Gordion, UNESCO Dünya Mirası Listesi yolunda

• Konuyu başlatan admin
  • Başlangıç tarihi
A

admin

Guest
Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Teşkilatı (UNESCO) Türkiye Cumhuriyeti Daimi Temsilcisi Prof. Dr. Gülnur Aybet, Kültür ve Turizm Bakanlığının başvurusu daha sonrası hazırlanan kıymetlendirme raporunun olumlu çıkmasını ve Haziran’da yapılacak toplantı daha sonrasında Gordion’un, başşehir Ankara’dan UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne giren birinci alan olmasını beklediklerini belirtti.

Polatlı ilçesini ziyaret eden Aybet, Yassıhöyük Mahallesi’nde bulunan Gordion Antik Kenti ve Duatepe Anıtı’nı gezdi, Frig Vadisi hakkında bilgi aldı.

Kaymakamı Murat Bulacak ve Belediye Lideri Mürsel Yıldızkaya’yı da ziyaret eden Aybet, Gordion Antik Kenti’nin UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınması tarafındaki müracaata ait, hazırladıkları belgede teknik bir eksik olmadığını söylemiş oldu.

Bu yıl haziranda gerçekleştirilecek 45. Dünya Mirası Komitesi Toplantısı’nda Gordion Antik Kenti’nin UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınmasını beklediklerini belirten Aybet, bunun Ankara ve Polatlı açısından olduğu kadar ülkedeki kıymetlerin dünyaya tanıtılması açısından da büyük değer taşıdığını söz etti.

Prof. Dr. Gülnur Aybet’e eşlik eden Polatlı Belediyesi Tarihi Alanlar Tanıtım Merkezi (POTA) Genel Koordinatörü Kadim Koç da Gordion’un UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmesi için yürüttükleri çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Koç, 2016 yılında Tabiat Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü ile Polatlı Belediyesinin imzaladığı protokolle yürütülen çalışmalar kararı hazırlanan belgenin 2021 yılında UNESCO’ya gönderildiğini lisana getirdi.

Polatlı Belediyesinin alanı korumak hedefiyle Ankara Vilayet Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve Vilayet Ulusal Eğitim Müdürlüğü iş birliğiyle ilçedeki okullarda bilinçlendirme çalışması yürüterek Gordion’a hassaslığı artırdıklarını vurgulayan Koç, “UNESCO’nun ilgili uzman işçisi alana gelerek yerinde inceleme yaptı. Eksik görülen konuları tamamladık. Bu yıl inşallah bu alanı Ankara’nın birinci, Türkiye’nin de 20’nci yeri olarak UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne dahil ettireceğiz” dedi.

Kadim Koç, listeye giren yerlere meraklı büyük bir kitle bulunduğuna işaret ederek, “Bu kitlenin bu alanlara gelip dolaşacağını düşünüyoruz. bu biçimdelikle Ankara’nın ve Türkiye’nin turizmine büyük katkı sağlayacağını ileride hepimiz bakılırsaceğiz” tabirlerini kullandı.

Antik kentin tanıtımı için sıcak hava balonu uçuşu, Memleketler arası Gordion Yarı Maratonu etkinliklerini gerçekleştirdiklerini aktaran Koç, Dünya Mirası Gezginleri Derneği ile okullarda miras eğitimi çalışmaları yürüttüklerini, bu çalışmalara katılan gençleri “Dünya Mirası Koruyucusu” ilan ettiklerini kelamlarına ekledi.

Prof. Dr. Gülnur Aybet’e incelemelerinde Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü Daire Lideri Buyruk Gökhan Bozkurtlar, Dışişleri Bakanlığı Kültürel Diplomasi Daire Lideri İlhan Şener, UNESCO Türkiye Ulusal Kurulu Temsilcisi Cansu Türk, UNESCO Türkiye Ulusal Komitesi Üyesi Doç. Zeynep Aktüre, Gordion Alan Lideri Mustafa Kaymak, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü Dünya Mirası Şubesi nazaranvlisi Yıldırım İnan, Anadolu Medeniyetleri Müzesi arkeoloğu Mustafa Metin, Ankara Muhafaza Şurası üyesi arkeolog Ant Atasoy da eşlik etti.