Haluk Bilginer: Eğri vakit içinderda dik duranlara selam olsun

Hatiram

New member
Adana’da bu yıl 28’incisi düzenlenen Memleketler arası Altın Koza Sinema Festivali’nde, Volkan Severcan ve Dolunay Soysert’in sunumuyla Onur Mükafatları verildi. Onur mükafatlarını Şerif Sezer, Yavuz Turgul ve Haluk Bilginer aldı. Mükafatını Hale Soygazi ve Adana Büyükşehir Belediye Lideri Zeydan Karalar’ın elinden alan Haluk Bilginer’in konuşması gündem oldu.

‘DİK DURANLARA SELAM OLSUN’

Haluk Bilginer, yirmi yıl evvel bir röportajda söylemiş olduği “Bundan yirmi yıl daha sonraki Haluk Bilginer’i fazlaca kıskanıyorum. Kim bilir neler öğrenmiş olacak” kelamlarına ithafen konuşmasında “Yirmi yıl daha sonra buradayım, karşınızdayım. Bir yirmi yıl daha sonra neler öğreneceğimi epeyce merak ediyorum. Hala buradaysam, size kelam veriyorum yirmi yıl daha sonra da buraya geleceğim” dedi ve konuşmasını şu biçimde sürdürdü;

“Türkiye’de sanat daima, ‘rağmen’ yapıla gelmiştir. Yasaklara karşın, sansüre karşın, engellenmeye karşın, olanaksızlıklara rağmen… Ancak ülkemizin sanatkarları, bu mahzurları aşarak, bu duvarları yıkarak dünya çapında ödül alan işler yapmayı becermişlerdir. Bu da sanatkarın inancı, inadı, direnci ve gerçeği söylemek için çabası… Adana Altın Koza Şenliği de öyle… 1969’dan beri mahzurlara karşı direnerek, bugünlere gelebilmiş itibarlı bir şenlik olmayı başarmıştır. Başta Zeydan Karalar’ın katkıları, destekçileri, gönüllüleri… Onlara şükranlarımı ve hürmetlerimi sunuyorum. Buradan ‘Onur Ödülü’ almak benim için büyük bir onur. Çok teşekkür ederim. Bu onuru 2 fazlaca sevdiğim ustayla paylaşıyor olmak, Yavuz Turgul ve Şerif Sezer ile paylaşıyor olmak benim için büyük bir onur. Sizlere fazlaca teşekkür ederim. Eğri vakit içinderda dik duranlara selâm olsun.”

Şerif Sezer’e mükafatını, Yılmaz Güney’in eşi Fatoş Güney takdim etti. Güney, ‘’Bu hoş ve şık arkadaşım bizim ve Türk sineması için fazlaca pahalı. Mükafatı kendisine verdiğim için ayrıyeten epeyce mutluyum” dedi.

‘BEN ÇOK ŞANSLI BİR OYUNCUYUM’

Şerif Sezer, hislerini şöyleki lisana getirdi:

“Ben, hayli şanslı bir oyuncuyum. Çok az sinemada oynadım lakin oynadığım tüm sinemalar epeyce yeterli sinemalar oldu. Yönetmenlerime, yapımcılarıma, bana bu rolleri veren herkese epeyce teşekkür ediyorum. Ayrıyeten kaybettiğimiz şenlik yöneticisi Kadir Beycioğlu’nu anmak istiyorum. Altın Koza, benim için biraz da Kadir Beycioğlu demekti.”

Şenlikte Onur Ödülü’nü alan bir başka isim Yavuz Turgul, sıhhat problemlerinden dolayı geceye katılamadı. Direktörün mükafatını, kızı Nisan Turgul, Eşber Yağmurdereli ve Ali Haydar Bozkurt’tan aldı. (KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)