Bir Patagonya’yı diğeriyle takas ettikten sonra, trajedi onu durduramadı

iclal

Global Mod
Global Mod
“Gitmesine izin vermezdim”

8 Aralık 2015’te, Bay Tompkins ve aralarında Bay Chouinard’ın da bulunduğu bir grup arkadaşı, Şili ve Arjantin boyunca uzanan General Carrera Gölü’nde kanoyla geziyorlardı. Arabayla birkaç saat uzaklıktaki Bayan Tompkins, grubun bir üyesine, Bay Tompkins ve Bay Chouinard’ın nefret ettiği bir uydu telefonu vermişti. Bir süre sonra, giderek daha fazla acil durum çağrısı geldi. Bay Tompkins’in kayığı rüzgarda alabora olmuş ve kurtarılmadan önce soğuk suda yaklaşık bir saat geçirmişti.

Öğrendiğinde, sık sık parkları gezmek için uçtuğu park edilmiş küçük uçağın altına girdi. Tompkins, “Dışarı çıkmazdım,” dedi ve ekledi, “Hiçbir parçası olmak istemedim.”

Bay Tompkins, hastaneye varmadan önce öldü.

“Sadece yatağına girdim ve gitmesine izin vermek istemedim,” dedi ve ekledi, “Hayatını nasıl yaşadığı düşünüldüğünde bu kadar uzun yaşadığı için şanslıydı.”

Bayan Tompkins kederinde kendini kaybolmuş hissetti ve nasıl ilerleyeceğinden emin olamadı, ancak sonunda koruma çabalarını iki katına çıkarmaya karar verdi.

“Hadi parasız gidelim,” diye hatırladı.

Tompkins Conservation’dan büyüyen Rewilding Chile’nin yönetici direktörü Carolina Morgado, o anda onu “kederini güce dönüştüren” bir kadın olarak tanımladı.

2018’de Tompkins Conservation, Şili hükümeti ile kuruluşun bir milyon dönümden fazla korunan alan bağışladığı ve hükümetin beş yeni milli park oluşturmak ve üçünü genişletmek için yaklaşık dokuz milyon dönümlük alan eklediği bir anlaşma yaptı. Toplamda, kuruluş Arjantin ve Şili’de 14 milyon hektardan fazla alanı koruyan 15 milli park oluşturdu veya genişletti – bu girişim devam ediyor. Organizasyon ve şubeleri ayrıca jaguarları, kırmızı ve yeşil ara papağanlarını, dev karıncayiyenleri ve diğer türleri yeniden tanıtarak yeniden vahşileştirme çabaları başlattı.