İklim şokları kötüleştikçe FEMA yardım etmek için yeni bir yaklaşım deniyor

iclal

Global Mod
Global Mod
Biden yönetimi, ülkenin afet yardım programlarını elden geçiriyor, yardımları genişletiyor ve kasırga, orman yangını ve diğer felaketlerden sağ kurtulanların erişimini kolaylaştırıyor.

Cuma günü Federal Acil Durum Yönetim Ajansı tarafından açıklanan erteleme, iklimle ilgili felaketlerin sayısının arttığı bir dönemde geldi. Bu, uzmanların yetersiz olduğunu, erişilmesinin çok zor olduğunu ve daha zengin ve beyaz Amerikalılara orantısız bir şekilde fayda sağladığını söylediği ajansın yardım programlarına yönelik yıllardır yapılan eleştirilerin ardından geldi.

FEMA yöneticisi Deanne Criswell, “Hayatta kalanlar daha iyisini hak ediyor” dedi. “İnsanları en kötü günlerinde ihtiyaç duydukları yardımla buluşturuyoruz.”

Değişiklikler arasında, bir evi boşalttıktan sonra ve diğer acil ihtiyaçlar için anında 750 ABD doları tutarında bir ödemeye daha geniş erişim, eve hemen dönemeyen insanlar için daha fazla konut yardımı, evlerin onarımı ve iyileştirilmesi için paraya daha kolay erişim ve daha az evrak işi yer alıyor.

Ajansın afetzedelere yardım programlarını yöneten Frank Matranga, bu değişikliklerin özellikle kiracılara ve düşük gelirli insanlara yardımcı olacağını söyledi. Ve bu gruplardaki insanların farklı ırklardan olma olasılıkları daha yüksek olduğundan, değişikliklerin federal afet yardımında ırksal eşitsizliği azaltması gerektiğini söyledi.

Ajansa göre, yaklaşık bir milyon Amerikalı her yıl FEMA'dan doğrudan yardım alıyor.

Hane başına 750 dolarlık ödemeye ek olarak FEMA, otellerde veya arkadaşları veya aileleriyle birlikte kalması gereken insanlara yardım etmek için Yerinden Edilme Yardımı adı verilen yeni bir program oluşturacağını duyurdu. Nüfus sayımı verileri, hava durumuyla ilgili felaketlerin 2022'de 3,3 milyondan fazla Amerikalı yetişkinin evlerini terk etmek zorunda kaldığını gösteriyor. Bunlardan en az 1,2 milyonu bir ay veya daha uzun bir süre için yerinden edildi.

FEMA aynı zamanda en çok eleştirilen kurallarından birini de sona erdiriyor; bu kural, yardım isteyen felaketzedelerin, küçük bir işletmeye sahip olup olmadıklarına bakılmaksızın, önce Küçük İşletme İdaresi'ne kredi başvurusunda bulunmasını ve kredinin reddedilmesini gerektiriyor.

Bayan Criswell, “Hayatta kalanların SBA kredisine başvurmayı kafa karıştırıcı ve zorlayıcı bulduklarını duyduk” dedi.

Küçük İşletme İdaresi sözcüsü Han Nguyen, yaptığı açıklamada ajansın “FEMA'nın kararını memnuniyetle karşıladığını” söyledi.

FEMA, bunun aynı zamanda evleri hasar gören insanların yeniden inşa etmek için para almasını kolaylaştıracağını da söyledi. Ve eğer bir evde engelli insanlar için iyileştirmelere ihtiyaç duyulursa (örneğin, ön kapıya bir rampa eklenmesi), FEMA bu değişikliklerin bedelini ödeyecek.

Bir diğer değişiklik, serbest meslek sahibi olan ve aletleri kaybolan veya hasar gören felaketten sağ kurtulanların, bu ekipmanı değiştirmek için para almalarına olanak tanıyacak.

Ayrıca, ajans mevcut programları düzene sokuyor. Ajansın son başvuru tarihlerini kaçıran afetzedelerden artık başvurularının neden geç alındığını açıklayan belgeler sunmaları gerekmiyor. Ajans, FEMA tarafından reddedilen kişilerin itiraz etmesinin daha kolay olacağını söyledi.

Değişikliklerin Mart ayının sonunda yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Massachusetts Denizcilik Akademisi'nde acil durum yönetimi profesörü ve FEMA'nın afet yardımı yaklaşımını eleştiren Samantha Montano, duyuruyu memnuniyetle karşıladı.

“Bu değişiklikler, ülke genelinde felaketten sağ kurtulanların uzun süredir iyileşme yeteneklerini zorlaştırdığını veya engellediğini söylediği ortak sorunların çoğunu ele alıyor” dedi Dr. Montano. ABD felaket kurtarma programlarını iyileştirmek için eyalet ve yerel yönetimlerden daha fazla yatırım yapılması da dahil olmak üzere ek reformlara ihtiyaç olduğunu söyledi.

FEMA, yeni kuralların federal afet maliyetlerini yılda 512 milyon dolar artırmasını beklediğini söyledi. Bunun nedeni, ajansın afet harcamalarının zaten önemli ölçüde artmış olmasıdır. Federal veriler, 1992 ile 2004 yılları arasında FEMA'nın afet fonundan yılda ortalama 5 milyar dolar harcadığını gösteriyor. 2005 ile 2021 arasında ortalama miktar yılda yaklaşık 12,5 milyar dolardı.

Biden yönetiminin toplulukları hava şoklarından korumak için yaptığı rekor harcamalara rağmen, ABD'deki felaketlerin sayısının artmaya devam edeceği kesin. Bunun nedeni yalnızca küresel emisyonların artmaya devam etmesi ve daha aşırı hava olaylarını tetiklemesi değil, aynı zamanda Amerikalıların kıyılar ve yangına yatkın alanlar gibi hassas yerlerde evler inşa etmeye devam etmesidir.

Cuma günü açıklanan değişiklikler başka bir temel değişimi yansıtıyor: Obama yönetimi sırasında kurumu yöneten Craig Fugate'e göre sigortanın aşınması.

FEMA başlangıçta sigorta kapsamını desteklemek için tasarlandı. Afet meydana geldiğinde, insanlar masrafları karşılamak için öncelikle devlet sel sigortası da dahil olmak üzere ev sigortasına başvurmalıdır. FEMA'nın programları öncelikle bu sigortanın yarattığı boşlukları doldurmak için tasarlandı.

Ancak Bay Fugate, bir dizi değişikliğin bu modeli daha az pratik hale getirdiğini söyledi. Artan konut fiyatları daha fazla kişinin ev kiralamasına neden oluyor. Ev sahipleri için artan sigorta maliyetleri, daha fazla kişinin sigortasız veya yetersiz sigortalı olduğu anlamına geliyor. Ayrıca belirlenen sel bölgelerinin dışında sel daha yaygın hale geldikçe, sel sigortası olmayan daha fazla insanı da etkiliyor.

Şimdi bu üç değişiklik (artan iklim riskleri, yüksek riskli bölgelerde daha fazla gelişme ve gittikçe daha uygun olmayan sigortalar) giderek daha fazla insanın başını belaya sokuyor.

Bay Fugate, “İhtiyaç artıyor” dedi. “Bu riski üstlenen federal vergi mükellefleridir.”