Gergerlioğlu’ndan birinci açıklama: Meclis Başkanlığı diyor ki ‘Pardon, gelebilirsin

Cekikgoz

Global Mod
Global Mod
HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, “Bütün söylemiş olduklerimizde haklı çıktık. Meclis Başkanlığı bana ‘Pardon’ diyor. Beni sevenler, halkım her türlü üzüntüyü hayatış; Meclis Başkanlığı diyor ki ‘Pardon, gelebilirsin.’ Yanlışı yaptılar ve tarihi bir yanılgıya imza attılar” sözlerini kullandı.

TBMM’YE DÖNDÜ

Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) hakkında ‘hak ihlali’ sonucu verdikten daha sonra 6 Temmuz’da cezaevinden çıkan Gergerlioğlu, milletvekilliğinin iade edilmesi için TBMM Başkanlığı’na dilekçe verdi. Gergerlioğlu, Başkanlık Tezkeresinin Genel Kurul’da okutulmasıyla bir daha TBMM sıralarına döndü.

“SİYASİ İKTİDAR BENDEN ADETA ÖÇ ALDI”

Milletvekili sıfatını tekrar kazanan Gergerlioğlu, basın mensuplarının soruları üzerine, “Siyasi iktidar benden adeta öç aldı. Gözaltına alınırken darp, hakaret gördük. Bunu da tabip raporuyla belgeledik. Özgürlüğümü gasp ettikleri yetmezmiş üzere bir de hayatımı gasp ettiler” diye konuştu. Verilen sonucu kendi benliğinde kabul etmediğini belirten Gergerlioğlu, AYM’nin, evvelki yargı süreçlerine ders veren bir karara imza attığını belirterek “A’dan Z’ye benim, 5 yıldır büyük haksızlıklara uğradığımı söylüyordu bu karar” niyetini lisana getirdi.

“YANLIŞI YAPTILAR VE TARİHİ BİR YANILGIYA İMZA ATTILAR”

Gergerlioğlu, açıklamasının devamında şunları söylemiş oldu: Benim hakkım gasp edilmedi, halkın da hakkı gasp edildi. Zira halkın iradesini temsil etmeme karşın bana bu haksızlığı yaptılar; adeta halk cezaevine girdi. 90 gün boyunca cezaevinde adalet ne vakit gelecek diye bekledim. Allaha şükürler olsun. Bütün söylemiş olduklerimizde haklı çıktık. Yargı sonucunın siyasi olduğunu söylemiş olduk; haklı çıktık. Meclis’in bunu AYM sonucuna okumamasını söylemiş olduk; haklı çıktık.

Meclis Başkanlığı bana ‘Pardon’ diyor. Beni sevenler, halkım her türlü üzüntüyü hayatış; Meclis Başkanlığı diyor ki ‘Pardon, gelebilirsin.’ Yani Meclis Başkanlığı istese bekleyebilirdi. ‘Bu Meclis için ikinci bir ayıptır’ dedik. ‘İkinci kez birebir yanlışı yapıyorsunuz’. Yanlışı yaptılar ve tarihi bir yanlışa imza attılar.