Biden, Gazze’de geçici ateşkesin daha uzun bir ateşkese yol açabileceğini söyledi

iclal

Global Mod
Global Mod
Başkan Biden, Hamas’ın Cuma günü 24 rehineyi serbest bırakmasını “sadece bir başlangıç, ancak şu ana kadar iyi gidiyor” olarak nitelendirdi.

Hamas, Gazze ve İsrail’deki rehineleri serbest bıraktıktan sonra, dört günlük ateşkes kapsamındaki ilk değişim olan 39 Filistinli mahkum ve tutukluyu serbest bıraktı ve Bay Biden, daha fazla rehinenin serbest bırakılacağını öngördü.

Serbest bırakılan ilk rehine grubunda Amerikalılar yer almıyordu, ancak Bay Biden “umudu ve beklentisinin” onların yakında serbest bırakılacağı yönünde olduğunu söyledi.

Şükran Günü’nü ailesiyle birlikte geçirdiği Nantucket, Massachusetts’ten konuşan Bay Biden, duraklamanın daha uzun bir ateşkesin kapısını açabileceğine dair “olasılığın gerçek olduğunu” söyledi. “Her şeyin yolunda gitmesini ve anlaşmanın her yönünün uygulanmasını sağlamak için” Katar, Mısır ve İsrail liderleriyle temas halinde olmaya devam ediyor. İsrail, Hamas’ın en az on rehineyi daha serbest bırakması halinde ateşkesi uzatmayı zaten kabul etmişti.

Anlaşmanın kendi payına düşen kısmını yerine getirmesi konusunda Hamas’a güvenip güvenmediği sorulduğunda Bay Biden, “Hamas’ın hiçbir şeyi doğru yapacağına güvenmiyorum. Sadece Hamas’ın baskıya yanıt vereceğine güveniyorum.”

Orta Doğu’da uzun süre çalışmış eski bir CIA operasyon görevlisi olan Marc Polymeropoulos, Bay Biden’ın kalıcı bir ateşkes için baskı yapması konusunda Demokratlar, Arap liderler ve uluslararası toplumdaki diğer kişiler tarafından muazzam bir baskıyla karşı karşıya kalacağına inandığını söyledi.

Polymeropoulos, “İsrail’e biraz hareket alanı tanıyacağını düşünüyorum ancak üzerindeki baskı artıyor” dedi. Dört günlük aranın ardından merak edilen soru şu: “5. günde ne olacak?”

İsrail ordusu Hamas’ı yok etmekle görevlendirildi ve İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu bu görevin henüz tamamlanmadığını söyledi. Bazı tahminlere göre 40.000 Hamas savaşçısından 2.000’den biraz fazlası öldürüldü.

Orta Doğu’dan sorumlu eski savunma bakanı yardımcısı Mick Mulroy, “Dolayısıyla, amaç Hamas’ın ortadan kaldırılması olarak kalırsa, mücadele henüz bitmemiştir” dedi.

Katarlı yetkililere göre Cuma günü serbest bırakılanlar arasında 13 İsrailli kadın ve çocuk, 10 Tayland vatandaşı ve bir Filipinli vardı. Onlar, Hamas’ın sivilleri katletmek ve kaçırmak amacıyla 7 Ekim’de İsrail’i işgal etmesinden bu yana esir tutulan 200’den fazla rehine arasında yer alıyordu. ABD, Katar ve Mısır arasında haftalarca müzakere edilen ateşkes anlaşması, İsrail’in elinde bulunan 150 Filistinli mahkumun serbest bırakılmasını içeriyordu.

Bay Biden, ABD’li yetkililerin serbest bırakılacak Amerikalıların veya diğer rehinelerin adlarını veya koşullarını bilmediklerini söyledi.

Cuma akşamı Bay Biden, Nantucket şehir merkezinde bir Noel ağacı aydınlatma törenine katıldı. “Özgür Filistin” tutan bir avuç protestocu defalarca “Biden, Biden, saklanamazsınız. Sizi soykırımla suçluyoruz” diye bağırdı, ta ki bir adam mikrofona yaklaşıp onlardan durmalarını isteyip onları durmaya zorlayana kadar şunu hatırlayın: “Bu bir topluluk ağacı aydınlatması.”

BM insani yardım bürosuna göre, Cuma günü Mısır’dan akaryakıt, ilaç ve insani yardım taşıyan 140’tan fazla kamyon Gazze Şeridi’ne girdi. Sayın Biden, “Hamas’ın başlattığı bu savaştan büyük zarar gören Filistinlilere destek sağlamak amacıyla önümüzdeki günlerde Gazze Şeridi’ne girmek üzere yüzlerce kamyon daha konumlandırılacak” dedi.

İsrail ordusu şu anda Gazze Şeridi’nin kuzey yarısının çoğunu işgal ediyor ve Gazze’deki 2,3 milyon Filistinlinin yaklaşık 1,7 milyonu evlerini terk etmek zorunda kaldı.

Sayın Biden bunun suçunu açıkça Hamas’a yüklüyor. “Hamas’ı hiç umursamıyorlar” dedi.

Julian Barnes raporlamaya katkıda bulunmuştur.