İklim sorunlarının peşini bırakmayan Dünya Bankası Başkanı erken istifa etti

iclal

Global Mod
Global Mod
Dünya Bankası’nın güç durumdaki Başkanı David Malpass, görev süresinin sona ermesine yaklaşık bir yıl kala Çarşamba günü istifasını açıkladı.

Bay Malpass, Başkan Donald J. Trump tarafından, pandemiden iklim değişikliğine kadar krizlerin körüklediği yoğun küresel sıkıntı döneminde gelişmekte olan ülkelere milyarlarca dolar borç veren Dünya Bankası’nın başkanlığına atandı.

Geçen yıl, Bay Malpass, fosil yakıtların gezegeni hızla ısıttığına dair ezici bilimsel fikir birliğini kabul edip etmediğini söylemeyi reddettikten sonra, iklim aktivistleri ve Demokrat politikacıların yoğun eleştirilerinin hedefi haline geldi.

Bir Haberler etkinliğinde canlı bir röportaj sırasında yaşanan değişim, akademisyenleri, aktivistleri ve ABD senatörlerini istifasını istemeye sevk etti. Geçen yıl Mısır’da düzenlenen Birleşmiş Milletler iklim görüşmelerinde, Bay Malpass, konumunu netleştirmeye çalıştıktan sonra bile, iklim değişikliği hakkındaki görüşleri hakkında tekrarlanan sorularla karşı karşıya kaldı.

Çarşamba günü Bay Malpass, görev süresinin bitiminden yaklaşık bir yıl önce, 30 Haziran’a kadar görevi bırakacağını söyledi.

Bay Malpass yaptığı açıklamada, “Dünyanın önde gelen kalkınma kurumunun Başkanı olarak bu kadar çok yetenekli ve sıra dışı insanın yanında hizmet vermek büyük bir onur ve ayrıcalıktı” dedi. “Gelişmekte olan ülkeler benzeri görülmemiş krizlerle karşı karşıya kalırken, Bank Group’un hız, ölçek, yenilik ve etkiyle yanıt vermesinden gurur duyuyorum. Son dört yıl, kariyerimin en önemlilerinden bazıları oldu. Çok ilerleme kaydettikten ve çok düşündükten sonra yeni zorluklarla yüzleşmeye karar verdim. En zorlu zamanlarda operasyonlarımızın etkinliğini güçlendirmek için her gün onlarla birlikte çalışma ayrıcalığına sahip çalışanlarımıza ve yöneticilerimize teşekkür etmek istiyorum.”