Bu gaz sobası hakkında – Haber

iclal

Global Mod
Global Mod
Hindistan’da anneannem uzun yıllar kömürle, sonra LPG tankıyla yemek pişirdi. Kaliforniya’da bir çocukken önce elektrikli sobalı bir apartman dairesinde, sonra da gazlı bir evde yaşadım. Geçen yaz Londra’da anında kırmızı parıldayan indüksiyon ocağı olan bir dairede kaldım. Birkaç yıl önce Kenya’da dumanlı mutfaklarda kömür ateşinde akşam yemeği pişiren kadınlarla saatlerce sohbet etmiştim.

Tüm bunları pişirme yakıtlarının sürekli değiştiğini bize hatırlatmak için söylüyorum. Değişim normaldir. Nadiren ABD’de bu hafta kadar siyasi oldu, gaz sobaları üzerinde bir yangın fırtınası var.

Gaz sobalarının neden ve retoriğin ötesinde, sağlığımız ve gezegenin sağlığı üzerindeki etkisini anlamaya çalışıyorum.

Climate Forward’ın düzenli okuyucuları, gaz derken, genellikle “doğal gaz” olarak adlandırılan ve ana bileşeni küresel ısınmadan sorumlu güçlü bir sera gazı olan metan olan şeyi kastettiğimi bileceklerdir.

Neden yine gaz sobalarından bahsediyoruz?

En son kıvılcım, Tüketici Ürün Güvenliği Komisyonu üyesi Richard Trumka, Jr.’ın gaz sobaları için yeni düzenlemelerin dikkate alınması gerektiği yönündeki önerisiydi.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki evlerde gazın geleceği konusunda siyasi bir anlaşmazlığın arka planında gerçekleşti. Son yıllarda, iklim endişeleri yoğunlaştıkça, yaşadığım New York şehri de dahil olmak üzere birçok yerel yönetim, yeni binaların gazsız olmasını zorunlu kılan yasalar çıkardı.

Bir geri itme oldu. Bir çevre savunma grubu olan Natural Resources Defence Council’in bir çetelesine göre, Cumhuriyetçilerin yönettiği en az 21 eyalet, kentsel gaz yasaklarına önleyici yasaklarla yanıt verdi. Tüm bunlar, Biden yönetiminin sıradan tüketicilere kirletici gazlı cihazlardan elektrikli cihazlara geçmeleri için milyarlarca dolarlık vergi indirimi teklif ettiği bir zamanda.

Gaz sobası kullanımı konusunda bölünmüş bir ülkeyiz.

Ama düşündüğün gibi değil. Amerikalıların çoğu elektrikli soba kullanıyor. olan devletler en yüksek gaz sobası kullanımı bir tüketici veri şirketi olan Statistia’ya göre, Kaliforniya, Nevada ve Kuzeydoğu ve Büyük Göller çevresindeki eyaletler. Bu bir kırmızı-mavi durum gradyanı değil.

Ancak, garip bir şekilde, ABD kültür savaşlarının bir parçası haline geldi.

Gaz endüstrisi gaz yasaklarını sevmiyor. 2021’de, o zamanlar Mother Jones adına rapor veren Rebecca Leber, gaz endüstrisinin gaz yasaklarına meydan okumaya yönelik çeşitli çabalarda parmak izlerini belgeledi.

Bu hafta, Cumhuriyetçi milletvekilleri yanlış bir şekilde Biden yönetiminin insanların evlerindeki gaz sobalarını kaldırmayı teklif ettiğini iddia ederek komisyon başkanı Alexander Hoehn-Saric’i harekete geçirdi. böyle bir planın olmadığını söylemekve Komisyonun “sağlık risklerini” araştırdığını.

Sağlık riskleri nelerdir?

Aralık ayında yayınlanan bir çalışma, bu haftaki tartışmanın bir parçasıydı. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki çocukluk çağı astım vakalarının yüzde 12,7’sinin gaz sobalarıyla bağlantılı olduğu söyleniyor.

Brown Üniversitesi’nden bir ekonomist olan Emily Oster’ın bu haftaki haber bülteninde açıkladığı gibi, Aralık çalışması diğer çalışmaların bir meta-analizidir. Önem: Yazarlar, gaz sobası bulunan evlerde yaşayan çocuklarda astım riskini tahmin eden dünyanın dört bir yanından diğer çalışmaların bir kombinasyonunu incelediler. Daha sonra bu sayıyı, ek bir tahmine dayalı olarak ABD’deki riskleri tahmin etmek için kullandılar — gaz sobalı Amerikan evlerinin sayısı.

Sigortacı bir ebeveyn olarak poz veren Oster’ın sağlık araştırmacılarından da eleştiri aldığını söylemeliyim. (O değil.)

Önceki çalışmaların bir gaz sobasına sahip olmak ile astım oluşumu arasında pozitif bir ilişki olduğunu göstermesine rağmen, sonuçların tutarlı olmadığına dikkat çekiyor. Ayrıca, Pensilvanya gibi orta düzeyde gaz sobası sahibi olan bazı eyaletlerde çocukluk çağı astımı oranlarının yüksek olduğuna dikkat çekiyor. New York ve California gibi daha yüksek gaz sobası prevalansına sahip diğer eyaletlerde astım insidansı daha düşüktür. Diğer çevresel faktörler bu tutarsızlığı açıklayabilir mi? Muhtemelen.

Gaz sobalarının nitrojen oksit yaydığına şüphe yok. Bu solunum yolu hastalıkları ile ilgilidir. Gaz sobaları da sobalar kapalıyken bile metan yayar ve metan Dünya atmosferini çok hızlı ısıtır.

Fosil yakıtlı arabalar gibi diğer kirlilik kaynaklarıyla nasıl karşılaştırılır?

Penceresiz bir mutfakta eski bir gaz ocağında yemek pişiriyorum. Fırını açtığımda gaz kokusu alıyorum. Temiz hava almak için sık sık oturma odamın penceresini açarım ama bu, sokaktan gelen çok fazla hava kirliliğinin içeri girmesine izin verdiğim anlamına gelir. Hangisinin daha kötü olduğunu nasıl bilebilirim?

Bu soruya cevap veren herhangi bir çalışma bulamadım.

Trafiğe yakın yaşamak, daha yüksek astım oranları ile ilişkilidir. Araba ve kamyonlardan kaynaklanan kirliliğin azaltılması, çocukların sağlığı üzerinde, özellikle de orantısız bir şekilde hava kirliliğine maruz kalan yoksul çocukların sağlığı üzerinde çok büyük bir etkiye sahip olabilir.

Oster, İsveç’te trafik sıkışıklığı vergisi getirerek trafiği azaltmanın küçük çocuklarda akut astım krizlerini ölçülebilir şekilde azalttığını gösteren bir araştırmaya işaret etti.

Öyleyse, pratik bir siyasi mesele olarak, trafiği azaltmak ve temiz toplu taşımaya ve güvenli bisiklet yollarına yatırım yapmak yardımcı olur mu? Muazzam. Özellikle şehirlerimizdeki en dezavantajlı çocuklar için her türlü sağlık faydası olacaktır.

Gaz sobalarını ortadan kaldırmak iklim için büyük bir fark yaratır mı?

Binalar, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki sera gazı emisyonlarının yaklaşık yüzde 13’ünü oluşturuyor; Ulaşım iki kat daha yüksek. Ancak, çoğu bina emisyonu gaz sobalarından gelmez. Isıtma ve sıcak su için kullanılan gaz kazanlarından gelirler.

Doğalgaz kombinizi elektrikli ısı pompasıyla değiştirmek, karbon ayak iziniz üzerinde çok daha büyük bir etkiye sahip olacaktır.

The Times’tan son dakika haberi

Gitmeden önce: Plastiksiz bir gün yaşamayı deneyin

Gezegen üzerindeki zararlı etkilerine rağmen etrafımızda. 24 saatlik bir deneyde, bir gazeteci bütün bir günü herhangi bir plastik ürün kullanmadan, hatta plastiğe dokunmadan geçirmeye çalıştı. Daha sabah ayaklarını yere koymadan sorunlar başladı.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz. Salı günü döneceğiz.

Manuela Andreoni, Claire O’Neill ve Douglas Alteen, Climate Forward’a katkıda bulundu. Bültenin geçmiş sayılarını buradan okuyun.

Okuduklarınızı beğendiyseniz, lütfen başkalarına tavsiye etmeyi düşünün. Buradan kaydolabilirsiniz. Yalnızca abonelere yönelik tüm haber bültenlerimize buradan göz atın.

Bize iklimforward@Haber adresinden ulaşın. Her mesajı okuyoruz ve birçoğuna cevap veriyoruz!