Direktör Tayfun Pirselimoğlu’nun Malihulya kitabı Yunancada

A

admin

Guest
Muharrir, direktör ve ressam Tayfun Pirselimoğlu’nun ‘Malihulya’ kitabı Politis Yayınevi tarafınca Yunancaya çevrildi. Atina’da gerçekleştirilen tanıtım davetine katılan Pirselimoğlu basından, eleştirmenlerden ve okuyuculardan gelen soruları yanıtladı.

2003 yılında Türkiye’de yayımlanan ve kara sevda hikayelerinden oluşan kitabı hakkında tanıtım toplantısında konuşan muharrir, kendi büyükannesinin ona çocukken anlattığı masalların onun edebiyat ve hayal dünyasını nasıl geliştirdiğine değindi.

“Daha evvelce Atina’da sinemalarım gösterildi, özel bir retrospektif gösterim yapıldı; Atina’da bir stant de açtım. Lakin yazdıklarımı aktarmam mümkün olmamıştı” diyen Pirselimoğlu, “Malihulya’nın Yunancaya çevrilmiş olması bu açıdan benim için fazlaca değerli, ayrıyeten hayli sayıda olan Yunanlı dostlarıma birinci elden ulaşmaktan da fazlaca memnun oldum” diye konuştu.

“KİTAPLA İLGİLİ YAZILANLARDAN KEYİFLİ OLDUM”

Usta direktör, ‘Malihulya’nın Yunanlı okuyucusundan gördüğü ilgiden memnuniyetini lisana getirirken, “Kitapla ilgili yazılanlar çizilenler, bana ulaşan görüşler bir muharriri onurlandıracak nitelikte. Hele sinemama aşina olanların söz ettiklerinden bilhassa keyifli oldum. ‘Malihulya’nın katmanlı yapısıyla kurdukları alaka, detaylarla alakalı dikkat alımlı soruları hem bir direktör tıpkı vakitte muharrir olarak keyif verici” dedi.

Pirselimoğlu’nun son kitabı ‘Kadastrocu’ ise İrtibat Yayınları tarafınca geçtiğimiz ağustos ayında yayımlanmıştı.

TAYFUN PİRSELİMOĞLU KİMDİR?

1959’da Trabzon’da doğan Tayfun Pirselimoğlu, Orta Doğu Teknik Üniversitesi’ni bitirdikten daha sonra Viyana’ya gitti, Hochschüle für Angewandte Kunst’ta fotoğraf ve gravür eğitimi aldı. Dünyanın çeşitli kentlerinde stantlar açtı, ortak stantlara katıldı.

Sinemaya senaryo yazarak başlayan Pirselimoğlu hiç biryerde (2002), İstek (2007), Pus (2009), Saç (2010), Ben O Değilim (2013), Yol Kenarı (2017), Kerr (2021) sinemalarını yazıp, yönetti.

Pirselimoğlu, Çöl Masalları (1996), Kayıp Şahıslar Albümü (2002), Malihulya (2003), Kentin Kuleleri (2005), Kerr (2014), Berber (2016), Kadastrocu (2021) romanlarının yanı sıra Otel Odaları (2009), Harry Lime’ın En Yeni Hayatları ya da Üçüncü Adam’a Övgü (2012), Çölün Öbür Tarafı (2018) öykü kitaplarını ve Mithra ve Bıldırcınlar (2011) isimli anı kitabını yazdı.