‘Kısa film’de mükafatlar Larva ve Gulab Gul’un

• Konuyu başlatan admin
  • Başlangıç tarihi
A

admin

Guest
Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Bağlantı Fakültesi tarafınca düzenlenen 8. Sakarya Milletlerarası Kısa Sinema Festivali’nde mükafatlar sahiplerini buldu. Kurmaca kategorisinde Volkan Güney Eker direktörlüğündeki “Larva” sineması, Belgesel kategorisinde ise birincilik mükafatı Semih Sağman direktörlüğündeki “Gulab Gul” sinemasının oldu.

Üç gün süren şenlik 11 Mayıs’ta SAÜ Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştirilen ödül merasimiyle son buldu. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün takviyesi yapılan şenlikte Türkiye ve 100’e yakın ülkeden üniversite öğrencisi, 1000’i aşkın kısa sinema ile yarıştı.

Ön incelemenin akabinde kurmaca ve belgesel kategorilerinde 20 sinemadan dereceye girenlere mükafatları takdim edildi. Kurmaca kategorisinde birincilik mükafatını, Volkan Güney Eker direktörlüğündeki “Larva” sineması aldı.

İkincilik mükafatı ise Ayşe Akbulut ve Selvinaz Özdemir direktörlüğündeki “Things” sinemasına ve üçüncülük mükafatı Celal Yücel Tombul direktörlüğündeki “Mary” sinemasına verildi.

Belgesel kategorisinde ise birincilik mükafatı Semih Sağman direktörlüğündeki “Gulab Gul” sinemasına, ikincilik mükafatı Razan Hassan direktörlüğündeki “In Between Glass and Wall” sinemasına ve üçüncülük mükafatı Fatih Ertekin direktörlüğündeki “Yaylacı” sinemasına verildi.
Bu yıl sıfır atık temasıyla Etraf Özel Ödülü’nü ise Engin Ökmen “Please” sinemasıyla aldı.

Şenlikte oyuncular Zeynep Gülmez, Reha Özcan ve Ruhi Sarı’ya; Direktör Derviş Zaim’e; Üretimci Mehmet Bozdağ ve takımına onur mükafatı takdim edildi.

SAKARYA’DA SİNEMA PLATOSU

Şenlik kapsamında Diriliş Ertuğrul dizisi grubu de konuk oldu. Dizinin proje mimarlığını, senaristliğini ve yapımcılığını yapan Direktör Mehmet Bozdağ, Sakarya Üniversitesi mezunu olduğunu hatırlatarak “Evime ve yuvama geldim. Biraz da heyecanlıyım. Benim seyahatim Sakarya’da başladı. Ben tarihi Sakarya’daki değerli hocalarımdan öğrendim. Türkiye’de yaşıyorsanız farklı milletlerin kültürlerini anlamak zorundasınız. Sakarya bana farklı coğrafyaları anlamanın ve anlamlandırmanın kapılarını açtı. Sayın Belediye Liderimiz, beni sıkıştırıyor ben de buradan yanıt vereyim, Sakarya’da kesinlikle bir plato kuralım” dedi.