Milyarder imparatorlar ve bir trilyon ağaç

iclal

Global Mod
Global Mod
Geçen haftaki İklim İleri etkinliğinde Bill Gates’e kendi kayda değer karbon ayak izini nasıl telafi ettiğini sordum. Gates, doğrudan hava yakalama, ısı pompaları ve güneş panellerinin kurulumu için finansmandan bahsetti. Ayrıca bana ne yapmadığını da anlattı.

“Daha az kanıtlanmış yaklaşımlardan bazılarını kullanmıyorum” dedi. “Ağaç dikmiyorum.”

Daha sonra Gates’e, yeterince ağaç dikmenin iklim değişikliğini bir şekilde çözebileceği şeklindeki moda fikir hakkında ne düşündüğünü sordum.

“Bu tamamen saçmalık” diye yanıtladı. “Biz bilim adamı mıyız, yoksa aptal mıyız?” Hangisi olmak istiyoruz?”

Gates, son yıllarda en çok öne çıkan iklim çözümlerinden birini doğrudan hedef aldı: çok sayıda ağaç dikmek. Yaklaşım, 2020 yılında Davos’ta Salesforce’un kurucu ortağı Marc Benioff’un bir trilyon ağaç dikmek için Trump yönetimiyle birlikte çalışacağını duyurmasıyla öne çıktı.

O günden bu yana hareket ivme kazandı. Biden yönetimi ağaç dikimine 1 milyar dolar harcıyor. Temsilciler Meclisi Başkanı Kevin McCarthy gibi Cumhuriyetçiler, gezegeni ısıtan daha fazla petrol ve gaz üretimi için baskı yaparken, iklim değişikliğiyle mücadele etmenin etkili bir yolu olarak trilyonlarca yeni ağaç önerdiler.

Ancak bilim insanları hala yeni ağaç dikmenin ne kadar faydalı olabileceği konusunda tartışıyorlar. Meslektaşım Catrin Einhorn’un bildirdiği gibi, dünya üzerinde yalnızca ağaç dikerek iklim değişikliğiyle mücadele etmeye yetecek kadar arazi yok.

Eleştirmenler ayrıca ağaçlara odaklanmanın aynı zamanda iklim değişikliğinin en büyük sorunu olan fosil yakıtların yakılmasından kaynaklanan sera gazı emisyonlarının miktarının nasıl dramatik bir şekilde azaltılacağı konusunda dikkatleri dağıtma riskini de taşıdığını söylüyor.

ağaçlar adına konuşuyorum

Gates retorik bombasını attıktan sonra Benioff, planını savunmak için beni Hawaii’deki evinden aradı.

Benioff, “Neden bu tirada çıktığını gerçekten anlayamadım” dedi. “Öncelikle hepimizin net sıfıra gitmesi gerekiyor. İkincisi, bir tane dikmeliyiz Trilyonlarca ağaç.”

Benioff, kendisinin ve Gates’in doğayı korumak için karbon kredisi satan Pachama şirketinin yatırımcısı olduklarını belirtti. Ancak kendi yaklaşımını farklılaştırmaya da dikkat etti.

Benioff, “Ben ağaçtan ve okyanustan yanayım” dedi. “Ve hayırseverlik paramı buraya koyuyorum.”

Bu sadece farklı görüşlere sahip iki teknoloji milyarderiyle ilgili değil. İklim değişikliğini acil ve varoluşsal bir tehdit olarak gören insanlar arasında bile krizin nasıl ele alınacağı konusunda derin ve acı anlaşmazlıklar var.

Benioff gibi insanlar, çözümün önemli bir parçası olarak doğayı ön planda tutuyor ve dünya çapında çökmekte olan biyoçeşitliliği korumaya kararlılar.

Jad Daley, ağaçları tutkuyla savunan kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan American Forests’ın genel müdürüdür. Trilyon Ağaç Girişimi’nde Benioff ile birlikte çalışıyor ve diğer pek çok kişi arasında yer alıyor Gates bağırdı Geçen hafta ağaçlarla ilgili yorumları için.

Ancak Daley, bir trilyon ağacın bile insanların atmosfere pompalamaya devam ettiği, gezegeni ısıtan devasa miktardaki emisyonları absorbe edemeyeceğini fark eden ilk kişi oldu.

“Ormanlar tek başına iklim değişikliğini çözemez. Çok uzak bir ihtimal değil,” dedi Daley bana. “Konuşma karikatürize bir şekilde aşırı basitleştirildi. Bu kadar dualistik olmak zorunda değil.”

Tekno-İyimserler

Öte yandan Gates, iklim hareketinin teknolojik açıdan iyimser kampına en iyi şekilde uyuyor gibi görünüyor. Bu grup, mercan resifleri ve yağmur ormanlarından ziyade insanlarla ilgilenme eğiliminde ve insan yaratıcılığının – özellikle de karbon yakalama, modüler nükleer enerji ve füzyon gibi yeni teknolojilerin – iklim krizini çözmenin anahtarını taşıdığına inanıyor gibi görünüyor.

İklim İleri etkinliğinde Gates, iklim değişikliğiyle mücadelede pragmatik, teknoloji odaklı bir yaklaşımı savundu. Ancak aynı zamanda şaşırtıcı bir şekilde insanların ve hızla ısınan atmosferin dünya çapındaki hassas ekosistemlere verdiği zararı da göz ardı etti.

İklim değişikliğinin genel tehdidini değerlendirerek, “İnsanlık üzerinde etkileri var” dedi. “Gezegen daha az. Oldukça dayanıklı bir şey.”

Daha sıcak bir dünyada yemek

Küresel gıda sistemi, küresel sera gazı emisyonlarının üçte birinden sorumlu ve büyük gıda şirketleri, fark yaratmak için iklimle ilgili iddialı hedefler belirleme baskısı altında.

Ancak meslektaşım Julie Creswell, McDonald’s ve PepsiCo gibi birçok şirketin ya hiçbir ilerleme kaydedemediğini ya da yanlış yöne doğru ilerlediğini bildiriyor. Sorun büyük ölçüde tedarik zincirinde yatıyor: örneğin hamburger ve süt yapımında kullanılan ineklerin ve ekmek ve tahıl üretiminde kullanılan buğdayın karbon ayak izi.

Şirketler uygulamalarını geliştiriyor ve daha verimli hale geliyor. Ancak emisyonları azaltma taahhütleri ile yatırımcıların beklediği sürdürülebilir büyümeyi sağlamak arasında denge kurmakta zorlanıyorlar.

Örneğin Starbucks, 2022’de toplam emisyonlarında 2019’a kıyasla yüzde 12’lik bir artış bildirdi. Bu dönemde şirket 5.000’den fazla yeni mağaza açtı.

Bazıları diğerlerinden daha iyi durumda. Özel şekerleme ve evcil hayvan maması devi Mars, 2015’e kıyasla genel emisyonlarını yüzde 8 azaltırken, gelirini de yüzde 60 artırdığını söyledi.

Meslektaşım Kim Severson’un bildirdiği gibi şirketler ve bilim adamları da adaptasyon cephesinde çalışıyorlar. Araştırmacılar sıcak havaya dayanıklı kirazlar, kuraklığa dayanıklı kavunlar ve tuzlu toprakla başa çıkabilen havuçlar yetiştiriyor. Elbette hepsinin tadı da güzel olmalı. Bir uzman Kim’e şunları söyledi: “İklim çözümleri bulmak için bu teknik çözümleri kullanabilirsiniz, ancak insanların yemek istediği şey bu değilse bunların hiçbir faydası olmaz.” — Manuela Andreoni

Susamış “Canavar Kuyruk Ceketleri”

Times’ın araştırmasına göre, doymak bilmez petrol ve doğalgaz aramaları, ülkenin hassas yeraltı su kaynaklarına yönelik en son tehdit haline geldi.

Meslektaşlarımız Hiroko Tabuchi ve Blacki Migliozzi, hidrolik kırma kuyularından gelen su tüketiminin 2011’den bu yana yedi kat arttığını, operatörlerin yeni teknikleri benimsemesiyle yaklaşık 1,5 trilyon galon su kullanıldığını bildirdi. “Canavar kırılmaları” olarak adlandırılan bu hidrolik kırma mega projeleri endüstri standardı haline geldi.

Fracking Amerika’yı Suudi Arabistan’ı geride bırakarak dünyanın en büyük petrol ve gaz üreticisi haline getirdi. Daha fazlasını buradan okuyun.

Daha fazla iklim haberi