Elektrik şebekelerinin yenilenmesine yönelik yeni kurallar rüzgar ve güneş enerjisini artırabilir

iclal

Global Mod
Global Mod
Federal düzenleyiciler Pazartesi günü Amerika'nın elektrik şebekelerinin planlanma ve finanse edilme biçiminde kapsamlı değişiklikleri onayladı. Taraftarlar, projenin binlerce kilometrelik yeni yüksek gerilim elektrik hatları oluşturacağını ve daha fazla rüzgar ve güneş enerjisi eklenmesini kolaylaştıracağını umuyor.

Federal Enerji Düzenleme Komisyonu'nun eyaletler arası elektrik iletimini denetleyen yeni kuralı, ülkenin sorunlu elektrik şebekesini modernleştirme ve genişletme yönünde son yıllardaki en önemli girişimdir. Uzmanlar, bugün yeterince yüksek gerilim hattı inşa edilmediği konusunda uyarıyor; bu durum, aşırı hava koşulları nedeniyle ülkeyi daha büyük elektrik kesintisi riskiyle karşı karşıya bırakırken, yenilenebilir enerji kaynaklarına geçişi ve artan elektrik talebini karşılamayı zorlaştırıyor.

Komisyon, ağ genişlemesinin yavaş ilerlemesinin temel nedeninin operatörlerin nadiren uzun vadeli plan yapması olduğunu söyledi.

Ülkenin üç ana elektrik şebekesi, öncelikle evlere ve işyerlerine elektrik tedarikinin güvenilirliğini sağlamaya odaklanan kamu hizmetleri ve bölgesel şebeke operatörlerinden oluşan bir grup tarafından denetleniyor. Yeni iletim hatlarının inşası söz konusu olduğunda, şebeke operatörleri reaktif olma eğilimindedirler; bir rüzgar santrali geliştiricisi mevcut ağa bağlanmak istediğinde veya bir güvenilirlik sorunu keşfedildiğinde yanıt verirler.

Yapımı iki yıl süren yeni federal kural, ülke çapındaki şebeke operatörlerinin, enerji karışımındaki değişiklikler ve rüzgâr ve güneş enerjisine ihtiyaç duyan eyalet sayısının artması gibi faktörleri hesaba katarak 20 yıl sonraki talebi değerlendirmesini gerektiriyor. aşırı hava koşullarının riskleri.

Şebeke planlamacılarının, yeni iletim hatlarının elektrik maliyetini düşürüp düşürmeyeceği veya elektrik kesintisi riskini azaltıp azaltmayacağı gibi faydalarını değerlendirmesi ve bu hatların maliyetini müşteriler ve işletmeler arasında paylaşmak için yöntemler geliştirmesi gerekecektir.

Enerji Komisyonu'na başkanlık eden Demokrat Willie Phillips, “Ülkemizin elektrik şebekesi için uzun vadeli planlama yapmamız gerekiyor” dedi. “Ülkemizin yaşlanan elektrik şebekesi daha önce hiç görmediğimiz şekillerde test ediliyor. Şimdi ciddi bir eyleme geçmezsek, artan talep, zorlu hava koşulları ve yeni teknolojiler karşısında operasyonlarımızı sürdüremeyeceğiz.”

Komisyon, iki Demokrat komisyon üyesinin lehine ve tek Cumhuriyetçi Mark Christie'nin karşı çıkmasıyla 2-1 kuralını onayladı. Bay Christie, kuralın, daha fazla yenilenebilir enerji isteyen devletlerin, gerekli şebeke genişletme maliyetlerini komşularına adil olmayan bir şekilde aktarmalarına izin vereceğini söyledi.

Christie, “Bu kural tüketicileri hiçbir şekilde korumuyor” dedi. Bunun “tüketicilerden kâr amaçlı özel çıkar gruplarına, özellikle rüzgar ve güneş enerjisi geliştiricilerine büyük bir servet transferine olanak sağlaması gerektiğini” söyledi.

Kuralın yürürlüğe girmesi yıllar alabilir ve komisyon, daha yüksek maliyetlerden endişe duyan eyaletlerin yasal itirazlarıyla karşı karşıya kalabilir.

Ülke çapında enerji şirketleri 11.000'den fazla rüzgâr, güneş ve pil projesi önerdi ancak bunların çoğu, şebekenin bunları gerçekleştirmek için yeterli kapasiteye sahip olmaması nedeniyle belirsizlik içinde. Ek olarak, bireysel geliştiricilerin projelerini aşamalı ve yavaş bir süreçte hayata geçirebilmeleri için şu anda ağ yükseltmeleri için ödeme yapmaları gerekiyor.

Bazı eleştirmenler bunun, bir ulaşım şirketinden otoyolda tüm sürücülerin kullandığı ek şerit için ödeme yapmasını istemeye benzediğini söylüyor. Daha iyi bir yaklaşımın, büyük ölçekli iyileştirmeleri önceden planlamak ve maliyetleri geniş bir enerji tedarikçisi ve kullanıcı grubuna yaymak olacağını söylüyorlar.

Ancak ağın genişletilmesi için kimin ödeme yapacağı sorusu hararetli tartışmalara yol açtı.

Rüzgâr ve güneş enerjisi konusunda daha az hevesli olan Kentucky veya Batı Virginia gibi eyaletlerdeki yetkililer, New Jersey ve Illinois gibi eyaletlerin yenilenebilir enerji alanındaki hedeflerini ilerletmelerine yardımcı olmak için tasarlanan milyar dolarlık yeni iletim hatlarının faturasını ödemek zorunda kalabileceklerini söylüyor enerjiler.

Bu endişeleri gidermek için Komisyon, yeni iletim projelerinin maliyetlerinin tahsisine ilişkin yönergeler oluşturdu. Hatlar planlanmadan önce kamu hizmetleri ve şebeke operatörleri, yeni hatların potansiyel faydalarına dayalı olarak maliyetlerin müşteriler arasında dağıtılmasına yönelik bir formül üzerinde eyaletlerle birlikte çalışmalıdır.

Bunun bazı emsalleri var. MISO olarak bilinen ve 15 Ortabatı eyaletinde elektriği yöneten şebeke, yakın zamanda 10,3 milyar dolarlık yeni enerji hatlarını onayladı; bunun nedeni, eyaletlerin çoğunun daha fazla iletim gerektiren iddialı yenilenebilir enerji hedeflerine sahip olması. MISO, hatların daha düşük yakıt maliyetleri ve daha az elektrik kesintisi de dahil olmak üzere toplam 69 milyar dolara kadar fayda sağlayacağını tahmin etti. Şebeke operatörü daha sonra maliyetleri yenilenebilir enerji politikaları olmayan ancak ödülleri paylaşacak olan eyaletler arasında bile dağıtabildi.

Illinois'in eski eyalet düzenleyicisi olan ve şu anda Amerikan Temiz Enerji Derneği'nde görev yapan Carrie Zalewski, “Bu çok zor ve herkes istediğini elde edemedi, ancak hepimiz bir odada oturup bu sorunu çözeceğimiz konusunda anlaştık” dedi. yenilenebilir enerji ticaret grubu.

Bay Christie, nihai kuralın devletlere maliyetlerin tahsis şekline itiraz etme konusunda yeterli yetki vermediğini söyledi. Ancak komisyondaki diğer Demokrat Allison Clements, herhangi bir eyalete veto vermenin “eylemsizliğin reçetesi” olduğunu söyledi.

Kural aynı zamanda kamu hizmetlerinin ve şebeke operatörlerinin, başlangıçta daha pahalı olabilecek ancak şebekeleri daha verimli hale getirebilecek ve geleneksel hatlara göre iki kat daha fazla elektrik taşıyabilen gelişmiş iletkenler gibi uzun vadeli faydalar sağlayabilecek yeni teknolojileri dikkate almasını gerektirecektir.

Çevre grupları ve yenilenebilir enerji şirketleri yeni kuralları övdü.

Komisyonu katı bir şebeke planlama kuralı benimsemeye çağıran Demokrat çoğunluk lideri New York Senatörü Chuck Schumer, “Bu, iklim değişikliğine karşı mücadelede anıtsal bir gün” dedi.

Geçen yıl Bay Schumer ve diğer Demokratlar, ülkenin elektrik şebekeleri yenilenmezse iklim değişikliğiyle mücadele çabalarının başarısız olabileceği konusunda uyardılar. Kömür ve gaz yakan enerji santralleri, gezegeni tehlikeli derecede ısıtan önemli bir kirlilik kaynağıdır. 2022 Enflasyonu Azaltma Yasası rüzgar ve güneş enerjisi gibi daha temiz alternatiflere yüz milyarlarca dolar yatırım yaparken, yakın zamanda yapılan bir analiz, ABD'nin daha hızlı bir şekilde yeni iletim ağları inşa edememesi durumunda bu yasanın iklim faydalarının yarısının kaybolabileceğini ortaya çıkardı.

Şebeke operatörlerinin bunu nasıl uygulayacağına bağlı olduğundan, yeni düzenlemenin ne kadar etkili olacağı henüz bilinmiyor. Harvard Hukuk Fakültesi Elektrik Hukuku Girişimi direktörü Ari Peskoe, komisyonun 2011 yılında iletim planlamasını teşvik etme girişiminin büyük ölçüde başarısız olduğunu, bunun kısmen birçok kamu hizmeti kuruluşunun tekellerini zayıflatabilecek yeni iletim hatlarına karşı çıkması nedeniyle başarısız olduğunu söyledi. Ülkedeki ağların merkezi olmayan yapısı nedeniyle, federal düzenleyiciler operatörleri uymaya zorlamak için yalnızca sınırlı eylemde bulunabilirler.

Bay Peskoe, “Bu kuralın, ülkenin Kuzeydoğu gibi daha fazla iletim gelişimi için halihazırda ivme bulunan bazı bölgelerinde yararlı olacağından şüpheleniyorum” dedi. “Fakat büyük tesislerin daha fazla bulaşmaya direndiği yerlerde FERC'nin bu kadarını yapıp yapamayacağını bilmiyorum.”

Yeni kural, ülke genelinde 12 büyük bölgedeki ağ planlamasını etkiliyor ancak bazı uzmanlar bunun daha da büyük bir ihtiyaç olduğunu söylediği bu farklı bölgeleri birbirine bağlamak için iletim planlaması gerektirmiyor. Kural ayrıca, eyalet sınırlarını aşmadığı için federal düzenlemelerden yalıtılmış olan Teksas'taki ana şebekeyi de etkilemeyecek.

Düzenleme aynı zamanda yeni uzun mesafe enerji hatları inşa etmenin lojistik ve politik zorluklarına da değinmiyor. Geliştiricilerin bir projeyi çok sayıda yargı bölgesine yerleştirmesi, farklı federal ve eyalet kurumlarından onay alması ve kötü görüşler veya ekosistemlere verilen zarar nedeniyle davaları çözmesi on yıl veya daha fazla zaman alabilir.

Biden yönetimi yakın zamanda belirli büyük iletim hatları için federal onay süresini yarıya indirecek bir programı tamamladı. Ancak işleri daha da hızlandırmak için Kongre, milletvekillerinin yeni taşıma politikaları üzerinde anlaşmaya varamadığı durumlarda harekete geçebilir.

Ancak Pazartesi günü yayınlanan ayrı bir kararda Federal Enerji Komisyonu, yeni elektrik hatlarının küçük bir alt kümesine yönelik devlet itirazlarını geçersiz kılabileceği bazı durumları özetledi.

Söz konusu olan, Enerji Bakanlığı'nın ülke çapında geçici olarak belirlediği, yeni hatların özellikle faydalı olacağı yerler olan 10 “ulusal çıkarı ilgilendiren enerji nakil koridoru” dizisidir. Eyalet düzenleyicileri bu koridorlardaki bir projeyi engeller veya geciktirirse, federal komisyon projeyi onaylamak için devreye girebilir.

Ancak bazı uzmanlar, Komisyon'un tarihsel olarak devletlerle çalışmayı tercih ettiği göz önüne alındığında, bunun ne sıklıkta gerçekleşeceğini sorguluyor.