Bozulmamış bir vadi nasıl kurtarılır

iclal

Global Mod
Global Mod
Helikopter havalanıp bulutların arasında kaybolurken, bıçakların uğultusu da kesildi ve geriye sadece yağmurun sesi kaldı.

On yıllar süren bir koruma savaşının merkezinde yer alan, Şili'nin merkezindeki yüksek granitten yapılmış uzak bir katedral olan Cochamó Vadisi'nin derinliklerine atılmıştım.

Bu toprakları kendi gözlerimle görmek ve onu kurtaran insanlardan ilk elden dinlemek istedim. Artık yürüyüşe başlamam gerekiyordu.

Rehberim Rodrigo Condeza adında yerel bir aktivistti. Hevesli bir dağlık kampçı olan Condeza, 2013 yılında Puelo Patagonia adında kar amacı gütmeyen bir kuruluş kurdu. Amacı, bölgede yapılması önerilen, yolların, iletim hatlarının ve enerji üretim tesislerinin inşasını gerektirecek bir proje olan hidroelektrik barajını durdurmaktı.

Mücadelenin diğer tarafında, 325.000 dönümlük (veya yaklaşık 500 mil kare) bir arazi inşa etmek için yıllarını 200 yerel aileden mülkiyet hakları satın almak için harcayan zengin Şilili sanayici Roberto Hagemann vardı. Hagemann'ın araziyi geliştirme planı hassas bir ekolojik koridoru ve çevrecilere göre Güney Amerika'nın en vahşi yerlerinden birini yok edecekti.

Kısa süre önce yayınladığımız ayrı bir makalede, iki tarafın on yıl boyunca birbirleriyle nasıl savaştığını ve sonunda şaşırtıcı bir çözüme ulaştıklarını anlatıyorum: Hagemann, araziyi 63 milyon dolara Condeza'nın grubuna satmayı kabul etti.

Bu, ekolojik bir koridoru koruyacak ve Şili ile Arjantin'deki birçok milli parkı birbirine bağlayacak çığır açıcı bir işlemdir. Aynı zamanda tehdit altındaki hassas bölgeleri korumak için ne kadar yasal, finansal ve politik kaynağa ve şansa ihtiyaç duyulduğunu gösteren modern koruma alanında bir örnek çalışmadır. Gelişim.

“Güney Amerika'nın Yosemite'si”

Condeza zorlu bir yürüyüş sözü vermişti ancak bunun gerçek bir çile olacağı kısa sürede anlaşıldı. Cochamó'ya ilk elden bakmak, aralıksız yağmurla, hızla akan nehirlerle ve diz boyu çamurla mücadele etmek anlamına gelir. Aracımızın beklediği en yakın yol yaklaşık dokuz mil uzaktaydı. Geç başladık ve öğleden sonraya kadar inemedik.

İniş alanımızdan yola çıktıktan birkaç dakika sonra buz gibi bir nehrin kıyısına ulaştık. Karşıya geçmenin tek yolu geçmekti. Condeza hemen içeri girdi ve kalçalarımıza kadar gelen suya girerken bana sırt çantasını tutmamı söyledi. Spor ayakkabılarım suyla doldu, çoraplarım ve pantolonum anında ıslandı ve kendimi güçlü bir akıntıya karşı desteklerken buldum.

Nehirden çıktıktan dakikalar sonra çamura düştük. Yol ıslanmıştı ve her adımda yere batıyorduk, kalın toprak ayak bileklerimize kadar ulaşıyordu.

Yürüyüşün büyük bölümünde yoğun ağaçlarla çevriliydik ve etrafımızdaki vadiyi göremedik (gerçi yağmurdan korunacak kadar gölgeli değildi).

İki saat sonra nihayet bir açıklığa ulaştık.

Her tarafta devasa granit dilimleri binlerce metre havaya fırlıyor, tepeleri bulutlarla örtülüyordu. Bunlar, Cochamó'yu Kaliforniya'nın tırmanış mekânına gönderme yaparak “Güney Amerika'nın Yosemite'si” olarak adlandıran dünyanın dört bir yanındaki dağcıların ilgisini çeken duvarlardır.

Huşu içinde durduk, her şeyi anlamak için daireler çizerek döndük.

Sonra devam ettik. İki milden az bir mesafe kat etmiştik.

Condeza, “Daha hızlı hareket etmeliyiz” dedi. Bu durumda hava karardıktan sonra bile yürüyüşe devam ediyor olurduk, bu da patikaları daha da tehlikeli hale getirirdi.

“Sonsuza kadar sakla”

Vadiden çıkışa devam ederken Condeza bana yolculuğu hakkında daha fazla bilgi verdi.

Hagemann'ın enerji santrali planlarını engellemek için yerel bir harekete nasıl öncülük ettiğini. Hagemann'ın mülkü 150 milyon dolara listelendikten sonra nasıl 50 milyon dolarlık düşük bir teklifte bulundu? Condeza'nın, satın almanın finansmanına yardım etmeyi kabul eden iki yabancı hayır kurumuyla nasıl temas kurduğu. Ve on yıl süren çekişmenin ardından iki tarafın nasıl ülkeyi sonsuza kadar koruyacak bir anlaşmaya vardığını.

Vadiden çıkmak için saatlerce uğraştık. Daha çok nehri geçtik ve devasa şelaleleri geçtik. Köhne asma köprülerden geçtik ve eşeklerin kazdığı derin hendeklerden geçerek yolumuza devam ettik. Bütün bu süre boyunca yağmur yağmaya devam etti ve bizi sırılsıklam etti.

Hızımızı artırdık ama akşam karanlığında hayatta kalabilecek kadar değil. Farlarımız açıkken parkın kenarına kadar olan son zorlu yolu başardık. Yedi saatten fazla bir sürenin ardından yola ulaştık. Yorulduk, ıslandık, üşüdük ama aynı zamanda dünyanın en el değmemiş ülkelerinden birini geçmenin mutluluğunu ve heyecanını yaşadık.

Bay Condeza, “Cochamó ile ilgilenen herkes onu kimin satın alacağından çok korkuyordu” dedi. “Ama hepimiz bir araya geldik ve kavga etmeyi bıraktık ve şimdi onu sonsuza kadar koruyacak bir çözüm bulduk.”

Bazı uyarılarla birlikte kömürü sınırlandıracak bir anlaşma

Dünyanın en zengin demokrasilerinden bazılarının yer aldığı Yedi Ülke Grubu, 2030'ların ortalarına kadar kömür yakıtlı elektriği tüm hızıyla sonlandırmayı kabul etti. Anlaşma, ABD'nin kömür yakıtlı enerji santrallerini 2039 yılına kadar karbon kirliliğini neredeyse tamamen ortadan kaldırmaya veya kapatmaya zorlayacak yeni bir yönetmeliği yayınlamasından birkaç gün sonra duyuruldu.

G7 anlaşması, ülkelerin kirliliğini absorbe edebilmeleri halinde kömür enerjisi kullanmalarının kapısını açıyor. Bu, Japonya gibi kömüre bağımlı ülkelere uyum sağlama alanı sağlayacak.

Kömür yandığında diğer yakıt kaynaklarından daha fazla karbondioksit üretir. Kasım ayında Dubai'deki (Birleşik Arap Emirlikleri) küresel iklim müzakerelerinde kömürün aşamalı olarak durdurulmasına yönelik bir anlaşmaya varılamadı.

G7'nin yeni taahhüdü bazı iklim savunucuları tarafından ileriye doğru atılmış büyük bir adım olarak selamlanırken, diğerleri bitiş tarihinin çok geç olduğunu ve yasağın doğalgaz gibi diğer fosil yakıtları da kapsayacak şekilde genişletilmemesi nedeniyle anlaşmanın yetersiz olduğunu söyledi.

Ayrıca, kömür yakıtlı enerji santrallerinin emisyonlarının en azından bir kısmını yakaladıkları sürece çalışmaya devam edebilecekleri anlamına gelebilecek “azaltılmamış” kelimesinin kullanımıyla ilgili endişeler de var. Climate Forward'ın önceki sayısında azalmamanın anlamı üzerine hararetli tartışma hakkında yazmıştık.

Yeni taahhütler, Çin'deki yeni enerji santralleri dalgası ve ABD ve Avrupa'daki eski santrallerin daha yavaş emekliye ayrılmasının etkisiyle kömürden elektrik üretmeye yönelik küresel kapasitenin artması nedeniyle geliyor. Our World In Data'dan Hannah Ritchie'nin yakın zamanda belirttiği gibi bu, ülkelerin daha fazla kömür kullandığı anlamına gelmiyor.

Dünya Kaynakları Enstitüsü adına uluslararası müzakereleri takip eden David Waskow, zengin ulusların dünyanın dört bir yanındaki uluslara kömür kullanımı konusunda net bir sinyal göndereceğini söyledi.

Ancak sorunun, “ülkelerin Paris Anlaşması kapsamındaki bir sonraki taahhütlerine mutabakata vardıkları şeyleri fiilen aktarıp aktarmayacakları ve nasıl dönüştürecekleri” olduğunu da sözlerine ekledi; bu da bunu resmi politika haline getirecek. — Manuela Andreoni