Hem gebe hem genç birebir vakitte aşısızdı: Çok pişmanım

Erdek

New member
İzmir’de yaşayan 31 yaşındaki Hümeyra Temur, 14 haftalık gebeyken Covid-19 oldu. Bugüne dek korktuğu sebebi öne sürülerek aşı olmaktan kaçınan Temur, hastalığın ağır seyretmesiyle Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi ağır bakım servisine kaldırıldı. 10 günü entübe olmak üzere 14 gün ağır bakımda kalan genç bayan, ağır bakım sürecinin bitmesi ile servise alındı. Temur, aşı olmadığı için pişman olduğunu ve aşı olacağını belirtti.

ANLATILMAZ YAŞANIR

Hastalığı ağır geçirdiğini söz eden Temur, “Çok sıkıntı bir periyottu. Daha yeni yeni kendime geliyorum. Aşı olmadığım için pişmanım. Aşıdan korkuyordum lakin bu hastalık hayli makus bir illetmiş. Aşı olursam bebeğe bir şey olur diye korktum lakin aşı olmadığıma pişmanım. Aşı sırası gelince aşı olacağım. Bu hastalık epey güç geçti. Anlatamam. aslına bakarsanız anlatılmaz yaşanır” diye konuştu.

10 GÜN UYUTULDU

Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Anestezi Ağır Bakım Sorumlusu Doç. Dr. Aykut Sarıtaş da, “Hastamız 14 haftalık hamileyken hastanemize başvurdu. 14 gün ağır bakım tedavisi devam etti. Bunun 10 gününü teneffüs aygıtına bağlı olarak geçirdi. Bu müddet zarfında hasta yüz üstü uyutuldu. Akciğer mekanikleri berbattı, bunlarda düzelme sağlandı. 10 gün kadar entübe bir biçimde teneffüs aygıtında tedavisi yapıldıktan daha sonra fazlaca memnun ki 2-3 gün evvel onu teneffüs aletinden ayırdık. Şu an oksijen gereksinimi epey minimal düzeyde” kelamlarına yer verdi.

ÇOK FAZLA HAMİLE HASTA YATIRMAYA BAŞLADIK

Hastanın şu an 16 haftalık gebe olduğunu lisana getiren Doç. Dr. Sarıtaş, “Özellikle ağır bakımımıza epey fazla hamile hasta yatırmaya başladık. Bu hastalarımız Sayın Bakanımızın dediği üzere genç hastalar, hamile hastalar. Zira aşısızlar. Hamile hastalarımızın hiç biri şimdiye kadar aşı olmamış ve ne yazık ki ağır seyrediyor. Kesinlikle aşıya dikkat edilmesi, aşının hami olduğunun bilinmesi gerekiyor. Hastamız da ‘keşke aşı olsaydım’ diyor. Zira nitekim sıkıntı bir dönem geçirdi. Hastamızın durumu şu an için düzgün. İnşallah daha âlâ olur” tabirlerini kullandı.

KAYNAK: İHA