Bu eğitim annenin doğum yapmasını kolaylaştırıyor! “Babalar doğum eğitimi almalı”

Erdek

New member
Gebelik okulunda anne ve baba adaylarına bir arada eğitim veren Dr. Nuray Aydın, “Nasıl ki bir gebe anne olmaya hazırlanıyorsa; baba adayları da babalığa hazırlanmalı” dedi. Eşinin yanında olmasının annenin doğum yapmasını kolaylaştırdığını belirten Uz. Dr. Nuray Aydın, hamilelik sürecinde, doğum anında ve loğusalık devrinde babaya düşen vazifeler olduğunu kaydetti.

Doğum konusu hakkında açıklamalarda bulunan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Nuray Aydın, Günümüz babalarının doğum anlarında nelere dikkat etmesi gerektiği ve üzerine düşen nazaranvleri hakkında bilgi verdi. Günümüz babalarının daha şuurlu olduğunu ve babalık sorumluluğunu daha fazla hissettiklerini, Hamilelik sürecinde, doğum anında ve doğum daha sonrası loğusalık devrinde babaya düşen bakılırsavler olduğunu kaydeden Uz. Dr. Nuray Aydın, gebelik okullarına katılan baba adaylarının anneyi daha yeterli anladığını ve sorumluluklarını daha güzel yerine getirdiğini söz etti.

doğum eğitimi

“PSİKOLOJİK VE FİZİKÎ OLARAK DOĞUMA HAZIR OLUYORLAR”

Baba figürünün doğum esnasında ve daha sonrasında rolünün fazlaca büyük olduğu üzerinde duran Dr. Aydın şunları söylemiş oldu: “Anne baba seyahati annenin gebe kalmasıyla başlıyor. Babanın hem hamilelik sürecinde tıpkı vakitte doğum esnasında ve doğum daha sonrasında rolü epeyce kıymetli. Nasıl bir gebe anne olmaya hazırlanıyorsa bir baba adayı da baba olmaya hazırlanmalı. Evlenmekle karı koca oluyorsak, gebelikle birlikte bir aile olmanın birinci adımını atıyoruz. Bu niçinle gebelik okullarında verilen eğitimler fazlaca değerli. Babalar bu eğitimlerde hem eşini daha düzgün tanıyor tıpkı vakitte sürece hakim oluyorlar. Bu süreçte kendi rollerini öğreniyorlar. Doğumun televizyonlarda görüldüğü üzere bağırıp çağırılan, birkaç dakikada olup biten bir hareket olmadığını, 8-10 saatlik sürece yayıldığını öğreniyorlar. Gebelik okuluna katılan çiftler doğum öncesinde panik olmuyorlar. Hastaneye geldiklerinde kendilerini neyin beklediğini epeyce güzel biliyorlar. Ruhsal ve fizikî olarak doğuma hazır oluyorlar.”

hamilelik sürecinde babaların nasıl davranması gerektiği hakkında eğitim

“BABALAR EŞLERİYLE DOĞUMA GİRMELİ”

“Doğum sırasında annenin elini tutan, nefes alıp vermesini sağlayan, masaj yapan, saçını okşayan, anneye olumlu telkinlerde bulunan baba, annenin inançta hissetmesini sağlıyor. Onu sakinleştiriyor. Bayanlarda doğumun kolaylaşmasını sağlayan oksitosin gibi hormonlar var. Bu hormonlar sevgiyle salınıyor. Eşinin yanında olması, ona dokunması anneyi rahatlatıyor, doğumun daha rahat gerçekleşmesini sağlıyor. Doğum grubunun de işini kolaylaştırıyor.
Bu niçinle babaların doğum aksiyonu boyunca kesinlikle eşlerinin yanında olmalarını istiyoruz. Doğum odasının kapısının haricinde bekleyip de ağlama sesini duyar duymaz baba olduğunu düşünen baba figürü istemiyoruz. Babanın doğum anında eşinin çektiği zahmeti görmesi epeyce pahalı. Bir dünyadan öbür bir dünyaya geçiş var. Bebeği karşılama anında babanın da orada olması gerektiğini düşünüyoruz.”

GEBELİK OKULUNDA BABALARA NELER ÖĞRETİLİYOR?

Baba adaylarını ruhsal olarak doğuma hazırlandığı belirtilen gebelik okulunda, Uz. Dr. Nuray Aydın ile birlikte anne ve baba adaylarına eğitim veren 35 yıllık ebe, doğum koçu ve emzirme danışmanı Hayriye Kaplan ise, toplam 2,5 gün süren gebelik okulunda anne ve baba adaylarını gerek fizikî gerekse ruhsal olarak doğuma hazırladıklarını söylemiş oldu. Babaların gebelik okulunda evvela anneye nasıl davranması, nasıl yaklaşması gerektiği konusunda bilgilendirildiğini anlatan Hayriye Kaplan, ayrıyeten hamilelik sürecinde doğumu kolaylaştırıcı antrenmanları yaparken eşlerine nasıl yardımcı olabileceklerini öğrettiklerini söylemiş oldu. Kaplan ayrıyeten, baba adaylarının bebeğin banyosunu yaptırırken anneye yardım etme, alt değiştirme, bebeğin gazını çıkarma üzere hususları da uygulamalı olarak öğrendiklerini lisana getirdi.