Hastalığı yüzünden 1,5 yıldır yemek yemeyi unutmuştu! Ameliyatla sıhhatine kavuştu

Erdek

New member
Eskişehir’de safra kesesi taşı ve iltihabı niçiniyle 1 buçuk yıldır ağrı çeken Mustafa Turan, tedavi olmak için kentteki tüm hastane ve kliniklere gitti. Gittiği hastanelerde ilaç tedavisi uygulanmasına karşın Turan’ın sıhhat durumunda düzgünleşme olmadı. Hekimler Turan’a ameliyat olması gerektiğini söylemiş oldu. Uzmanlar Turan’a daha evvel asbest solumaktan akciğerinde hasar oluştuğu için genel anestezi verilemeyeceğini deklare etti. Ağrılarının şiddeti ve sıklığı artan Turan, tedavi için Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. İhsan Oruk’a başvurdu.

SAFRA KESESİ ÇÜRÜMEYE BAŞLAMIŞTI

Yapılan analizler kararında hastalığın ilerlediğini ve safra kesesinin iltihaptan çürümeye başladığını goren Op. Dr. İhsan Oruk, Mustafa Turan’ı ameliyata aldı. Ameliyat spinal anesteziyle hastanın bedeninin alt kısmı uyuşturularak laparoskopik safra kesesi ameliyatı gerçekleştirildi. Yaklaşık 1 saat süren operasyon sonucunda Mustafa Turan sıhhatine kavuştu.

TEDAVİLER YANIT VERMEYİNCE BUHRANA GİRDİM

Eskişehir genelinde farklı hastane ve kliniklerde gördüğü tedavilerin işe yaramadığını ve buhrana girdiğini aktaran Mustafa Turan, “Ağrılarım 1 buçuk yıl kadar evvel başladı anca son 2-3 aya kadar hafifçeti. Bu mühlet içerisinde ağrılarım şiddetlendi. Eskişehir’de fazlaca sayıda tabip ve hastaneye gittim. Gittiğim yerlerde daima tedavi uyguladılar fakat sonuç alamadık. Tedaviler karşılık vermeyince buhrana girdim. sonrasındasında İhsan hocayı aradım ve ‘gel, bakalım’ dedi ve operasyon yapabileceğini söylemiş oldu. 10 günlük bir tedavi uyguladı lakin o da yanıt vermeyince acil bir biçimde müdahale edip safra kesesini alacağını söylemiş oldu. 2 gün içerisinde süreçleri gerçekleştirip ameliyata aldı” sözlerini kullandı.

SAFRA KESESİNDE İLTİHAP VE TAŞ VARMIŞ

Akciğer rahatsızlığı niçiniyle genel anestezi uygulanamadığını ve farklı yerlerde ameliyat edilemediğini kaydeden Turan, “Safra kesemde iltihap ve taş varmış. Akciğerimde sorun olması niçiniyle narkoz veremedikleri için daha evvel ameliyat olamamıştım. Artık ameliyat olalı yaklaşık 20 gün oldu ve Allah’a şükürler olsun ağrılarım bitti. Sıhhatime kavuşmaya başladım. Yürüyemiyordum, yemek yiyemiyordum. 1 buçuk ay boyunca ağzıma lokma koyamadım” diye konuştu.

SPİNAL ANESTEZİ UYGULAYARAK HASTAYI AMELİYATA ALDIK

Safra kesesi ameliyatlarının genel anesteziyle yapıldığına dikkat çeken Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. İhsan Oruk, hastaya akciğer rahatsızlığı niçiniyle bu süreci uygulayamadıklarına değindi. Durumun acil olması niçiniyle hastayı spinal anesteziyle laparoskopik ameliyata aldıklarını belirten Oruk, “Hastamızda safra kesesi taşına bağlı iltihaplanma mevcuttu. Daha evvel değişik merkezlerde tedavi görmüş. Safra kesesi taşlarının tek tedavi metodu cerrahidir. Böbrek taşları üzere kırarak, su içerek ya da farklı formüllerle tedavi edilemez. daha sonraki analizlerde bu iltihabın gerilemediği görüldü. Hastamızın 1 buçuk aylık süreçte önemli ağrıları mevcuttu. Akciğer rahatsızlığı olduğu niçiniyle ameliyat edilemiyor, anestezi verilemiyordu. Hastanelerde de bu sebeple ameliyat önerilememişti. Biz bu tıp hastalarda anestezi vermeden, spinal anestezi dediğimiz formülle hastayı uyutmadan alt bedeni uyuşturarak cerrahi süreç yapıyoruz. Olağan bir safra kesesi ameliyatına bakılırsa zahmetli bir süreç. Burada bir de önemli bir iltihaplanma mevcuttu. Antibiyotik tedavisine karşın safra kesesi çürümeye gerçek gidiyordu. Hastayı zarurî olarak ameliyata almak durumundaydık. Ortalama 1 saatlik bir ameliyat gerçekleştirdik ve hastamızı taburcu ettik” dedi.

KAYNAK: İHA