Barış Manço anısına 20. vapur seferi düzenlendi

• Konuyu başlatan admin
  • Başlangıç tarihi
A

admin

Guest
Barış Manço‘yu anma aktifliği, Barış Manço gemisi tersanede bakımda olduğu için anma bu yıl Ahmet Hulusi Yıldırım gemisinde gerçekleşti. Vapur, Kadıköy’deki Beşiktaş İskelesi’nden 10.00’da hareket etti. Vapurdaki aktifliğe sanatkarın eşi Lale Manço Ahıskalı ile oğlu Batıkan Manço Covid-19 temaslı oldukları için katılamadı.

Aktifliğe usta sanatkarın oğlu Doğukan Manço, Bilim ve Sanat Eğitim Merkezleri’nden sonlu sayıda öğrenci ve Kanlıca’daki mezarı başında anmak isteyen sevenleri katıldı. Birtakım şahıslar makyaj ve kostümleriyle kendilerini Barış Manço’ya benzeterek, onun müziklerini söylemiş oldu. Aktiflik Kanlıca’daki usta müzikçinin mezarı başında dualar edilip anıldıktan daha sonra son buldu.

“BU KUŞAK BARIŞ MANÇO’YU YAŞIYOR”

Usta sanatkarın oğlu Doğukan Manço ailesinin temaslı olduğu için aktifliğe katılamadığını belirterek “Artık klasikleşmiş bu senede 20’nci vapurumuzu kaldırdık. Önümüzdeki sene bu pandemi kurallarından etkilenmeyeceğiz ve eski biçimde aktifliği gerçekleştireceğiz. Ülke genelinde Şırnak’ta tutun İstanbul’a, Samsun’dan tutun Mersin’e kadar yüzlerce çocuk Barış Manço’nun eski adresine mektup ve fotoğraf çalışmalarını gönderdiler. İçlerinden seçilen kardeşlerimizle bu tipi gerçekleştirdik. Bu jenerasyon Barış Manço’yu yaşıyor. Ne keyifli bize zira o bizim hepimizin kıymeti. Ben şahsi bazlı konuşurken yanımda birinin ‘Baba’ demesiyle içimin babama olan hasreti devam ediyor. Lakin bir gerçek var. O artık hepimizin babası. Onurluyuz gururluyuz” sözlerini kullandı.

“BARIŞ MANÇO’YU UNUTMADIĞIMIZI DÜŞÜNÜYORUM”

Aktifliğe Barış Manço üslubunu yansıtan kıyafet giyerek katılan Muhammed Ali Rüstem Of “Çok değişik hisler içerisindeyim. Sonuçta 23 yıldır Barış Manço’suz bir İstanbul’da Türkiye’de yaşıyoruz. Biz Z nesli olarak Barış Manço’yu unutmadığımızı düşünüyorum. 5 yıldır Barış Manço kostümleriyle bir şeyler yapıyoruz. Çok onur verici, his verici bir şey. Az evvel bu kostümlerle gelirken insanların bana bakıp ‘Barış Manço değil mi ya’ bakışı bile demek ki hala Barış Manço’yu unutmamışlar, onlara hala bunu andırabiliyorum. Onu düşündürebilmek bile epey gurur verici bir şey. Barış severler yaşadıkça o hiç bir vakit unutulmayacak” dedi.