Isı krizi konut krizidir

iclal

Global Mod
Global Mod
Dünyanın birçok yerinde klima uzun zamandır lüks olarak görülüyor. Artık durum böyle değil.

Bunun bir örneği Biden yönetiminin bu ayın başındaki girişimi: İlk kez toplu konut sakinleri aşırı sıcak dönemlerde federal hükümetten klima masraflarını karşılamasını isteyebiliyor. Konut ve Kentsel Gelişim Bakanlığı tarafından yürütülen program isteğe bağlıdır ve yerel konut yetkililerine, sakinlerin soğutma masraflarını karşılamak için federal fonları kullanma yetkisi vermektedir. Bu durum, dünya çapında insanları öldüren tehlikeli derecede yüksek sıcaklıklardan artık evlerinde kurtulabilecek olan 1,6 milyondan fazla düşük gelirli toplu konut sakinini etkileyebilir.

Uzmanlar bu tedbiri doğru yönde atılmış bir adım olarak görüyor ancak ihtiyaç çok daha büyük. On milyonlarca Amerikalı enerji faturalarını ödeyemiyor ve ev sahipleri ya da bina sahiplerinin çoğu zaman klima sağlama konusunda yasal bir zorunluluğu yok. Milyonlarca Amerikalının kira ödemekte zorlandığı, evsiz olduğu veya kliması bozulduğu için evlerinde ölenlerden bahsetmiyorum bile.

Her yıl binlerce insan sıcaktan hastalanırken veya ölürken, sağlık uzmanları giderek daha fazla çeşitli zorluklara işaret ediyor ve hepsinin ortak bir paydası var: İnsanların yüksek sıcaklıklara maruz kalmasının ana nedeni barınmadır.

ABD'nin konut krizi içinde olması yeni bir şey değil. Çoğu kişi için konut, on yıllardır olduğundan daha uygun fiyatlı ve daha fazla ve daha iyi konut inşa etmek, ülkenin en zengin bölgelerinde bile bir zorluk. Konut krizi ve yoksulluk daha da kötüleşti ve birçok insanı sıcakta çaresiz bıraktı.

Enerji maliyetlerini azaltmak için para sağlayan, federal olarak finanse edilen Düşük Gelirli Ev Enerji Yardımı Programında eyaletleri temsil eden kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Ulusal Enerji Yardım Direktörleri Birliği başkanı Mark Wolfe, çözümler mevcut olsa da bunların uygulanmasının ucuz olmayacağını söyledi.

Bana “Aileleri yüksek sıcaklıklardan korumamız gereken kurallar yıllar önce yazılmıştı” dedi. “Düşük gelirli ailelerin yüksek sıcaklıklara uyum sağlamasına yardımcı olmak için yeni bir yaklaşıma, yeni bir düşünce tarzına ihtiyacımız var.”

Sistemik zorluklar

Dünya Meteoroloji Örgütü'ne göre, diğer aşırı hava olaylarından daha fazla insan sıcaktan ölüyor. Phoenix'in bulunduğu Arizona'nın Maricopa İlçesinde 2023 yılında ısıya bağlı ölümler üzerine yapılan bir araştırmaya göre, ana faktörlerden biri iç mekan soğutmasına erişim eksikliği. Ölenlerin çoğunda klima olmasına rağmen cihazların çoğu çalışmıyordu ya da fişi prizden çekilmişti.

İnşaat düzenlemeleri uzun süredir ev sahiplerinin kiracılarını ısıtmasını gerektiriyordu ancak klima sağlamamasını gerektiriyordu. Bu durum daha yeni değişmeye başlıyor. Phoenix ve Dallas gibi şehirlerde artık ev sahiplerinin klima sağlamasını gerektiren yasalar var. Ancak Marketplace'in 2022'de bildirdiği gibi bu kurallar çoğu zaman uygulanmıyor.

Wolfe bana kiracı haklarının bu sorunun sadece küçük bir kısmı olduğunu söyledi. Hükümetlerin aynı zamanda daha fazla enerji verimliliği gerektirecek ve yenilenebilir enerji kaynaklarına geçişi hızlandıracak şekilde inşaat düzenlemelerini değiştirmeleri gerekecektir; böylece artan klima kullanımı, enerji faturalarını karşılanamaz hale getirmez ve daha fazla ısı tutucu gaz yaymaz. Önceki haber bültenlerimizde de belirttiğimiz gibi soğutma, sera gazı emisyonlarının en hızlı büyüyen kaynağıdır.

Biden yönetimi, toplu konutlar ve diğer federal projeler için yeni enerji standartları getirerek ve ev tadilatlarında vergi indirimleri sağlayarak bu sorunları çözmeye çalışıyor. Ancak konut sisteminin dönüştürülmesi uzun zaman alacak ve büyük yatırımlar gerektirecektir. Bu nedenle Wolfe, enerji faturalarıyla boğuşan insanlara daha fazla eyalet ve federal yardım sağlanmasını savunuyor.

“İnsanların faturalarını ödemek için hem daha sağlam bir sisteme hem de konut stokunu rehabilite etmek için uzun vadeli bir plana ihtiyacımız var” dedi.

Ancak Kongre, düşük gelirli Amerikalıların enerji faturalarını ödemelerine yardımcı olmak için tasarlanan programların finansmanını keskin bir şekilde kesti ve bir tahmine göre 20 milyondan fazla ABD hanesi artık geride kaldı. Wolfe'un yönettiği kar amacı gütmeyen kuruluş.

Konut krizi

Amerika'daki emlak krizi son yıllarda önemli ölçüde kötüleşti. Zaten yüksek olan ev fiyatları pandemi sırasında hızla yükseldi; 2019'un sonundan 2021'in ortasına kadar ülke çapında yüzde 40'tan fazla arttı ve o zamandan bu yana istikrarlı bir şekilde arttı. Kiracıların yaklaşık dörtte biri artık gelirlerinin yarısından fazlasını konuta harcıyor ve The Times'ın konut işlerini üstlenen meslektaşım Conor Dougherty'nin yakın zamanda yazdığı gibi evsiz kampları da genişledi. Bu baskının insanların ısıya karşı hassasiyeti üzerinde büyük etkisi vardır.

Dougherty bana, “Kaliforniya gibi yerlerdeki yüksek emlak fiyatları, aslında orta ve düşük gelirli insanları Arizona ve Teksas'taki daha çekici ve çok daha ucuz emlak piyasalarına yönelmeye zorluyor” dedi.

Ve sonra daha fazla yaşam alanı yaratmanın zorluğu var. Arizona Halk Sağlığı Derneği'nin genel müdürü Will Humble bana, insanları sıcağa karşı evsizlikten daha savunmasız kılan birkaç faktör olduğunu söyledi.

Kaydedilen en sıcak yıl olan 2023'te Maricopa İlçesinde sıcaktan kaynaklanan ölümlerin sayısı yüzde 52 artarak 645'e yükseldi. Ölenlerin neredeyse yarısı evsizdi.

Humble bana hükümet istatistiklerine göre sigara içmenin akciğer kanseri riskini nasıl yüzde 3000'e kadar artırdığından bahsettiğimizi söyledi. Ancak şunu ekledi: “Evsiz olmak Phoenix'teki sıcaktan ölme şansınızı yüzde 50.000 artırıyor.”

İlgili:

Sıcağı yenmek için 3 pratik fikir

İnsanların sıcaktan kaçmasına yardımcı olan bir uygulama. Yüksek sıcaklıklarda çalışan kadınlara para ödeyen küçük bir sigorta poliçesi. Kavurucu sıcak günlerde açık havada çalışanlara su ve gölge sağlayan yerel yasalar.

Tehlikeli sıcaklığın göz ardı edilmesi imkansız hale gelirken, bu sıcaklığın tehlikelerine en çok maruz kalan insanları korumak için dünya çapında bir dizi pratik yenilik ortaya çıkıyor. Dikkate değer olan şey, bu çabaların test edilmemiş teknolojilere ihtiyaç duymamasıdır. Bunun yerine pratik ve işe yaradığı bilinen fikirlere dayanıyorlar.

Son haftalarda açıkça ortaya çıkan aşırı sıcakların yeni tehlikelerine uyum sağlama ihtiyacına dair fikir veriyorlar. Dünya çapında sayısız hacı, turist ve seçim görevlisi hayatını kaybetti ve Amerika Birleşik Devletleri'nde sıcakla ilgili şikayetler nedeniyle acil servise başvuranların sayısı hızla arttı. Somini Sengupta