Müellif Ataol Behramoğlu’ndan Putin’e açık mektup

• Konuyu başlatan admin
  • Başlangıç tarihi
A

admin

Guest
Usta muharrir Ataol Behramoğlu, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’e bir mektup yazarak talep ve önerini iletti.

Behramoğlu açık mektubunda şu kelamları lisana getirdi:

“Sayın Vladimir Vladimiroviç Putin

Rusya Devlet Lideri,

2007 yılında Moskova-Kremlin’de Puşkin Madalyası törenindeki müsabakamızı bilmem hatırlar mısınız?

Törendilk evvelki yemek çabucak hemen başlamamışken, büyük salonun ortasındaki masanıza gelmiş, Puşkin Madalyası’na kıymet görülen Türk şairi olarak kendimi tanıtmış, isminize imzaladığım Puşkin’den şiir çevirileri kitabımı size takdim etmiştim.

Karşılıklı birkaç nezaket cümlesinden epeyce, benim için unutulmaz olan, masanıza gelen kişiyi ayağa kalkarak karşılamanız ve öylece de uğurlamanız olmuştur.

Sayın Vladimir Putin,

Rus edebiyatı üzerine kitaplarım, yazılarım, çeviri eserlerim ve akademisyen kimliğimle Büyük Rus külçeşidinin ve edebiyatının Türkiye’de tanıtımına sevgiyle, onurla emek vermiş; başta Puşkin ve Lermontov’unkiler olmak üzere büyük Rus şairlerinin şiirlerinin Rusçadan Türkçeye kitap oylumunda birinci tercümanı olmuş, milletlerarası Puşkin Madalyası’nı onurla taşıyan bir Türk şairi olarak, devlet lideri olduğunuz Rusya’nın, özbeöz kardeşi Ukrayna’ya, bir epey vefata ve tarifsiz acıya yol açan müdahalesini hayli büyük bir acıyla ve tasayla izliyorum.

Müdahaleye yol açan esas niçinlerin kuşkusuz bilgisine ve şuuruna sahibim.

NATO’nun ve başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere Batı blokunun; Sovyetler Birliği dağılmış ve Varşova Paktı ortadan kalkmışken, bu sefer Rusya’yı siyasal ve ekonomik hasım olarak düşmanlık gayesine koymuş olduğunu; kışkırtıcı hareketler ve teşebbüslerle ülkenizi yıpratmaya, güçten düşürmeye çalıştıklarını biliyor ve görüyorum.

Ukrayna müdahalesi vesilesi ile de Rusya’ya, Rus kültürüne; Lev Tolstoy, Fyodor Dostoyevski üzere kozmik edebiyatın onur doruklarındaki Rus müelliflerine, Pyotr Çaykovski üzere büyük, his dolu, hümanist bir yaratıcıya, ülke haricinde çalışan Rus sanatkarlara yapılan kabalıkları, insanlık kültüründen nasibini alamamış saygısızlıkları, ıstırapla, teessüfle kınıyorum, ayıplıyorum.

Lakin bütün bunlara rağmen, ülkenizin ve külçeşidinizün dostu, hiç bir vicdan sahibi, akıldan ve sağduyudan mahrum olmayan kişi, bu denli acıya yol açan bu müdahaleyi hakikat bulamaz, onaylayamaz.

Sayın Vladimir Putin,

Çok yıllar evvel Moskova Devlet Üniversitesi’nde Rus edebiyatı konusunda yüksek lisans tahsili görmekte olan bir gençken, bir akşamüzeri odamdan çıkmış, tam o sırada sahiden de gökten ipek dökülür üzere yağmaya başlayan karın üzerinden bale yaparcasına ve hayaller ortasında geçip giden bir genç kızın verdiği esinle odama döndüğümde “Beyaz, İpek Üzere Yağdı Kar” isimli şiirimi yazmıştım…

Günlerdir Kiev’e ve etrafına yağan, bu biçimde bir kar değil ne yazık ki.

Tıpkı İkinci Dünya Savaşı’nda, ülkeniz Nazi işgali altındayken kanla karışarak yağan bir kar bu.

Ülkenizin, insanınızın o senelerda hayatış olduğu tarifsiz acıları lisana getiren Tvardovski, Surkov, İsakovski ve şahsi olarak da dostluğunu kazanmış olma onurunu yaşadığım Simonov üzere büyük Sovyet-Rus şairlerini Türkçeye kazandırmış bir Türk şairi; lisanınızın, edebiyatınızın, külçeşidinizün bir dostu olarak sizden bu acılara bir an bile gecikmeksizin son verilmesini, yaraların sarılmasına başlanmasını, yurtlarını terk eden ve etmekte olan Ukrayna yurttaşlarına ülkelerine dönme ve ülkelerinde kalma garantisinin inandırıcılıkla verilmesini sağlamanızı bekliyorum ve ehemmiyetle talep ediyorum.

Bunları başarmanız geri adım değil, ülkenizin, Rusya’nın büyük-hümanist edebiyatına, sanatına, kültürüne; birçok acılardan geçmiş büyük ve barışsever halkınıza karşı bakılırsaviniz, gönül borcunuz olacaktır…

Ataol Behramoğlu

İstanbul, 13.03.2022

Asya-Afrika Müellifler Birliği LOTUS,

Avrupa HOMEROS Mükafatları ve

PUŞKİN MADALYASI sahibi”