COP28 iklim zirvesinden rapor vermek nasıl bir şeydi?

iclal

Global Mod
Global Mod
Dünyanın en büyük petrol üreticilerinden biri olan Birleşik Arap Emirlikleri’nde bu yıl COP28 olarak bilinen Birleşmiş Milletler iklim zirvesine yaklaşık 70.000 kişi geldi.

Endüstri liderleri, devlet başkanları ve diplomatlar, fosil yakıt emisyonlarını azaltmanın ve dünyayı daha sürdürülebilir bir geleceğe taşımanın yollarını tartışmak üzere Dubai’deki yıllık zirvede bir araya geldi. Katılımcılar arasında Haberler için “İklim İleri” bülteni yazan David Gelles de vardı. Salı günü sona erecek olan zirveyi sekiz gün boyunca takip etti.

Bu, Bay Gelles’in muhabir olarak katıldığı üçüncü BM iklim zirvesiydi; Daha önce The Times için finans haberlerine yer vermişti ve 2022’de iklim ekibine katılmıştı. Bir röportajda, iş haberciliğindeki geçmişinin COP28’i haber yapma yaklaşımını nasıl etkilediğini ve sektör liderlerinden neler öğrendiğini anlattı. Bu konuşma düzenlendi ve özetlendi.

Geçmişteki BM zirvesi deneyimlerinizden, COP28’i ele alırken aklınızda bulundurduğunuz özel bir şey var mı?

Birkaç yıldır iklim sorunları üzerinde çalışıyorum ve bu yıl gerçekleşen en güzel şeylerden biri de gittiğim her yerde insanlarla tanışmamdı. Central Park büyüklüğündeki kongre merkezinin çevresinde bir binadan diğerine bir, iki, hatta üç kişiyi görmeden yürüyemezdim. Bazen Doğal Kaynaklar Savunma Konseyi gibi kar amacı gütmeyen büyük kuruluşların CEO’larıydılar. Bazen Barbados gibi farklı delegasyonların müzakerecileriydiler. Ve bazen onlar Daha önce sahnede röportaj yaptığım yöneticiler. COP, iklim alanında çalışan ve aynı anda tek bir yerde çalışan kritik insan kitlesidir. Bu gerçekten olağanüstü bir deneyim.

Finansal raporlama konusundaki geçmişiniz, özellikle sektör liderleriyle tanışırken iklim krizine yardımcı oluyor mu?

Büyük zaman. Bir yılı aşkın süredir iklim raporlarımın çoğu iş boyutuna odaklandı. Bu şekilde sadece büyük şirketler kendilerini daha sürdürülebilir hale getirmeye ya da tedarik zincirlerini daha çevre dostu hale getirmeye çalışmıyor. Bu şekilde bankalar ve Dünya Bankası gibi büyük uluslararası kredi kuruluşları da iklim krizine daha agresif bir şekilde müdahale etmeye çalışıyor. İklim hikayesinin finansal yönünü ele alırken, 15 yıllık iş dünyası raporlaması bana çok yardımcı oldu.

Konferans sırasında ana odak noktanız mali konular mıydı?

Birçok farklı şapka taktım. İlk birkaç gün Times’ın canlı bloguna ev sahipliği yaptım. Konferansın ilk tam gününden sonra ön sayfaya bir makale yazdım. Daha sonra, hem önceden ayarladığım hem de CEO’ların ve müzakerecilerin kenarda oturduğu spontan toplantılar olmak üzere birçok toplantıya katıldığım bir odaya taşındım. Akşamları COP’ta gerçekleşen Haberler etkinliklerine canlı ev sahipliği yaptım.

4 Aralık Pazartesi günü, eski Başkan Yardımcısı Al Gore ile ateş başında sohbet ettim ve ardından diğer kar amacı gütmeyen kalkınma uzmanları ve müzakerecilerle röportaj yaptım. Mastercard’ın CEO’suyken tanıdığım Dünya Bankası Başkanı Ajay Banga, akşam yemeğinden önce uğradı. Onunla röportaj yaptım ve Dünya Bankası’nda olup bitenler hakkında bir makale yazdım.

Bu kadar çok şey olup biterken bir raporlama rutininiz var mıydı?

Günde neredeyse yeterli saat yok. Genellikle bir gün boyunca planlanmış iki ila beş toplantım var ve ardından doğaçlama toplantılar için zaman ayırmaya çalışıyorum. Bu toplantılar genellikle sergi alanının çeşitli yerlerinde gerçekleşti. Bazen tesadüfen tanıştığım biriyle röportaj yapardım; Bazen bir kafede öğle yemeği yiyen birini görüyordum ve onlarla oturup röportaj yapıyordum.

Çok fırsatçı olmanız ve kayıt cihazınızı istediğiniz zaman çıkarmaktan korkmamanız gerekiyordu. Çok uzun günlerdi.

Sektör liderleriyle konuşurken çıkardığınız temel çıkarımlar nelerdi?

Artık iklim değişikliğini düşündüğünüzde bu aynı zamanda hem umut hem de tehlike anıdır. Bir yandan yenilenebilir enerjide gerçek kazanımlar var. Küresel finans sistemini iklim değişikliğine daha duyarlı hale getirecek reformlara yönelik gerçek bir ivme var. Aynı zamanda tarihteki en sıcak yılı yeni tamamlıyoruz. Dünya çapında neredeyse her hafta daha fazla iklim felaketi yaşanıyor; Küresel ısınmanın temel nedeni olan fosil yakıt emisyonları ve fosil yakıtlara olan talep artmaya devam ediyor. Çok fazla ivmenin olduğu bu çok istikrarsız zamandayız. Ancak işler aynı zamanda ciddi anlamda tehlikelidir. Bu yüzden herkes bizi bu karmaşadan kurtarmak için elinden geldiğince hızlı ve sıkı çalışıyor. Ama bu kolay olmayacak.