Big Oil’e karşı açılan dava kişiselleşiyor

iclal

Global Mod
Global Mod
Petrol ve gaza yatırım yapmak riskli midir? Yoksa yapmamak riskli mi?

Son gelişmeler her ikisini de kanıtlıyor. Petrolün hayatımızdaki geleceğini daha iyi anlamak için bugün bu gelişmeleri anlatmak istiyorum.

Perşembe günü, petrol devi Shell’in yönetim kurulu üyeleri bir İngiliz mahkemesinde dava edildi. Aynı zamanda bir Shell hissedarı olan ClientEarth adlı bir aktivist grup, yönetim kurulu üyelerinin iklim tehditleriyle başa çıkamamaktan kişisel olarak sorumlu olduğunu iddia etti. Bu, bir şirketin yönetim kuruluna karşı açılan bu tür ilk sorumluluk davası ve nasıl ilerleyeceğine bağlı olarak, bir petrol şirketinin yönetim kurulunda görev yapmayı çok daha riskli hale getirebilir.

Ancak bu, Shell’in 2022’de tarihinin herhangi bir döneminden daha fazla -42 milyar dolardan fazla veya bir yıl önceki rakamın iki katı- daha fazla kar elde ettiğini açıklamasından sadece bir hafta sonra geldi. Aslında, yeni CEO’su Wael Sawan, Shell’in petrol ve gazdan uzaklaşmasını yavaşlatacağını söyledi. Gerçek riskin çok hızlı hareket etmek olduğunu öne sürdü.

Yani, ne oluyor?

Önce dava.

Shell, çıkarılıp yakıldığında gezegeni ısıtan sera gazları üreten petrol ve gazı satıyor. Davayı Shell hissedarı olarak açan ClientEarth, Shell’in anlaşmadan yeterince hızlı çıkmadığını savunuyor. Shell hissedarları olan birkaç Avrupa emeklilik fonu da davayı destekledi.

ClientEarth’ün davasının özü, Shell’in yönetim kurulu üyelerinin iklimi korumakta başarısız olmaları değil, hissedarların çıkarlarını uzun vadede korumakta başarısız olmalarıdır.

Bir Shell sözcüsü, Shell’in merkezinin bulunduğu Londra’daki meslektaşım Stanley Reed’e, grubun davayı mahkemeye taşıma çabalarına karşı çıkacağını söyledi. Sözcü, “Yöneticilerimiz yasal yükümlülüklerini yerine getirdiler ve her zaman şirketin çıkarları doğrultusunda hareket ettiler.” dedi.

Shell, sera gazı emisyonlarını yüzyılın ortasına kadar nötralize etme sözü verdi ve satılıp yakıldıktan sonra bile ürettiği petrol ve gazın iklim üzerindeki etkisini azaltmaya çalıştığını söylüyor. Emisyonları azaltma stratejisinin çoğu, ağaç dikmek gibi denkleştirmeler satın almaya dayanıyor. The Times ve diğerlerinde yazdığımız gibi, bu yaklaşımın sınırlamaları vardır.

New York Üniversitesi Stern Sürdürülebilir İş Merkezi direktörü Tensie Whelan, benzer vakaların devam etmesini beklediğini söyledi. E-posta yoluyla, “Yönetim kurulu üyesi olsaydım, not alır ve ekonomik ve çevreye duyarlı bir geçiş için agresif bir şekilde çalışmak için liderlik ekibiyle birlikte çalışırdım” dedi.

Dava, Shell ve hissedarları için iyi bir zamanda geliyor.

Shell, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden sonra 2021 ile 2022 yılları arasında karını ikiye katladı. Küresel petrol ve gaz fiyatları yükseldi, sizin ve benim satın aldığımız her şeyin fiyatını yükseltti ve dünyadaki milyonlarca yoksulu açlığa sürükledi. (Petrol fiyatları Cuma öğleden sonraki işlemlerde daha yüksekti.)

Son yıllarda artan petrol ve gaz üretiminden uzaklaşmaya başlayan diğer büyük Avrupalı petrol şirketleri gibi Shell de geçişi yavaşlatacağını ve beklenmedik kazanımlara rağmen yenilenebilir enerji yatırımlarının büyümeyeceğini söyledi. İklim değişikliği üzerindeki etkisinden bahsetmiyorum bile.

Benzer şekilde, birkaç yıl önce petrol ve gaz üretimini azaltmak için sektörün geri kalanından ayrılan BP de bu hafta rotasını tersine çevirdi. Firma üretimi artıracağını açıkladı.

Belki de Avrupalı petrol devleri, Atlantik’in ötesine bakıp ABD petrol devleri Chevron ve Exxon Mobil’in ana petrol ve gaz işlerini ikiye katladığını görmekten ve Stanley’nin işaret ettiği gibi, daha yüksek değerlemelerin tadını çıkarmaktan bıkmıştı.

Bu, şirketler gönüllü taahhütlerde bulunduğunda olabilir. Fikrinizi gönüllü olarak da değiştirebilirsiniz.

Mahkemeler endüstri için riskleri artıracak mı?

Diğer birçok yargı alanındaki son davaların ve diğerlerinin geçit töreninin amacı budur. Piyasa henüz iklim risklerini takdir etmiyorsa, dava çıtayı yükseltecektir.

Shell’in bu konuda biraz tecrübesi var. 2021’de bir Hollanda mahkemesi, o zamanlar Royal Dutch Shell olarak adlandırılan ve merkezi Hollanda’da bulunan Shell’e sera gazı emisyonlarını 2030’a kadar neredeyse yarıya indirmesini emrederek şirketin ana faaliyet alanını dönüştürmesini emretti. Shell, bir Hollanda mahkemesine başvurdu. Daha sonra merkezini Londra’ya taşıdı ve adından “Royal Dutch” ibaresini çıkardı. Şimdi yöneticileri Londra’da dava ediliyor. Davanın devam edip etmeyeceğine karar verecek olan İngiliz mahkemesidir.

Bu arada, birkaç ABD şehri ve eyaleti, Amerikan petrol şirketlerini, halkı petrol ve gaz yakmanın yarattığı iklim riskleri konusunda uyarmadıkları için eyalet mahkemelerinde dava etti. Bu davaların eyalet mahkemelerinde (davacılara karşı daha dostane) veya federal mahkemelerde (sanıklara karşı daha dostane) olup olmadığına Yüksek Mahkeme karar verebilir.

Ayrıca Nisan ayında Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun şirketlerin iklim risklerini ne zaman ve nasıl ifşa etmesi gerektiğine ilişkin kurallar yayınlaması bekleniyor. Bu büyük olasılıkla daha yaratıcı davalara yol açacaktır. Fosil yakıt şirketlerine dava açan Columbia Hukuk Fakültesi Sabin İklim Değişikliği Yasası Direktörü ve profesörü Michael Burger, “Daha fazla gerçek düzenleme olduğu için, daha fazla dava açılacak” dedi. “Uzun süredir kurumsal yönetişime bırakılmış, büyüyen bir hukuk ve politika alanına bakıyoruz.”

Petrol şirketleri için riskli bir iş.

The Times’tan son dakika haberi

Daha fazla sondaj: BP, gelecek yıl petrol ve gaz üretimini kısma planlarını tersine çevireceğini söyledi. Şimdi fosil yakıtlara yatırımı artıracak.

Rusya Petrolü: Ülke, 2022 yılına kadar üretimi artırmayı başardı. Bununla birlikte, ticaret kısıtlamaları, onu küçülen bir alıcı tabanına her zamankinden daha büyük indirimler sunmaya zorladı.

Çin’e bağımlılığı azaltın: Enerji Bakanlığı, bir Nevada şirketinin elektrikli araba aküsü bileşenleri üretimini genişletmesine yardımcı olmak için 2 milyar dolarlık bir kredi açıkladı.

domuz kuleleri: Ülkenin ithalata olan bağımlılığını azaltmak için Çin genelinde yüksek katlı domuz çiftlikleri ortaya çıktı.

Güney Afrika’nın Enerji Krizi: Eskiyen kömürlü termik santraller her gün elektrik kesintilerine neden oluyor. Yenilenebilir enerjiyi uygulamaya koyma planı birkaç görünür sonuç verdi.

İyi görün, iyi hisset: Giyinmek, kiralamak veya sadece kendi gardırobunuzu karıştırmak, gösterişli bir parti için giyinmenin en sürdürülebilir yoludur. Bazı ünlüler de bunu yapıyor.

Acil durum güç kaynağı mevcut mu? düşüncelerini paylaş

Times’ın iş departmanındaki arkadaşlarımız, elektrik kesintileri sırasında insanların ışıklarını açık tutmak için attıkları adımları daha iyi anlamaya çalışıyorlar ve özellikle yedek jeneratörler, güneş panelleri ve piller hakkında bilgi almakla ilgileniyorlar. Gelecekteki bir makale için okuyucu tepkilerini kullanmayı planlıyorlar. (Sizinkini seçerlerse, göndermeden önce sizinle iletişime geçeceklerdir.)

Gitmeden önce: Annemin çok özel çocuğu kim?

Yetişkin erkek orkalar, dünyadaki en vahşi avcılardan bazılarıdır. 11 tona kadar ağırlığa sahip kurnaz, aerodinamik torpidolardır. Yine de en az bir popülasyonda, bu uç yırtıcılar, yiyeceklerini yakalayacak ve hatta onlar için kesecek anneleri olmadan hayatta kalmak için mücadele ediyor. Yakın tarihli bir araştırmaya göre, bu uzun süreli beslenme anne balinalara çok büyük bir maliyet getiriyor.

Düzeltme: 17 Ocak haber bülteni, Ekvador Amazon’undaki Yarentaro sakinlerinin suyu nasıl elde ettiğini yanlış tanıttı. Çoğu yakındaki bir nehirden alınır, ancak bir kısmı yağmurdan toplanır; Nehir, topluluğun tek su kaynağı değildir.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz. Salı günü döneceğiz.

Manuela Andreoni, Claire O’Neill ve Douglas Alteen, Climate Forward’a katkıda bulundu. Bültenin geçmiş sayılarını buradan okuyun.

Okuduklarınızı beğendiyseniz, lütfen başkalarına tavsiye etmeyi düşünün. Buradan kaydolabilirsiniz. Yalnızca abonelere yönelik tüm haber bültenlerimize buradan göz atın.

Bize iklimforward@Haber adresinden ulaşın. Her mesajı okuyoruz ve birçoğuna cevap veriyoruz!