Çay saatlerinin aranan lezzeti: Dereotlu poğaça

Leila

Global Mod
Global Mod
Beğenilen sohbet çayların ve kahvaltı sofraların efsane lezzetlerinden biri poğaçalardır. Pekala, bu mükemmel lezzet dereotlu poğaça nasıl yapılır? İşte, derotlu poğaça tanımı ve yapılışına dair tüm ayrıntılar.

DEREOTLU POĞAÇA NASIL YAPILIR? ADIM ADIM DEREOTLU POĞAÇA TANIMI

1. ADIM:
Dereotunu yıkadıktan daha sonra ince ince doğrayıp bir kâseye alın.

2. ADIM: Yoğuracağımız kabın içine yumurta akı, yoğurt, peynir, dereotu, kabartma tozu ve tuzu katalım.

3. ADIM: Üzerine azar azar un ek ederek, kulak göğsü kıvamında yumuşak bir hamur elde edelim.

4. ADIM: Hamurdan istek ettiğimiz büyüklükte modüller kopararak elimizle yuvarlayalım.

5. ADIM: Yağlanmış yahut yağlı kâğıt serilmiş fırın tepsimize, aralıklı olarak dizelim.

6. ADIM: Poğaçalarımızın üzerine yumurta sarısı sürüp (arzu edilirse çörek otu yahut Susam) fırına vermeye hazır hale getiririz.

7. ADIM: 180 derecelik evvelde ısıtılmış fırınımızda, 15-20 dakika üzerleri kızarana kadar pişirelim.

DEREOTLU POĞAÇA TARİFİMİÇİN GEREKLİ GEREÇLER

Hamuru İçin:

-1 çay bardağı sıvı yağ
-1 çay bardağı yoğurt
-1 çay kaşığı tuz
-1 paket kabartma tozu
-1/2 demet dereotu
-1 adet yumurta
-3 su bardağı un

Üzeri İçin:

-1 adet yumurta sarısı

DEREOTLU POĞAÇA YAPILIŞI

1.
Poğaça için gerekli olan tüm materyalleri bir kapta karıştırın.

2. Unu denetimli olarak ekleyerek ve yoğurarak ele yapışmayan bir hamur elde edin.

3. Hazırladığınız hamurdan cevizden biraz büyük modüller kopartarak elinizde biçim verin ve yağlı kağıt serdiğiniz bir fırın tepsisine dizin.

4. Üstlerine yumurta sarısı sürün ve önce sııtılmış 180 derece fırında üstleri kızarana dek, yaklaşık 25 dakika pişirin.

5. Fırından alın ve ılık olarak servis edin.

DEREOTLU POĞAÇA PİŞİRME MÜHLETİ: KAÇ DAKİKADA PİŞER?

Dereotlu poğaça tanımını hazırlama mühleti 10 dakika, pişirme müddeti 25 dakikadır.

DEREOTLU POĞAÇANIN KALORİ PAHASI

1 porsiyon dereotlu poğaçanın kalori pahası 234/kcal’dir.

DEREOTLU POĞAÇA TANIMININ PÜF NOKTALARI

Dereotlu poğaça hazırlarken hamurunun tam kıvamında olması ve iç harcıyla en lezzetli biçimde bütünleşmesi, poğaçanın tadını tesirler. Dereotlu poğaça yaparken dikkat edilmesi gereken kimi adımlar bulunur.

Dereotlu poğaça üretiminde kullanılan gereçlerin oda sıcaklığında olması harcın daha yeterli karışıp kabarmasını sağlar.

Tanımda kullanılan un ölçüsü, unun çeşidine göre değişebilir. Yulaf unu, tam buğday unu ve çavdar unu üzere unlarla hazırlanan tanımlarda eklenmesi gereken un ölçüsü değişkenlik gösterir. Bu niçinle hamur hazırlama kademesinde unun yavaş yavaş eklenmesi gerekir.

Poğaçaları fırına vermedilk evvel fırının yeterli ısıtılmış olması gerekir. bu türlü poğaçaların daha kısa müddette ve daha düzgün pişmeleri sağlanır.