Erdoğan: ‘Dünyanın birinci 10 iktisadı ortasına girme amacına yaklaşıyoruz’

Cekikgoz

Global Mod
Global Mod
AKP Genel Lideri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TÜBİTAK ve TÜBA Bilim Mükafatları Töreni’nde açıklamalarda bulundu.

Sürdürülebilir büyümeninin yolunun ve bilim ve teknolojiden geçtiği söyleyen Erdoğan, buradaki konuşmasında “Ülkemiz, dünyanın birinci 10 iktisadı ortasına girme maksadına adım adım yaklaşıyor” tezinde bulundu.

Öte yandan gençlere de seslenen Erdoğan, “Genç beyinlerimizin kendilerini geliştirmek için yurt dışına çıkmalarına karşı olmadığımızı tam aksine bunu desteklediğimizi belirtmek isterim” dedi.

Erdoğan ‘beyin göçünü aksine çevirdiklerini’ öne sürdü.

Erdoğan’ın konuşmasından öne çıkan satırlar şöyle:

* Bilim insanlarımızı tebrik ediyor muvaffakiyetlerinin devamını diliyorum. Hakkı verilen her muvaffakiyetin yeni muvaffakiyetin habercisi olduğuna inanıyoruz. Başbakanlık periyodunda de bu çalışmaları yakından takip ettiğimizin şahidi sizlersiniz. Ödül alsın almasın bilim insanlarımızın tamamının ülkemizin yarınları için gecesini gündüzüne kattığını biliyoruz.

* Ülkemiz dünyanın en düzgün 10 iktisadı ortasına girmeye adım adım yaklaşıyor. Sürdürülebilir büyümenin yolu ve bilim ve teknolojiden geçiyor. TÜBA Türkiye’de bilim ve araştırmayı misyon edinmiştir. TÜBA, araştırma ve yayınlarıyla da akademik manada derin katkılar sunmuştur. TÜBİTAK, son 1 yılda 174 üniversiteden 3 bin 734 araştırma projesine 1 buçuk milyar liradan fazla dayanak verdi.

“BEYİN GÖÇÜNÜ AKSİNE ÇEVİRİYORUZ”

* Ülkemizde bir kesim ardına önüne bakmadan her mevzuyu istismar etmede hudut tanımıyor. Bilhassa beyin göçü. Genç beyinlerimizin kendilerini geliştirmek için yurt dışına çıkmalarına karşı olmadığımızı tam bilakis bunu desteklediğimizi belirtmek isterim. Yalnızca gençlerimizin yurt haricinde deneyim kazanmasına bakmıyor, Türkiye’yi bilim insanları için cazibe merkezi haline getirmek istiyoruz. Hayata geçirdiğimiz projelerle beyin göçünü bilakis çeviriyoruz. Teknoloji geliştiren insanlarımıza verdiğimiz paha ortadadır. Bilime yaptığımız yatırımın meyvelerini topluyoruz.

* Türkiye geleceğin teknolojilerine hazırlanıyor. TÜBİTAK enstitülerinde geniş bir alanda başarılı çalışmalar gerçekleştiriliyor. Bilim ve teknolojide Fetret Devrini bitiriyor, yeniden şahlanışa geçiyoruz. Zira Teknofest nesline güveniyoruz.

* Savunma endüstrinin öbür alanlardaki teknolojik gelişmelerin itici gücü olduğunu asla unutmuyoruz. Togg banttan indiğinde daima bereber gurulandık Orada şu anda 1400 gencimiz çalılşıyor. Bunlar Türkiye Yüzyılının birinci fotoğrafları ancak bunlar bize yetmez. Daha da geliştirelim istiyoruz. Bunun için de durmak yok yola devam diyoruz. Ülkemizin birinci yerli arabası TOGG’u niçin geçmişte değil de bugün üretebildik sorusu burada kapalıdır. Dünya bizim insansız hava araçlarındaki başarımızı manşetlere taşıyor, şaşkınlıkla takip ediyor.