CHP’li Başarır, Demirören’e verilen krediye sert çıktı: ‘Bu yüzyılın en büyük soygunu’

Cekikgoz

Global Mod
Global Mod
CHP Mersin Milletvekili Ali Becerikli Başarır, CHP’nin küme önerisi olan, Ziraat Bankası’nın Demirören Kümesine, Doğan Medya Grubu’nun satışı için kullandırdığı kredinin ödenmemesi ve yetkililerin buna sessiz kalması üzerine konuşma yaptı.

Meclis kürsüsünden soygun, talan, yolsuzluk üzere sözleri kullandıklarında AKP ve MHP’li milletvekillerinin kızdıklarını belirten CHP’li Başarır, “Bakın, Ziraat Bankası’ndaki Demirören Grubu’nun çektiği bu kredi bana bakılırsa yüzyılın en büyük soygunlarından bir tanesi” dedi.

“NE HAKLA MİLLETİN BANKASI BU ADAMA KREDİ VERİYOR?”

Ziraat Bankası’nın, 159 yıl evvel 2.Abdülhamit devrinde çiftçiler için kurulmuş bir banka olduğunu tabir eden CHP’li Başarır, “Bakalım, bu banka ne durumda, bu bankayı ne duruma getirdiniz, bu bankanın kredileri ne biçimde veriliyor ve ne biçimde tahsil edilmiyor. 2020 Sayıştay Raporu’nda 198 sayfa Ziraat Bankası’na ayrılmış. Bu raporun 80 ve 85 inci sayfası Demirören Grubu’na ayrılmış. Pahalı arkadaşlar, Demirören Kümesi, Doğan Medya’yı almak için 2018 yılında 916 milyon dolara anlaşıyor ve bu paranın bilindiği üzere 750 milyon dolarlık kısmını değil 850 milyonluk dolar kısmını Ziraat Bankası’ndan kredi olarak alıyor. Bu krediye ek olarak da Demirören Grubu’nun 930 milyon TL’de farklı bir borcu var Ziraat Bankası’na. 2 yıl geri ödemesiz bir kredi bu ve 3 yıl içerisinde 150 milyon dolarlık nakdi sermaye koymak zorunda. Bunların hiç birini 3 yıl sonunda yapmayan bir şirket var. Artık buradan sizlere, Ziraat Bankası’na soruyorum. Ne hakla çiftçinin, köylünün, emeklinin, milletin bankası bu adama kredi veriyor? Ne hakla Ziraat Bankası bugüne kadar tek bir ihtarname çekmiyor? Ne hakla tek bir bildiri çekmiyor? Ne hakla temerrüde düşürmüyor?” dedi.

“DEMİRÖREN ZİRAAT BANKASI’NI ÇARPMIŞ”

Ziraat Bankası’nın, 2021’in aralık ayında Demirören Grubu’nu, temerrüde düşürüp icra takibi yapması durumunda Demirören Grubu’nun şu anda eski parayla 30 katrilyon borçlu olacağını tabir eden CHP’li Başarır, “Bu bizim paramız! Hala bir süreç yapılmıyor. Bunu Cumhuriyet Halk Partisi Kümesi demiyor, bunu Sayıştay diyor. Sayıştay diyor ki; Demirören Ziraat Bankası’nı 850 milyon dolar çarpmış diyor ve tek bir soruşturma yok. Biz cürüm duyurusunda bulunuyoruz ve Demirören Kümesi bizim hakkımızda kabahat duyurusunda bulunuyor. Neymiş? Şirketinin manevi haklarını zedelemişiz. Sen şirketinin manevi haklarını düşünüyorsan, köylünün çiftçinin parasını ödersin. Nitekim utanç duyulacak bir olay bu. Bugün bir emekli, bugün bir çiftçi, bugün bir memur Ziraat Bankası’ndan kredi çektiği vakit 2 ay ödemezse maaşına haciz geliyor. Çiftçinin traktörüne, tarlasına haciz geliyor” diye konuştu.

“RİSKİN %20’SİNİ DEMİRÖREN KÜMESİ OLUŞTURUYOR”

Demirören Grubu’nun özelliğinin ne olduğunu soran CHP’li Ali Yetenekli Başarır, “Şunu söylüyorsanız, Doğan Medya Grubu’nu saray aldı, Demirören Kümesi aracı diyorsanız ayrıyeten tartışırız bunu. Zira bu adam 4 yıldır çektiği kredinin tek bir kuruşunu ödememiş. Sen bankaya ortak mısın kardeşim? Sayıştay raporuna bakılırsa Ziraat Bankası’nın kredi riskinin %20’sini Demirören Kümesi oluşturuyor diyor. Ha hakikat, ben Hürriyet’e bakıyorum, başka medya kümelerine bakıyorum ve sabah akşam sarayın yayın organı üzere. Yani Cumhurbaşkanı, kendi yayın organını kurmak için Ziraat Bankası’nın kredini kullandırıp o adama mı aldırdı? Bence o denli lakin yazık değil mi? Soruyorum size. Soruyorum siz bundan hüzün duymuyor musunuz? Ben duyuyorum 30 katrilyon para eski parayla. Bizim paramız, çiftçinin parası, köylünün parası, emeklinin parası bu. Yazık değil mi? Kim bu Demirören kim?” sözlerini kullandı.

“HEPİNİZİN ÇİFTÇİ İSMİNE, EMEKLİ İSMİNE YÜZÜNÜZÜN KIZARMASI LAZIM”

Bu olayın araştırılması gerektiğini belirten CHP’li Başarır, şunları söylemiş oldu:

“Ben kabahat duyurusunda bulundum eminim karanlık eller takipsizlik sonucu verdirecek. Siz bu önergeye hayır diyeceksiniz. Pekala bu soygunu yargı araştırmıyorsa, meclis araştırmıyorsa ne yapacak bu millet? Siz ya soyguna evet diyeceksiniz ya da bunun araştırılmasını isteyeceksiniz. Vatandaşlara karşı borcunuz bu, vatandaşlık borcunuz bu, vekillik borcunuz bu. Adam, ben hata duyurusunda bulunduğum için utanmazlığa bakın bir de bana cürüm duyurusunda bulunuyor. Sayıştay’ın tespit ettiği bir usulsüzlük bu. Düzmece teminatla kredi çekmiş diyor Sayıştay. Hepinizin çiftçi ismine, emekli ismine yüzünüzün kızarması lazım.”

“NE VAKİTTEN BERİ BANKA DOLANDIRICILIĞI HATASI TİCARİ SIR OLDU”

“Değerli arkadaşlar, banka dolandırıcılığı kabahati ne vakitten beri ticari sır oldu merak ediyorum. Ben Ziraat Bankası’nın kişiselyetini bırakın karalamak, Ziraat Bankası’nın kişiselyetini korumak için kelam aldım. Bu Demirören krediyi çekerken, spor alanındaki, yeşil alandaki arsayı Ziraat Bankası’na imarlı arsa diye haydi teminat olarak verdi. çabucak sonrasında buranın yeşil alan olduğu ortaya çıktı. Pekala ne yaptınız? Bakanınız bir gecede imar çıkarttı. Kim iptal etti? Danıştay iptal etti ve hayır burası yeşil alan dedi. Pekala bugün o savunduğunuz Ziraat Bankası ne yaptı? İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne niçin buraya imar vermiyorsun diye dava açtı. Ziraat Bankası’nı bu duruma getirenler utansın. Ziraat Bankası’nın parasını o beyefendiye peşkeş çekenler utansın. Ziraat Bankası’nın milyarlarca parasını takip etmekten aciz bir banka haline getirenler utansın. Bunu ben söylemiyorum, bunu Sayıştay söylüyor Sayıştay. bu biçimde gidin Sayıştay’a dava açın hanımefendi. Sayıştay diyor ki yöntemsiz kredi kullandırılmış. Sayıştay diyor ki; bu kredi adapsız bulunmasına karşın takibi yapılmamış. Benim paramla Doğan Medya’yı alacaksınız ve Hürriyet imamı Abdülkadir Selvi’ye orada yazı yazdıracaksınız o denli mi? O denli mi? Utanın!”