla beslenir. Menhaden popülasyonu arttı, ancak daha büyük balıklar tarafından avlanmanın yanı sıra omega balık yağı için ve yengeç ve ıstakoz tuzakları için yem olarak hasat ediliyorlar.

Menhadenler yılın daha fazla ayında Kuzeydoğu kıyı sularında kaldıkları için aç balinalar da onları takip edecek. 43 yıl boyunca New York Limanı’na girip çıkan gemilere pilotluk yapan Sandy Hook Pilotlar Derneği’nin başkanı Kaptan Timothy Ferrie, “Yem orada olduğunda,” dedi, “balinalar oradadır.”

Çevrimiçi alışverişe gelince, büyümesi, mal taşıyan daha fazla geminin New York ve New Jersey’deki limanlara uğraması anlamına geliyor. Gemilerin kendileri eskisinden daha büyük. New Jersey limanları, Bayonne Köprüsü’nün yükseltilmesi ve su yolu geçişinin 64 fit artmasının ardından 2017 yılında dünyanın en büyük kargo gemilerine açıldı.

Ayrıca, salgın ortaya çıktıkça tedarik zinciri sorunlarına katkıda bulunan bir faktör olan, limanda biriken boş kargo konteynerlerini getirmek için dönen gemilerden gelen daha fazla trafik var. Ancak ek trafik, balinalarla daha fazla çarpışma anlamına gelebilir. Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi, limandan daha uzakta 10 deniz mili hız sınırının uygulanmasını ve bunu 15 fit kadar kısa teknelere uygulamayı önerdi. Buradaki fikir, balinalara yoldan çekilmeleri için zaman vermek veya bir çarpışma olursa yaralanmaları sınırlamaktı.

hasta deniz kaplumbağaları

Bu kış, hasta deniz kaplumbağaları, Riverhead, NY’deki nehrin hemen aşağısındaki New York Deniz Kurtarma Merkezini neredeyse boğdu. New York’un taşrasındaki deniz memelileri ve deniz kaplumbağaları için tek rehabilitasyon merkezidir ve iklim değişikliğinden kaynaklanan yeni zorluklarla karşı karşıya kalan rekor sayıda hasta deniz kaplumbağasını almıştır.

Merkezdeki kurtarma programı direktörü Maxine Montello, balinalarda olduğu gibi, “kaplumbağalar ve diğer türler normal bölgelerini genişletiyor” dedi. “Gittikçe daha fazla kaplumbağa daha kuzeye göç ediyor.” Bir soğuk dalgası onları uyuşturabilir, bu durum onları şoka sokan ve sahillere vuran hipotermiye benzer bir durumdur.

Kutsal alan genellikle kış aylarında sersemletilen yaklaşık 30 veya 40 deniz kaplumbağasını tedavi eder. Montello, bu yılki rakamların endişe verici olduğunu söyledi: En kötü yıl, 85 kişinin altı ila sekiz hafta boyunca mahsur kaldığı 2019’du. “Ama bu yıl 95’imiz vardı” dedi.

Bunlardan 48’i hala hayatta ve kurtarma merkezinin gözetiminde; Diğerleri ya yıkandıklarında ölmüştü ya da kısa süre sonra öldüler. Hayatta kalanlar yaza kadar denizdeki yalnız yaşamlarına geri dönemezler ve kurtarma merkezinde bir tankta birlikte yaşamak bazılarını huysuzlaştırabilir. Montello, başkalarını ittiği veya yiyeceklerini çaldığı bilinen “tank kabadayıları” kaplumbağaların bir listesini tutar.

Çoğu sabah onlara kahvaltı veriyor – donmuş kalamar parçaları ve soğuk çiğ ringa balığı ve bazılarının içine gizlenmiş haplar – ve sonra kendi öğle yemeğini yiyor. Genellikle bir salata.

Denize olan hayranlığından “Sanırım ortaokuldan beri denizden hiçbir şey yemedim” dedi. “Sadece kimsenin arkadaşlarını yediğimin ortaya çıkmasını istemedim.”

timsah Godzilla

Bir sözcüye göre, geçen ay Prospect Park’taki bir gölden çıkarılan yaklaşık 1,5 metrelik timsah, “onu stabilize etmek ve kilo almasına izin vermek için sıvı gıdayla tüple besleme dahil olmak üzere destekleyici bakım” almaya devam ediyor. Bronx Hayvanat Bahçesi için Salı dedi. Ancak dört inç genişliğinde bir küvet tıkacı yutan hayvan, “bu noktada bir tıkaç çıkarma prosedürüne dayanacak kadar güçlü değil.”

New York Şehri Hayvan Bakım Merkezleri tarafından Godzilla olarak adlandırılan ve genellikle timsah görüldükten sonra çağrılan timsah, kurtarıldıktan sonra hayvanat bahçesine getirildi. Boyunun normal ağırlığının yarısından daha az olan 15 pound ağırlığındaydı. Geçen hafta, hayvanat bahçesi onu “uyuşuk ve soğuğa maruz kalmaktan muzdarip” olarak tanımladı ve antibiyotik, antifungal, sıvı ve B vitamini aldığını söyledi.

Hayvanlara zulmü soruşturma ekibi bulunan polis departmanı, Godzilla’nın nereden geldiğine dair soruşturma başlattı. Şehrin sağlık yasasına göre sürüngen beslemek yasa dışıdır. 19 Şubat’ta bir Park Departmanı bakım görevlisi tarafından fark edildi ve Parks Enforcement Patrol ve Urban Park Rangers üyeleri tarafından gölden çekildi. Bir polis sözcüsü Salı günü soruşturmanın sürdüğünü söyledi.

Baykuş Flaco

Ve şimdi Flaco, Salı günü Central Park’ın kuzey ucuna güvenli bir şekilde yerleştiğini söyleyen bir Twitter hesabı – @flaco_theowl – aracılığıyla konuşuyor. Flaco veya Twitter söz ustası, Pazartesi gecesi başlayan kar hakkında ne düşündüğünü söylemedi — 1,8 inç, bu kış bir inçten fazla ilk kar yağışı.

Yarın, Flaco’nun özgürlüğe kaçışının birinci ay dönümü. Çitlerle çevrili çevresi yıkıldıktan sonra 2 Şubat’ta Central Park Hayvanat Bahçesi’nden ayrıldı. Hayvanat bahçesi yetkilileri ve kuş gözlemcileri, kendi başına hayatta kalamayacağından korktular.

Ayrıca çok uzağa uçamayacağından da korkuyorlardı. Parkın bir ucundan diğer ucuna giderken yanıldığını kanıtladı.

Hava durumu

40’lı yılların ortalarında çoğunlukla güneşli bir günün tadını çıkarıyor. Akşamları 40’ların altındaki sıcaklıklarda sağanak yağış bekleniyor.

İKAMELİ OTOPARK

Salı (Purim) tarihine kadar geçerlidir.

New York’tan son haberler

Sevgili günlük:

Yukarı Doğu Yakası’nda kalabalık bir kaldırımda yürüyordum ki bir arkadaşım bana mesaj attı. Cevap vermek için kenara çekildim.

Arkamda, köşede, protestocu gibi görünen küçük bir grup ellerinde kırmızı, yeşil ve mavi harflerle işaretlerle dolaşıyordu.

Balıksırtı paltolu bir kadın, “Bizimle misiniz?” diye sordu.

“Demedim.

“Yine de yakanı düzelteceğim,” dedi arkamda durup gri yün paltomun yakasını nazikçe aşağı indirirken. “Yakasını ayarlamam gerekiyor.”

Arkadaşıma “Bir kadın yakamı düzeltti” diye mesaj attım. “Bu kasabanın insanları gerçekten arkamı kolluyor.”

Yürümeye devam ettim ve ayaklarından sarkan benzer işaretlerle konuşan başka bir grup insanın yanından geçtim.

Sokağın sonuna geldiğimde iki kadın kaldırımın ortasında durmuş yayaların girmesini engelliyordu.

“Kaldırım kapalı” dedi biri. “Çekim yapıyoruz.”

Yanlarından geçip kalabalık bloktan ayrıldım. Az önce bir film setine gitmiştim.

Leanna McLennan

Agnes Lee’nin çizdiği. Başvuruları buraya gönderin Ve Büyükşehir Günlüğü’nün devamını buradan okuyun.

Burada bir araya gelebildiğimize sevindim. Sabah görüşürüz. – JB

PS İşte bugünün Mini bulmacalar Ve Heceleme yarışması. Tüm bulmacalarımızı burada bulabilirsiniz..

Melissa Guerrero, Bernard Mokam ve Ed Shanahan New York Today’e katkıda bulundular. Ekibe nytoday@Haber adresinden ulaşabilirsiniz.

Bu bülteni gelen kutunuza almak için buradan kaydolun.