Bir haftamı çöpten yiyecek kurtarmakla geçirdim. İşte yediklerim.

iclal

Global Mod
Global Mod
Gıda israfı ve benim bir hikayem var.

Mumbai'deki aile sofrasından bir çocukluk anısı hâlâ aklımda canlanıyor: Annem beni her gün “Yemeğinizi israf etmeyin” diye uyarıyordu. Babam, “Her yerde çok fazla açlıktan ölmek üzere olan çocuk var” diye araya girdi.

Onlarca yıl sonra, artık New York'ta yaşadığım için o artıkları hâlâ çöpe atamıyorum. En azından bazı arkadaşlarımın soğukkanlılıkla yaptıkları ya da restoran ve mağazaların aşırı hazırlık yaptıklarında yaptıkları gibi değil.

Bu yüzden, tüketicileri satılmamış restoran yemekleriyle buluşturan çeşitli uygulamalardan biri olan Too Good To Go'yu denemeye karar verdim. Restoranlar ve marketler de dahil olmak üzere 12.000 mağazanın, dünya çapında yaklaşık yedi milyon kullanıcıya genellikle indirimli fiyatlarla fazla yemek sunduğu bildiriliyor.

Amaç paradan, endişeden ve bazı sera gazlarından tasarruf etmektir. Dünya çapında atılan gıdalar, iklime zarar veren emisyonların yüzde 8 ila 10'undan sorumludur. Bunun nedeni, yiyeceklerin çürümesi sırasında ısıyı tutan metan gazının oluşmasıdır.

İşte Manhattan'da bu yemeklerden bazılarını çöp kutusundan uzak tutmaya çalıştığım bir hafta süren deneyimim sırasında elde ettiklerim:

28 Ocak Pazar

• İki adet 1 litrelik çorba kabı: tavuk, pirinç ve kremalı domates
• Patates cipsi
• Mozzarella peyniri, domates ve sotelenmiş mantar içeren focaccia sandviçi
• Bir kruvasan

Toplam harcama: 11$

Uygulamadaki yemeklerin çoğu, genellikle günün sonunda “sürpriz çantalar” olarak satılıyor ve çoğu zaman ne alacağınıza dair hiçbir fikriniz olmuyor. Bu da deneyimi kumara benzer hale getiriyor. Ve kumar gibi garip bir şekilde bağımlılık yapabilir. En azından benim için.

İlk günün nakliyesi, her ikisi de Aşağı Doğu Yakası'nda bulunan, sabah Remedy Diner'dan ve öğleden sonra Rent Money Lounge'dan geldi.

29 Ocak Pazartesi

• Bir kruvasan
• Yaban mersinli kek
• Bir dilim glutensiz muzlu ekmek
• İki adet altılı paket dondurulmuş Çin böreği: biri lahana turşusu ve tofulu, diğeri doğal lahanalı
• Bir blok tecrübeli kuru tofu
• GDO'suz soya fasulyesinden yapılmış bir torba dondurulmuş vegan ton balığı
• Ton balıklı salata ile dürümlü sandviç
• Altı adet jambonlu ve peynirli parmak sandviç
• Büyük bir parça çikolatalı kek ve altı cannoli hamur işi

Toplam harcama: 17$

O gün üç durakta durdum: Bluestone Lane adında bir kafe zinciri, Çin Mahallesi'ndeki Lily's Vegan Pantry ve West Village'daki Gurme Garajı.

Bu kadar paraya çok büyük bir yiyecek yükü vardı. Lily'nin ekmek ve ton balığı gibi vegan atıştırmalıkları lezzetli ve hoş bir sürprizdi. Gurme Garaj çantası ise beni hayal kırıklığına uğrattı. Biraz taze ürüne ne dersiniz arkadaşlar? Yine de bir haydut gibi davrandım.