Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan sinemaya 65 milyon 450 bin liralık takviye

• Konuyu başlatan admin
  • Başlangıç tarihi
A

admin

Guest
Bakanlıktan yapılan açıklamaya nazaran, bu yılın son destekleme şurası toplantısında sinema dalına 18 proje için 17 milyon 450 bin lira takviye verildi.

Bu yılın beşinci destekleme şurasında, birinci uzun metrajlı kurgu sinema imal, uzun metrajlı sinema film üretim, dağıtım ve tanıtım dayanağı ile çekim daha sonrası çeşitlerinde 99 proje, bakanlık ve sinema dal temsilcilerinden oluşan 8 kişilik destekleme kurulunca değerlendirildi.

Bakanlığın verdiği dayanaklarla 5 direktörün birinci uzun metrajlı sinema sinemasını yapabilmesine imkan sağlandı. 5 “ilk uzun metrajlı kurgu sinema yapım” projesine 3 milyon 750 bin lira, 11 “uzun metrajlı sinema film yapım” projesine 13 milyon 300 bin lira, 2 “çekim daha sonrası” projesine ise 400 bin lira takviye sağlandı.

Direktör Banu Sıvacı’nın “Günyüzü” ve “Bozkır”, direktör Ali Özel’in “Beklenti”, direktör Mahmut Fazıl Coşkun’un “Ölüleri Yakma Cemiyeti”, direktör Tayfun Pirselimoğlu’nun Cannes Sinema Şenliği’nin “Cinefondation Atelier” kısmına seçilen “İdea”, direktör Pelin Esmer’in “O da Bir Şey mi”, direktör Derviş Zaim’in “Suç”, direktör Fazilet Tepegöz’ün “Çığ” ve direktör İsmail Güneş’in “Kurban” sinemaları Bakanlık tarafınca desteklenen üretimler içinde yer aldı.

Ayrıyeten, direktörlüğünü Ahmet Sönmez’in üstleneceği ve Türk edebiyatının kıymetli isimlerinden Mustafa Kutlu’nun “Yıldız Tozu” kitabından birebir isimle uyarlanan sinema projesi de takviye almaya hak kazandı.

bu biçimdece, bu yıl içerisinde 356 proje için sinema kesimine 65 milyon 450 bin lira dayanak verildi.