Koronavirüs bayanlarda saç dökülmesi, erkeklerde unutkanlık yaptı

Erdek

New member
Koronavirüsün tesirlerini araştırmak üzere İstanbul Tıp Fakültesi tarafınca COVID-19 Hastaları İzlem Merkezi’nin 1 yıllık çalışmalarının sonuçları belirtildi. COVID-19 Hastaları İzlem Merkezi Sorumlusu Öğretim Üyesi Doç. Dr. Murat Köse, “Birinci yılın sonunda orta yaşlı erkeklerde bellekte zayıflama ve konsantrasyon kuvvetliğünün ön plana çıktığını gördük. Bu durum hastaların ömür konforu ve iş hayatını çok etkiliyor. bir daha bir yılın sonunda orta yaş üstü bayanlarda ise saç dökülmesinin giderek arttığını tespit ettik” dedi. İstanbul Tıp Fakültesi’nde 28 Nisan 2020’de Covid-19 Hastaları İzlem Merkezi açıldı. Merkezde yapılan tespitlerin 1 yıllık sonuçları belirtildi. 1 yılda koronavirüse yakalanmış ve atlatmış 5 bin hasta üzerinde çalışma yapıldı. Hastalar 1’inci, 3’üncü, 6’ncı, 9’uncu ve 12’nci aylarda gün gün izlendi.

Bu merkez Türkiye’de bir birinci olma özelliği taşıyor

5 bin hastayı takip ettiklerini söyleyen COVID-19 Hastaları İzlem Merkezi Sorumlusu Öğretim Üyesi Doç. Dr. Murat Köse,” Bu merkez, Türkiye’de bir birinci olma özelliği taşıyor. COVID-19 Hastaları İzlem Merkezi’nin açılmasının sebebi ise, COVID-19’un tutmadığı organ ya da sistemin neredeyse olmaması. bir daha COVID-19 geçiren hastaların, hastalığı atlattıktan daha sonra biroldukça kasvet yaşayacağını düşündük. Merkez açıldıktan bu yana 5 bin hastayı takip ettik. Hastaları hastaniçin çıktıktan daha sonra bir, üç, altı, dokuz ve 12’oniknci aylarında takip ettik. Bir seneyi tamamlayan hastalarımız oldu. Hastaları göğüs, enfeksiyon, psikiyatri ve beslenme uzmanları ile değerlendirdik” diye konuştu. Dr. Köse, kelamlarına şöyle devam etti: “COVID-19 geçiren hastalarda fizikî ve ruhsal semptomlar vardı. Birinci vakit içinderda halsizlik, nefes darlığı, göğüste konforsuzluk ve öksürük üzere şikayetleri görüyorduk. Fakat artık eklem, kas ve baş ağrıları, sersemlik hissi, saç dökülmesi, anksiyete, depresyon, post travmatik gerilim bozukluğu ve bellekte zayıflama üzere semptomları görüyoruz”

Bayanlarda saç dökülmesi erkeklerde unutkanlık görülüyor

12’nci ayın sonunda bayanlarda ve erkeklerde farklı semptomlar görüldüğünü belirten Dr. Köse, “Birinci yılın sonunda orta yaşlı erkeklerde bellekte zayıflama ve konsantrasyon kuvvetliğünün ön plana çıktığını görüyoruz. Durum hastaların ömür konforu ve iş hayatını çok etkiliyor. bir daha onikinci ayın sonunda orta yaş üstü bayanlarda saç dökülmesinin giderek arttığını tespit ettik. Bayanlar için saç dökülmesi üçüncü aydan daha sonra başlayıp, yüzde bir ya da iki oranında görüyoruz. Erkeklerde ise bellekte zayıflama ve konsantrasyon kuvvetliğünü görülme oranı yüzde 10’a kadar çıkabiliyor” diye konuştu.

Fizikî semptomlara bakılırsa daha ön planda

12’nci aydan daha sonra COVID-19 geçiren hastalarda ruhsal tesirlerin devam ettiğini vurgulayan Dr. Köse, “Bu süreçte hastalara hatırı sayılır seviyede antidepresan başladık. Antidepresanı kestiğimiz vakit hastaların mesken ve iş hayatlarında önemli etkilenmeler oluyor. Ruhsal semptomlar fizikî semptomlara bakılırsa daha ön planda” sözlerini kullandı.

12’nci ayın sonunda hastaları branşlara dağıttık

COVID-19’un en çok kalbi tuttuğunu söyleyen Dr. Köse, “Bizlerin COVID-19 hastalarında en hayli gördüğü kalp enzimi ve kalp yetmezliğiydi. bir daha bu süreçte COVID-19’un pankreası tutup diyabeti bozduğunu gözlemledik. bir daha kilo kaybı yaşayan ve beslenmesi bozulan hastalar çok oldu. Hal bu olunca bizler de birinci yılın sonunda hastaları branşlara dağıtık. hem de COVID-19 daha sonrası ortaya çıkan bu ısrarcı semptomlar, COVID-19’u şiddetli geçiren hastalarda daha fazlaca görüldüğünü fark etik. örneğin diyabet hastalarında COVID-19 daha sonrası daha ısrarcı semptomlar görmeye başladık. COVID-19’un tutmadığı organ ve sistem yok, onlardan biri COVID-19 ürogenital sistemi de tutuyor. Bu durum ilerleyen periyotlarda bir kısırlığa niye olabilir mi? diye bizleri şüphelendiriyor. İleride daha fazla tüp bebek merkezleri artacak mı? sorusu bizler için merak konusu” dedi.

Evvelden saçlarım gürdü fakat azaldı

COVID-19 daha sonrası saç dökülme şikayetinin olduğunu belirten Emel Böhürler, “COVID-19 geçirdikten daha sonra çok bir saç dökülmesi yaşamaya başladım. Olağan bir mevsimsel saç dökülmesine benzeri bir şey değil. Kanser hastalarında olan üzere bir saç dökülmesi kelam konusu. Evvelden saçlarım epeyce gürdü lakin şu an azaldı. Üç ayda bir denetime geliyorum. COVID-19’u fazlaca ağır geçirdim. Çok baş ağrısı ve mide bulantım vardı” diye konuştu.

Zihin karışıklığı yaşamaya başladı

Zihin karışıklığı şikâyeti olduğunu söyleyen Fatma Zora da “Koronavirüs daha sonrasında çok yorgunluk, bitkinlik, baş ağrıları ve zihin karışıklığı yaşamaya başladım. bir daha hayli fazla saç dökülmesi yaşamaya başladım. Tutam tutam saçlarım dökülüyor” sözlerini kullandı.

Unutkanlık devam ediyor

Reşat Kunusluoğlu ise “Hastalık daha sonrası halsizlik, yorgunluk bitkinlik devam ediyor. Eskisi üzere sağlıklı değilim. hem de iştahsızlık ve kilo kaybı da yaşamaya başladım. bir daha unutkanlık yaşamaya başladım. örneğin ilacımı içip içmediğimi bile unutuyorum” dedi.

KAYNAK: DHA