Biden yönetimi madencilik ve sondaj operasyonlarının Alaska'nın vahşi doğasına erişimini reddetti

iclal

Global Mod
Global Mod
Biden yönetimi Cuma günü Alaska ajansının, Arktik Ulusal Park ve Koruma Alanı'nın kapılarından geçerek el değmemiş vahşi doğanın altındaki bakır ve çinko yataklarına gidecek 211 mil (349 kilometre) endüstriyel yol inşa etme iznini reddetti.

Ayrıca yönetim, Alaska genelinde Trump yönetiminin madencilik ve petrol ve gaz sondajına açmak istediği 28 milyon dönümlük arazinin korumasını sürdüreceğini duyurdu. Bölgeler üç büyük karibu sürüsü, göçmen kuşlar ve Pasifik somonu için eşsiz bir yaşam alanı sağlıyor.

İçişleri Bakanlığı'nın iki kararı, Başkan Biden'ın, önemli bir seçmen grubu olan doğa korumacılar nezdindeki konumunu sağlamlaştırmak için Kasım seçimleri öncesinde aldığı bir dizi çevresel eylemin parçası. İklim aktivistleri, kamu arazilerini yeni petrol ve gaz projelerinden korumak için hükümete daha agresif davranması konusunda baskı yaptı.

Biden, “Bugün yönetimim, Alaska'daki 28 milyon dönümlük arazinin madencilik ve sondajdan korunmasını sağlamak için attığımız adımlara ek olarak, Alaska Yerlilerinin bel bağladığı el değmemiş bir bölgeyi 231 kilometrelik bir yolun parçalamasına engel oluyor” dedi. Bir deyim. “Bu doğa harikaları korumamızı talep ediyor.”

Hükümet, Ambler Erişim Projesi olarak bilinen yolu kapatarak, daha fazla temiz enerji sağlayabilecek maden geliştirme yerine bölgede avcılık ve balıkçılığa bağımlı olan kabile topluluklarının korunmasına ve korunmasına öncelik verdi.

Önerilen endüstriyel yolun, 7,5 milyar dolar olduğu tahmin edilen bakır rezervine ulaşmak için gerekli olduğu düşünülüyordu. Projenin arkasındaki madencilik şirketi Ambler Metals, aradığı bakırın rüzgar türbinleri, fotovoltaik hücreler ve yenilenebilir enerji iletim hatları yapımında gerekli olduğunu söyledi.

Ambler Metals, Biden yönetimini “proje nedeniyle değil, seçim yılında ulusal politika nedeniyle” yolu reddetmekle suçladı. Şirket, “projeyi ilerletmek için tüm yasal, yasal ve düzenleyici seçenekleri araştıracağını” söyledi.

İki şeritli, yıl boyunca uzanan çakıl yol, gelecekteki bir maden alanına ulaşmadan önce Brooks Sıradağları'nın eteklerinden ve Arktik Ulusal Park ve Koruma Alanı Kapılarından geçerek 11 nehri ve binlerce dereyi geçecekti. Bölge, dünyanın ekolojik açıdan en hassas yabani hayvanlarından bazılarına ev sahipliği yapıyor. Yol federal araziden geçeceğinden İçişleri Bakanlığı'nın onayı gerekiyordu.

İçişleri Bakanlığı, yolun yaşam alanlarını bozacağı, somon üreme alanlarını kirleteceği ve 30'dan fazla Alaska Yerli topluluğunun avlanma ve balıkçılık geleneklerini tehdit edeceği sonucuna vardı. Ajans, her türlü endüstriyel yolun çevreye ve kabile topluluklarına “önemli ve geri döndürülemez zarar” vereceği sonucuna vardı.

Trump yönetimi 2020'de Ambler Road'a onay verdi.

Biden'ın seçilmesinin ardından İçişleri Bakanlığı, yolun çevresel etkilerinin önceki yönetim tarafından yeterince araştırılmaması nedeniyle yeni bir analiz yapılmasını talep etti. Nisan ayında bakanlık, yolun önerilen herhangi bir çeşidine karşı tavsiyede bulunacağını söyledi.

Bakan Deb Haaland yaptığı açıklamada, “İçişleri Bakanlığı, Amerika'nın kamu topraklarını herkesin yararına yönetme yükümlülüğümüzü ciddiye alıyor” dedi. “Alaska'da bu, önerilen eylemlerin Alaska Yerlileri ve kırsal geçimlik kullanıcılar üzerindeki etkilerini dikkate almamızı sağlamak anlamına geliyor.”

İçişleri Bakanlığı'nın diğer kararı, Alaska'daki D-1 olarak adlandırılan ve 1971'de Alaska Yerli Talepleri Uzlaştırma Yasası uyarınca geliştirmeden kaldırılan D-1 alanlarıyla ilgilidir.

Trump yönetimi yaklaşık 28 milyon dönümlük D-1 alanı için korumaları kaldırmayı planlamıştı. Biden'ın göreve gelmesinden kısa bir süre sonra İçişleri Bakanlığı, Trump yönetiminin hareketinin hukuken kusurlu olduğunu ilan etti ve yeni bir çevre incelemesi başlattı.

Bu inceleme, korumaların kaldırılmasının 117'ye kadar toplulukta avlanma ve balıkçılığı muhtemelen etkileyeceğini ve yaban hayatı, bitki örtüsü ve permafrost olarak bilinen donmuş toprakta kalıcı hasara neden olabileceğini ortaya çıkardı. İçişleri Bakanlığı ülke için federal korumanın sürdürülmesini tavsiye etti.

Alaska kabile liderleri kararları övdü.

“Harika bir yerde büyüme ayrıcalığına sahip oldum. Tanana kabilesinin ilk şefi Julie Roberts-Hyslop, yaptığı açıklamada, “Ben Neltsene'yim ve Ayı Klanından geliyorum” dedi.

“Alaska dünyadaki en el değmemiş yerlerden biri ve ben onu gelecek nesillerimiz için korumaya kararlıyım” diye ekledi. “Aşiret halklarımız bu olumlu haberden memnun.”

Brooks Sıradağları'nın eteğindeki Alaska yerli köyü Evansville'in şefi Frank Thompson, kabile konseyinin projeyle sekiz yıldır mücadele ettiğini söyledi. “Bugün mutlu bir gün” dedi.

Yol projesini oybirliğiyle destekleyen Alaska kongre heyetinin karara karşı çıkması bekleniyor.

Alaska Cumhuriyetçisi Senatör Dan Sullivan, geçen hafta yıllık savunma yasa tasarısına, İçişleri Bakanlığı'nı proje için bir yol seçmeye zorlayacak bir değişiklik eklediğini söyledi. Biden yönetiminin kararını “kanunsuz” olarak nitelendirdi.

Eyaleti Kongre'de temsil eden ilk Alaska yerlisi ve Alaska'nın Kongre'deki tek Demokratı olan Temsilci Mary Peltola, yaptığı açıklamada Ambler Yolu projesi için hala “ileriye doğru bir yol” olduğuna inandığını söyledi.