Kılıçdaroğlu ve Akşener, ‘Saraçhane gerilimi’ daha sonrasında birinci kere bir ortaya geldi: Buzları eriten buluşma

Cekikgoz

Global Mod
Global Mod
CHP ile DÜZGÜN Parti içindeki tansiyon İBB Lideri Ekrem İmamoğlu hakkında verilen mahpus cezası daha sonrası yapılan Saraçhane mitingi ile başladı.

Mitingde ÂLÂ Parti başkanı Meral Akşener ile İmamoğlu birlikte manzara verirken CHP başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Almanya’daydı. Türkiye’ye döndükten daha sonra Kılıçdaroğlu, “Saraçhane buluşmasının haberini toplumsal medya üzerinden öğrendiğini” deklare etti. Bu sürecin akabinde iki parti içinde, “İmamoğlu’nun cumhurbaşkanlığı adaylığıyla” ilgili tartışmalar başlayınca Kılıçdaroğlu, “Bir parti diğer bir partinin içişlerine karışmamalı. Her partinin kendi kuralları vardır” diyerek Akşener’e göndermede bulundu.

“BABA-OĞUL” ÇIKIŞI

Kılıçdaroğlu açıklamasından daha sonrasında İmamoğlu’nu, partisinin TBMM’deki küme toplantısına davet ederek “yeni bir hamle” yaparken konuşmasında “İmamoğlu ile baba oğul gibiyiz” tabirlerini kullandı. Akşener de Kılıçdaroğlu’nun bu atağına karşılık Kılıçdaroğlu’na, “Ben, Sayın Kılıçdaroğlu’nu aradım. Telefonu kapalıydı. Sayın Gültekin Uysal’ı aradım, konuştuk. Müsaade almaya aramadım. Kimseden müsaade alma mecburiyetim yok, söyleyeni de kötü çarparım. Zira bu belediye liderleri iki partinin ittifakıyla seçilmiş belediye başkanları” cevabını verdi. Akşener adaylıkla ilgili de “Burada içişlerine karışmak yok. 6’lı masa toplandı ve cumhurbaşkanı adaylığı önderlere bırakıldı. Sayın Kılıçdaroğlu’na ‘Şunu bakılırsavden alın şuraya koyun’ dersem bu içişlere karışmak olur. Aday tespiti konusunda herkes hür ve bağımsız” karşılığını verdi. İki önder içinde tartışma olup olmadığına ait ise Kılıçdaroğlu bu defa, “Meral Akşener ile bir meselemiz yok. Akşener ile Ekrem Beyefendi içinde eski bir dostluk var. O, Akşener’e ‘Abla’ der. Yadırgamadık. Bizim belediye liderlerimiz altılı masanın da başkanlarıdır” açıklamasını yaptı.

“TALEP KILIÇDAROĞLU’NDAN”

İki parti içindeki bu açıklamalar üzerinden tartışmalar gündemdeki yerini korurken, dün sabah saatlerinde sürpriz bir biçimde Akşener ile Kılıçdaroğlu’nun bir ortaya geleceği bilgisi kamuoyuna yansıdı. Saat 10.37’de, CHP’den yapılan bilgilendirmede Akşener ve Kılıçdaroğlu’nun baş başa görüşeceği lakin yer ve vaktin muhakkak olmadığı belirtildi. Kulislerde, iki başkanın nerede, saat kaçta buluşacağı tartışmaları yapılırken başkanların evvel Meclis’te bir ortaya geleceği argüman edildi. Akabinde UYGUN Parti Sözcüsü Kürşad Güçlü, katıldığı bir televizyon yayınında, “Görüşme talebi Sayın Kılıçdaroğlu’ndan geldi. Bugün (dün) gün ortasında bir görüşme olacak. Saati çabucak hemen muhakkak değil. Bir seçim sürecine girdi Türkiye. Altılı masanın 13. cumhurbaşkanını belirleyeceği tezi kararlı biçimde devam ediyor. Bu masanın iki değerli partisinin bu beraberliği, işbirliğini, milletimizin huzurunda açık ve şeffaf irtibatını sürdürmesinin epey değerli olduğu bir müddetçten geçiyoruz” dedi.

“ZORLU’YA niye SORULMADI?”

Zorlu’nun bu açıklaması, TBMM’de basın toplantısı düzenleyen CHP Küme Başkanvekili Engin Özkoç’a soruldu. Özkoç’tan ise görüşmeye ait dikkat çeken şu cevap geldi:

“İYİ Parti sözcüsü bunu açıklarken nerede ve ne vakit olacağını söylemedi mi? Yani bu kadarını söylemiş oldu, ötekini söylemedi mi? Orada niçin sorulmadı? Biz bu biçimde bir açıklama yapmadık. Genel liderler sık sık görüşüyorlar. kimi vakit bir ortaya geliyorlar, kimi vakit telefonla görüşüyorlar. Türkiye’nin ne sorunu var ise, onları görüşüyorlar. birlikte açıklayacaklarını söylemiş oldukleri ve kurdukları kurullarda biten mevzular var. Yeri ve vakti geldiği vakit bunları görüşüyorlar. Gelişmekte olan olayları görüşüyorlar. Biz bu biçimde bir açıklama yapmadık. Bu açıklamayı yapan nerede ve ne vakit olduğunu da açıklar diye düşünüyorum.”

AKŞAM SAATLERİNDE NETLEŞTİ

Dün akşam saatlerinde ise iki önderin bir ortaya geleceği doğrulandı. Akşener ve Kılıçdaroğlu, dün akşam saat 19.30’da, Ahlatlıbel’de bir ortaya geldi. Kulislerde, Akşener’in Kılıçdaroğlu’na, “adaylıkla ilgili” tekliflerini lisana getirdiği de ileri sürüldü.

ÖNCE KURMAYLARIYLA GENEL MERKEZDE GÖRÜŞTÜ

Kılıçdaroğlu, dün Akşener ile bir ortaya gelmedilk evvel partisinin Ankara’daki kurmaylarıyla genel merkezde kısa periyodik bir görüşme yapıldı. Akabinde iki başkan akşam saat 19.30’da Çankaya Belediyesi’ne ilişkin Ahlatlıbel Tesisleri’nde bir ortaya geldi. bir arada yemek yiyen ikilinin hem altılı masanın yol haritasını birebir vakitte 5 Ocak’ta yapılacak yeni tepeyi masaya yatırdığı öğrenildi. İki başkanın toplantıda başörtüsü konusunda AKP ve MHP’nin getirdiği anayasa değişikliğinin de ele alındığı öğrenildi.