Kahraman astsubay Ömer Halisdemir’in ömrü belgesel oldu

• Konuyu başlatan admin
  • Başlangıç tarihi
A

admin

Guest
Direktörlüğünü Mesut Gengeç’in yaptığı belgeselin birinci özel gösterimi İstanbul Valiliği konut sahipliğinde 14 Temmuz Çarşamba günü saat 19.00’da tarihi Atlas Sineması’nda yapılacak. Özel gösterime TBMM Lideri Sayın Prof. Dr. Mustafa Şentop, İstanbul Valisi Sayın Ali Yerlikaya ile iş, sanat ve spor dünyasından konuklar katılacak.

15 Temmuz hain darbe teşebbüsünde yüzbinlerce cesaretli yürek, vefatı göze alarak meydanlara çıkmıştı. O gece 251 kahramanımız Hakk’a yürüdü, 2.700’ü aşkın kahramanımız da gazilik mertebesine ulaştı. O gece sayısız kahramanlık destanı yazıldı. Lakin o kahramanlık destanını yazanlar içinde biri vardı ki, yalnızca darbe teşebbüsünün değil, tahminen de bir ülkenin mukadderatını değiştirdi. O kahraman Özel Kuvvetler Komutanlığı’nda vazifeli Astsubay Ömer Halisdemir’di.

Yakın tarihimizin en büyük kahramanlarından Niğde Çukurkuyulu astsubay Ömer Halisdemir’i tanımak ve tanıtmak gayesiyle ise çarpıcı bir belgesel hazırlandı: ‘’Ben Ömer.’’ Direktör Mesut Gengeç’in 2,5 aylık bir çalışma daha sonrası hazırladığı belgeselin çekimleri ise Niğde Çukurkuyu ve İstanbul’da gerçekleşti.

Ömer Halisdemir daha yeni toprağa verilmişken, şehit konutunda taziyeler devam ederken, köyünde baba Hasan Hüseyin Halisdemir başta olmak üzere çocukluk arkadaşları, köylüleri, silah arkadaşları ve güvenlik strateji uzmanlarıyla röportajlar gerçekleştirdi. Belgesel içeriğine uygun olarak drama canlandırmalar yapıldı. Müzikleri, Kalan Müzik stüdyolarında Engin Arslan tarafınca gerçekleşen belgeselin genel koordinatörlüğünü ve metin müellifliğini Bülent Günal yaptı. Ben Ömer’in proje sorumluluğu ve kurgusunda ise Yılmaz Aydın’ın imzası bulunuyor.

‘Ben Ömer’ belgeseliyle şehit Ömer Halisdemir hakkında bilinmeyenler, anı ve fotoğraflar birinci defa gün yüzüne çıkacak. ‘Kahraman astsubay Ömer Halisdemir’in en büyük hayali neydi, vefatından daha sonra hayali nasıl gerçekleşti?’; ‘Şehit olduğu gün niye babasına telefonda ne söylemiş oldu?’; ‘Gözleri yaşartacak ‘iki gül’ kıssası neydi?’; ‘Operasyonlara niye daima sazını gdolayırdü, en çok hangi türküleri çalar, söylerdi?’ üzere sorular Ben Ömer belgeselinde karşılık buluyor.