Hoboken iklim değişikliği konusunda nasıl akıllı davrandı?

iclal

Global Mod
Global Mod
Günaydın Bugün Pazartesi. İklim değişikliğinin bize daha yoğun fırtınalar yaşattığı bir dönemde, Hudson Nehri’nin sele eğilimli iki şehri (New York ve Hoboken, New Jersey) arasındaki zıtlıklara bakacağız.

Bu, Hudson Nehri’ndeki iki sel tehlikesi altındaki kasaba hakkında bir hikaye – New York ve Hoboken, NJ

Hoboken, şiddetli yağmur ve şiddetli fırtınalara karşı koruma sağlamak için suyu emen altyapı inşa ederek iklim değişikliği çağındaki fırtınalara hazırlandı. Mimarlık eleştirmenimiz Michael Kimmelman, Hoboken’in 2012 yılında şehri günlerce sular altında bırakan ve 110 milyon dolardan fazla maddi hasara yol açan Sandy Kasırgası’ndan ders aldığını söylüyor.

On bir yıl sonra Hoboken bir iklim değişikliği başarı öyküsüne benziyor. Eylül ayında sabahın erken saatlerinde meydana gelen bir fırtına sırasında, bir saat içinde 1,44 inç yağmur yağdı ve bu da gelgitle aynı zamana denk geldi; Fırtına dinmeden önce yaklaşık 3,5 inç düştü. Ancak Hoboken büyük ölçüde zarar görmeden kaldı. Michael’dan bunun nedenini açıklamasını ve şiddetli yağmurla başa çıkma konusunda Hoboken’ı New York City’den farklı kılan şeyin ne olduğunu tartışmasını istedim.

Eylül ayındaki fırtınaya bir bakalım. Hoboken nehrin karşı yakasındaki New York City’den nasıl farklıydı?

Brooklyn’de insanlar bellerine kadar gelen sularda ve bodrum katlarında sular altında kaldı. Bazı metro istasyonları geçici olarak kapanmak zorunda kaldı.

Hoboken’de fırtına nispeten küçük bir olaydı. Polis, Cuma sabahı normalde alacağından daha fazla çağrı almadı.

Farkın bir kısmı hazırlıktaydı. Belediye Başkanı Eric Adams, New Yorklulara fırtınanın yaklaştığını söylemedi. Hoboken’de yetkililer önceki günlerde birçok uyarıda bulunmuştu.

Hazırlık aynı zamanda kişinin yeniden ayağa kalkma yeteneğini de etkiledi. Hoboken öğleden sonra oldukça iyi durumdaydı. Okul tatilleri zamanında geldi ve büyük paralı bir sanat festivali planlandığı gibi gerçekleşti.

Ancak Hoboken aşırı hava koşullarına karşı hazırlıklara o günden çok önce başlamıştı, değil mi?

Evet, Hoboken, New York gibi şehirler için bir derstir, çünkü Hoboken, son on yılı aşkın süredir iklim değişikliğini ve fırtına, yağmur ve sel sorunlarını ciddi şekilde tahmin etmeye ve bunlara hazırlanmaya çalıştı.

Hoboken, Obama yönetiminin Sandy Kasırgası’ndan sonra başlattığı Tasarımla Yeniden İnşa adlı federal programdan yararlandı ve hasarlı alanlarda projeler başlattı; topluma başka şekillerde fayda sağlayan sel azaltma projeleri.

Nasıl olur?

Hoboken’in New York’ta olduğu gibi su baskını yaşamamasının büyük bir nedeni, Hoboken’in büyük sarnıçlar, yer altı toplama havuzları ve pompaları içeren yeni parklara yatırım yapmış olmasıydı. Yağmur yağdığında parklar suyun tutulmasına ve daha sonra tahliye edilmesine yardımcı olabilir. ResilienCity Park adı verilen yeni bir park, sokağa dökülecek yaklaşık 1,4 milyon galon suyu topladı.

Böylece bölge sakinleri yılın 365 günü kendilerine fayda sağlayacak bir şeye sahip oldu: birkaç güzel park. Ancak anlaşmanın bir parçası olarak, Sandy’nin yaptığını yapmakla tehdit eden ve yalnızca Hoboken’de 110 milyon dolarlık maddi hasara neden olan aşırı yağmur olayının meydana geldiği nadir ama önemli günler için bir şeyler aldılar.

Hoboken’in yaklaşımı, New York City’nin inşa etmek için milyarlarca dolar harcadığı sel duvarlarından ve dalgakıranlardan farklıydı. Hoboken daha mı iyi?

Kanalizasyonların yenilenmesinden daha az çekici veya daha çekici bir konu olamaz, ancak ne yazık ki kanalizasyonlar mevcut iklim durumuna göre inşa edilmemişse bir şehir için bundan daha ciddi, varoluşsal bir sorun da olamaz. Her ne kadar New York kanalizasyon sistemini iyileştirmek için adımlar atmış olsa da, bu New York’un sorunudur.

Hoboken’de kanalizasyonlar iyileştirildi ve birçok cadde yaya kazası olasılığını azaltmak için yeniden tasarlandı. Ancak Hoboken’in yaklaşımı iki yönlü bir yaklaşımdı: Aynı zamanda sokaklarda yağmur yağdığında suyu toplayacak bahçeler ve gözenekli yüzeyler oluşturuldu.

Belediye Başkanı Adams’ın New York City Parklar Departmanı bütçesinden 75 milyon dolar kestiğini belirttiniz. Bu neden kötü bir karardı?

Herkesin kemerlerini sıkması ve belediye başkanının herkesten tasarruf etmesini istemesi anlaşılır bir şey. Parklar genellikle kamu yararının önemli bir parçası olmaktan ziyade bir lüks olarak görülüyor ancak dürüst olmak gerekirse, neredeyse her şey kadar önemliler çünkü parklar sadece insanların dinlenebileceği yerler değil.

İklim değişikliği gerçeği ve giderek daha şiddetli fırtınalarla baş etme ihtiyacımız göz önüne alındığında, parklarımız New York’un inşa etmesi gereken yarım milyar dolarlık altyapı kadar su topluyor.

Bu çok fazla.

Evet. Uzun vadede parklarımızın azalmasının maliyeti çok daha fazla olacaktır.

Bu oldukça Amerikalı bir şey. Acil durumlarda iyileşmek için, önleme ve uyum sağlamaya erken ve önceden yatırım yaptığımızda harcayacağımızdan çok daha fazlasını harcıyoruz.

Hollanda’da sele karşı mülk sigortası yaptıramazsınız çünkü selin meydana gelmemesini sağlamak için mümkün olan her şeyi yapmak hükümetin sorumluluğundadır. Amerika’da, sel sigortası satın alırsınız, sel bölgesinde bir ev inşa edersiniz ve ev yıkılırsa başka birinin bunun bedelini ödemesini beklersiniz – sadece daha sonra pisliği temizlemek için.

İklim değişikliği ve artan aşırı hava koşulları nedeniyle sigorta şirketleri artık sele eğilimli mülkleri eskisi kadar sigortalamaya istekli değil, bu yüzden Amerikalıların bir noktada ileriyi düşünmesi gerektiğini düşünüyorum. Ama bizim işleri yapma şeklimiz bu değil.

Hava durumu

50 derecelik yüksek sıcaklıkta güneşli bir günün tadını çıkarın. Gece sıcaklıkları 40°C’nin altına düşüyor.

ALTERNATİF OTOPARK

23 Kasım’a (Şükran Günü) kadar geçerlidir.

BÜYÜKŞEHİR günlüğü

içeriden dışarıya

Sevgili günlük:

Bir Pazar günü erkenden köpeğimi East 70th Street yakınlarındaki York Avenue boyunca gezdiriyordum. Orada pek fazla insan yoktu.

Gömleğimin ters giyildiğini fark ettim ve kendimi rahatsız hissetmeye başladım. Orada sadece birkaç kişi olmasına rağmen herkesin bana baktığından emindim.

Ne yapalım? Hızla üstümü değiştirebileceğim bir ara sokak aradım. Bir tane bulamadım; Öyle olsaydı bile, toplum içinde gömleğimi değiştirmeyi denemeyecek kadar utangaç olurdum.

Köpeğim yaşadığım ikilemi hiç umursamadı ve beni daha da ileri çekmekte ısrar etti. Nihayet Doğu 73. Cadde yakınına vardığımızda genç bir çiftin arabaya yükleme yaptığını fark ettim. Onlara yaklaşmaya karar verdim.

“Çok tuhaf bir isteğim var” dedim. “Arabana binip gömleğimi sağ taraftan çıkarsam senin için sorun olur mu?”