Nefis konutta baklava tanımı

Leila

Global Mod
Global Mod
Dünya mutfak lezzetlerinin içinde bulunan beraberinde ulusal tatlımız olan baklavayı artık meskende yapmak fazlaca daha kolay. İşte, enfes meskende baklava tanımı.

KONUT BAKLAVASI NASIL YAPILIR? ADIM ADIM MESKEN BAKLAVASI TANIMI

1. ADIM
: Öncelikle şerbetini hazırlayıp soğumaya bırakalım. Şerbeti için; su ve şekeri bir tencereye alın ve ocağın altını açın. Şeker büsbütün eriyip şerbet kaynamaya başlayınca 15 dakika kadar kaynatın, akabinde limon suyunu da ekleyip 5 dakika daha kaynatın ve ocağın altını kapatıp şerbeti soğumaya bırakın.

2. ADIM: Hamuru için süt hariç öbür gereçleri bir kaba alın ve ılık sütü yavaş yavaş ek ederek yoğurmaya başlayın. Hamurun kıvamına bakılırsa ekstra süt ya da un ek edebilirsiniz.

3. ADIM: Hamuru en az 15 dakika yoğurun ve kulak göğsü kıvamında bir hamur elde edin.

4. ADIM: Hazırladığınız hamuru 30 eşit bezeye ayırın. Bezelerin üstünü kurumamaları için nemli bir bezle örtün.

5. ADIM: Açmak için nişasta ve unu bir kapta karıştırın ve her bir bezeyi her seferinde bir ölçü nişastalı un karışımından dökerek evvel pasta tabağı büyüklüğünde açın

6. ADIM: Pasta tabağı büyüklüğünde açtığınız her bir hamuru tekrar üstlerine nişasta ve un karışımdan dökerek açabildiğiniz kadar ince olacak biçimde yuvarlak fırın tepsisi büyüklüğünde açın.

7. ADIM: Açtığınız hamurların ortasına birbirlerine yapışmamaları için nişasta ve un karışımı dökerek üst üste dizin ve üstlerine nemli bir bez örterek 5 dakika kadar dinlenmeye bırakın.

8. ADIM: Kullanacağınız tepsinin tabanını ve kenarlarını eritmiş olduğunuz tereyağıyla ve bir fırça sayesinde güzelce yağlayın.

9. ADIM: Yağladığınız tepsiye 3 kat yufka serin ve üstüne çokça ceviz serpiştirin. Akabinde üstüne 1 kat daha yufka serin ve tekrar ceviz serpiştirin. bu türlü bir kat yufka bir kat ceviz serperek devam edin yalnızca en üst kata 2 kat yufka serin ve üstüne ceviz serpmeyin.

10. ADIM: Tüm gereçler bittiğinde baklavanızı istediğiniz üzere dilimleyin ve eritmiş olduğunuz tereyağını üstünde ıslanmamış yer kalmayacak biçimde tepsinin üstüne gezdirin.

11. ADIM: Evvelce ısıtılmış 180 derece fırında üstü güzelce kızarana dek yaklaşık 25 dakika pişirin.

12. ADIM: Baklava fırından çıkar çıkmaz üstüne soğumuş olan şerbeti dökün ve baklava şerbeti çekene dek en az 3 saat bu türlü bekletin.

13. ADIM: Baklavanız şerbetini çektiğinde servise hazırdır. Ilık ya da soğuk olarak servis edebilirsiniz.

KONUT BAKLAVASI TANIMI MATERYALLERİ

Hamuru için:

-100 gram oda sıcaklığında tereyağı
-1/2 çay bardağı sıvı yağ
-1/2 çay bardağı süt
-1 adet yumurta
-2 yemek kaşığı sirke
-1/4 çay kaşığı tuz
-2 yemek kaşığı yoğurt
-1 çay bardağı su
-4 su bardağı un

Açmak için:

-1 su bardağı nişasta

Şerbeti için:

-2,5 su bardağı toz şeker
-3 su bardağı su
-1/4 adet limonun suyu

İçi için:

-250 gram toz antep fıstığı
-50 gram file antep fıstığı

Üzeri ve katları için:

-250 gram eritilmiş tereyağı

MESKEN BAKLAVASI YAPILIŞI

Hamuru Hazırlamak İçin:

1.
Derin bir kabın içerisinde tereyağı, sıvı yağ, süt, yumurta, sirke, tuz, yoğurt ve suyu birleştirin, güzelce karıştırın.
2. Azar azar un ek ederek yoğurmaya başlayın, toparlandıktan daha sonra tezgaha alın ve un ek ederek ele yapışmayan bir hamur elde edin.
3. Hamuru 24 eşit modüle bölüp beze haline getirin.
4. Tezgaha bol nişasta serpin ve bezeleri tatlı tabağı büyüklüğünde açın.
5. Açtığınız bezelerin üzerini pak bir bez ile örterek 40 dakika dinlendirin.

Hamuru Açma ve Birleştirme Basamağı:

1.
Tezgahı hafifçeçe nişastalayın. Akabinde bezelerin üzerine nişasta serperek birkaç adedini üst üste koyup tepsinizin genişliğinde açmaya başlayın.
2. Tüm bezelere birebir süreci uyguladıktan daha sonra yufkaları birbirinden ayırın ve bir adedini tereyağı ile yağlanmış tepsiye serin.
3. Açtığınız yufkaları alt katman ve üstl katman olmak üzere ikiye bölün. Birinci katları sermeye başlayın ve ortalarına eritilmiş tereyağı sürün.
4. Ortasına fıstığı serin.
5. Başka katları da çıktıktan ve ortalarına eritilmiş tereyağı sürdükten daha sonra bir bıçak sayesinde hafifçeçe karelere bölün.
6. Üzerine de kalan tereyağını ekledikten daha sonra 195 derece ısıtılmış fırında 10 dakika pişirin. Akabinde fırını 180 dereceye indirip 35 dakika daha denetimli olarak pişirin.
7. Çıkarıp sıcak baklavaya sıcak şerbetini verin. Çektikten daha sonra üzerine fıstık serpiştirip servis edin.

MESKEN BAKLAVASI PİŞİRME MÜHLETİ: KAÇ DAKİKADA PİŞER?

1 tepsi baklava tanımının hazırlama mühleti 1.5 saat, pişirme mühleti 45 dakikadır.

MESKEN BAKLAVASI KALORİ PAHASI

1 porsiyon konut imali baklava 401 kaloridir.

MESKEN BAKLAVASININ PÜF NOKTASI

Katları elinizden geldiğince ince açmaya itina gösterin ki baklava çıtır çıtır bir dokuda olsun.

MESKENDE BAKLAVA DİLİMİ NASIL KESİLİR?

Baklavayı yıldız biçiminde dilimlemek için evvela artı formunda kesin. bu biçimdece baklava tepsisi 4 büyük dilime ayrılacak. yine çapraz bir artı biçiminde daha keserek toplamda 8 büyük dilim elde edin. Akabinde tepsiye paralel olarak dik biçimde kesmeye devam ederek baklavamıza biçim verebilirsiniz.

BAKLAVA NASIL KORUMA EDİLİR?

Baklavanın birinci günkü lezzetini korumak için yanlışsız biçimde saklamak gerekir. Baklava saklamak konusunda yanlışsız bilinen bir yanlış ise buzdolabında saklamak. Şayet baklavayı buzdolabına koyarsanız çarçabuk şekerlenir ve lezzetini kaybeder. Baklava, kuru ve güneşten uzak bir yerde 5 güne kadar tazeliğini korur.

HAMUR OLAN BAKLAVA NASIL KURTARILIR?

Öncelikle baklavanın hamur olmaması için püf noktalarına dikkat etmelisiniz. Gereğince ince açılmamış hamurlar ile hazırlanan baklava ne yazık ki hamur olacaktır. Baklava yapmanın bir başka püf noktası da şerbetini eklerken denetimli olmak ve tek seferde şerbeti dökmemektir. Hamur çektikçe şerbeti eklerseniz baklavalar gereğince şerbetini çekmiş olur. Tek seferde şerbetini eklerseniz baklava hamur olur. Baklavanın hamur olmaması için püf noktalarını dikkatle uygulamalısınız aksi biçimde hamur olan baklava ne yazık ki kurtarılamaz.