Çocuklar yüzerek ameliyattan kurtuluyor

Erdek

New member
Gençlik ve Spor Vilayet Müdürlüğü bünyesinde hizmet veren Yarı Olimpik Kapalı Yüzme Havuzunda onlarca çocuk skolyoz (omurga eğriliği) ve kifoz (kamburluk) hastalığı niçiniyle Bedensel Engelliler Yüzme Havuzu antrenörleri eşliğinde yaptıkları idmanlarla ameliyattan, birçoğu da sırtlarında adeta ağır bir yük olan korseden kurtuldu. 2016 yılında hizmete açılan ve bugüne kadar binlerce kişinin yüzme öğrendiği tıpkı vakitte şifa bulduğu havuz Covid-19 önlemleri niçiniyle faaliyetlere orta vermesinin akabinde bir daha hem vatandaşlara tıpkı vakitte skolyoz ve kifoz hastası çocuklara hizmet vermeye başladı. Havuzda 6 yıldır Bedensel Engelliler Yüzme Havuzu antrenörü olarak nazaranv yapan Serkan Alp idaresinde 16 skolyoz ve kifoz hastası çocuk idmanlara haftada 3 gün devam ediyor.

HEM KARADA HEM SUDA İDMAN YAPIYORLAR

Hastalarından sırf birisinde gerileme olduğunu, öbür hastalarının yüzme havuzundaki idmanlar yardımıyla cerrahi operasyondan kurtulduğunu anlatan Alp, “Bu çocuklar yüzme havuzuyla tanıştıkları vakit bir birçoklarına cerrahi müdahale gerekiyordu. Çocukların bir birçok da geldiği vakit yüzmeyi bilmiyordular. Onlara evvel temel yüzme eğitimi verdik. sonrasındasında sırt kaslarını geliştirici özel idmanlar yaptık. Bu idmanlarımız hem suda hem karada oluyor. Çocuklarımızla yaptığımız idmanlar kararında bir tanesi hariç hepsini ameliyat düzeyinden kurtardık. Şuanda pandemiden daha sonra çalışmalarımız yine başladı. Çocuklarımız havuza sistemli bir biçimde geliyor ve çalışmalarını devam ettiriyoruz” dedi.

AİLE UMUTSUZDU

Öğrencilerinden Metin Balki’yi örnek veren Alp, “Metinle birinci tanıştığımızda 9 yaşlarındaydı ve aile umutsuzdu. Zira ameliyat için günü dahi alınmıştı. Yaklaşık bir ay daha sonra Metin cerrahi bir müdahale yapılacaktı. Kifoz derecesi 77’di. Azda olsa skolyozda vardı. Metin’le bir ay çalıştıktan daha sonra aile doktora götürdü. Hekim aileye gerek olmadığını, derecesinin düştüğünü, yaptığı spora, yüzmeye devam etmesini söylemiş oldu. O gün aile beni Trabzon’dan aramıştı. Hocam Metin’in ameliyatına gerek kalmadı dediği vakit aile ağlıyordu. O gün aile nitekim çok memnundu. Onların memnunluğu beni de memnun etmişti. O günü unutamam. Biroldukca ailemiz çocuklarını denetime götürdükten daha sonra tabibin yanından çıktıktan daha sonra birinci işleri bana telefon açmak oluyor. O anki seslerindeki memnunluğu, heyecanı hissedebiliyorum. Bu da benim için bir memnunluk oldu. Hatta benim biraz daha bu işi yapmama, bu işe daha fazla asılmama da vesile oldu. Ailelerin memnunluğu bir manada beni de kamçıladı” diye konuştu.

SON vakit içindeRDA ARTTI

Bu hastalıkların son vakit içinderda arttığını gözlemlediğini tabir eden Alp, “Bunun en değerli sebeplerinden birisi hareketsiz hayat. Çocuklar şu an bilişim çağında olduğu için dışarıda oyun oynamak yerine bilgisayarda oyun oynamayı tercih ediyorlar ve duruş bozukluğu da çocuklarda başlıyor. Çocukların sırt kaslarında zayıflama oluyor. Omurgaya yük bindiği vakit eğrilme kelam konusu oluyor. Dikkat edilmesi gereken önemli bir rahatsızlık” biçiminde konuştu.

KENT DIŞINDAN GELEN VAR

Kendisini kent haricinden arayanların da olduğunu lisana getiren Alp, ailelerden çocuklarını spora yönlendirmeleri tavsiyesinde bulundu. 9 yaşından beri yüzme havuzunda idman yapan Metin Balki ise “Skolyozum var o yüzden korse takıyorum. Pandemi ötürüsıyla gelemedik. O yüzden bir daha kıymetim düştü ve yüzmeye başladık. Ameliyat olacaktım ancak daha sonra korse taktım. Yüzmeye gelince rahatlıyorum. Arkadaşlarımla gelip burada yüzüyoruz. Korse evvela rahatsız ediyordu lakin daha sonra alıştım” dedi.

NİZAMLI YÜZEN ÇOCUKLARDA ÖNEMLİ TOPARLANMA OLUYOR

Kent merkezinde özel bir terapi merkezi işleten Fizyoterapist Okan Taşkın ise “Bu hastalıklarla ilgili hayli sayıda hadise aldım. Bir ay yahut bir yıl boyunca sistemli dönemlerle yüzme sporuyla ilgilenen çocuklarda önemli toparlanma olduğu, korse tedavisine başlayıp korseyi bırakan birfazlaca çocuğumuz oldu. Su içi idmanlarında çocuğun özgüveni geliyor, kasları daha gevşek oluyor, kaslar simetrik çalışıyor, suyun verdiği rahatlıkla kaslar gevşiyor. Dışarda yaptığımız tedavisi suda daha rahat yapabiliyoruz” sözlerini kullandı.

KAYNAK: İHA