CHP’li milletvekili, ‘Bu şahsı kimler koruyor?’ dedi: ‘Kadınlara ‘it’ dediği için bakılırsavden alınan müdür, üçüncü sefer müdür yapıldı!’

Cekikgoz

Global Mod
Global Mod
CHP İzmir Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divanı Katip Üyesi Av. Sevda Erdan Kılıç, “Kahramanmaraş’ın Andırın İlçesi’nde, attığı tweette bayanlara ‘it’ diyerek hakaret eden okul müdürünün nazaranvden alındıktan daha sonra yine müdür yapılması” skandalını üçüncü sefer Meclis gündemine getirdi.

CHP’li Av. Sevda Erdan Kılıç, hususla ilgili hazırladığı soru önergesini Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na sundu.

CHP Milletvekili Av. Kılıç, yaptığı yazılı açıklamada, Müdür Salih Orçan’ın, Şehit Yasin Höbek Yatılı Bölge Ortaokulu Müdürü iken, kendisini arayan eski bir öğrencisi ile içinde geçen diyaloğu anlatarak, “Bir gün eski bir öğrencim beni aradı. ‘Hocam ben evlenmeye karar verdim. Çalışan bir bayan mı alayım yoksa çalışmayan bir bayanla mı evleneyim’ dedi. Ben de fark etmez sonuçta bir it alacaksın. Sen uygunu paralı it al dedim” tweeti attığını anımsattı.

“OLAY UNUTULACAK SANIYORLAR”

Gelen epeyce ağır yansılar üzerine Müdür Salih Orçan’ın tweetini silmek zorunda kaldığını ve Andırın Karayolları Bakımevi Ortaokulu’na toplumsal bilgiler öğretmeni olarak atandığını söz eden Av. Sevda Erdan Kılıç, açıklamasında şöyleki devam etti:

“Herkes olayın bu biçimdece kapandığını ve bayanlara hakaretinden dolayı Salih Orçan’ın cezalandırıldığını düşünürken, bundan daha sonra yaşanan skandal olaylar durumun o denli olmadığını herkese gösterdi. Gelin bu skandal atama hadisesinin nasıl yaşandığına ve geliştiğine bir bakalım: Müdür toplumsal bilgiler öğretmeni olarak atanınca bizler üzere bütün Maraşlılar ve Andırınlılar da bayanlara yönelik epey ağır sözde bulunan bu şahsın, bu sözünden dolayı cezalandırıldığını ve tekrar yönetici yapılmayacağını düşündü. Lakin bu kişi, 3 ay daha sonra adeta ödüllendirilerek Andırın İlçesi’nin en beğenilen okulu olan, Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Ulu Lider Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ismini taşıyan Atatürk Ortaokulu’na müdür yardımcısı olarak atanıyor. Bu şahsı koruyan kurum yahut kurumlar ile kişi ya da bireyler, muhtemelen üç ay içerisinde bu olayın unutulacağını düşünmüş olacak ki yalnızca üç aylık beklemenin akabinde onu tekrar yönetici yapıyorlar. Lakin bir bayan, bir anne ve bir insan olarak benim ve bütün toplumun; o şahsın bayanlara yönelik bu epeyce ağır ifadeyi kullanımını unutacağımızı düşünerek yanıldılar. Bizim o ifadeyi kabul edebilmemiz mümkün değildir ve bu olayın takipçisi olacağımızı da başından itibaren daima söylemiş olduk.”

“SORU ÖNERGEMİZ VE BASIN AÇIKLAMAMIZIN AKABİNDE MİSYONDAN ALINIYOR”

“Bakan Ziya Selçuk skandal atamadan 2 ay daha sonra soru önergemize verdiği yanıtta, ‘şahsın Atatürk Ortaokulu’na 31.12.2020’de müdür yardımcısı olarak atandığını kabul ederek, ondan sonrasında 07.01.2021 tarihinde vazifeden alındığını, kendisine idari soruşturma kararında muhakkikler tarafınca disiplin cezası verildiğini’ belirtiyor. Salih Orçan yeniden nereye gönderildi diye baktık? Eski okulu, Andırın Karayolları Bakımevi Ortaokulu’na toplumsal bilgiler öğretmeni olarak atandığını öğrendik.

İlk atamada olduğu üzere bu atamayı da Meclis gündemine taşımamızın akabinde, Salih Orçan yeniden nazaranvden alınıyor. Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer, soru önergemize verdiği karşılıkta, şahsın ‘Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumlarına Yönetici Seçme Sınavı’nda başarılı olması niçiniyle Andırın Atatürk Ortaokulu’na Müdür yapıldığını, lakin atanmasından yalnızca 14 gün daha sonra 16.09.2021 tarihindeki kararname ile bakılırsavden alındığını’ belirtti. Pekala, Salih Orçan başarılı ise niye bakılırsavden alınıyor? Bunu Bakan Özer’in açıklaması gerekiyor.

Şahsı bu nazaranve yeniden atamak için bu sefer 7 ay bekliyorlar. Onu koruyan, kollayan ‘büyükleri’ bu ay içerisinde Salih Orçan’ı yeniden Atatürk Ortaokulu’na Müdür olarak atıyorlar. Nitekim pes! Nedir bu inadınız, hırsınız, anlamak hakikaten epeyce güç. İşte esasen sizi, bu inadınız ve hırsınız iktidardan uzaklaştırarak layık olduğunuz yere gönderecek!”

“BU ŞAHSI KİMLER KORUMAKTADIR Kİ YENİDEN MÜDÜR YAPILIYOR?”

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’e seslenen Av. Sevda Erdan Kılıç, açıklamasını şöyleki tamamladı:

“Sayın Bakan; evlenmek isteyen eski öğrencisinin görüşünü sorduğu bir öğretmenin ona yanıt verirken, bayanları bu derece aşağılamasına, küçük düşürmesine, hor görmesine ne diyeceksiniz? Başarılı olduğunu düşündüğünüz için yeniden müdür yaptığınız ‘bu derece kirli zihniyetteki’ bir şahıs sanki öğrencilerine, eğitim topluluğuna ne üzere bir katkı vermektedir, nasıl öğrencilerine örnek olmaktadır? İnşallah örnek de olmaz. Bu zihniyetle kız ve erkek öğrenciler içindeki eşitliği nasıl sağlayacaktır? Lütfen bunu açıklayın. AKP’de, Meclis’te, Maraş’ta, Andırın’da bu şahsı kim yahut kimler korumaktadır ki tekraren nazaranvden alınan bu kişi, tekrar yönetici yapılabilmektedir?”