New York şehrinin kompost açmazı

iclal

Global Mod
Global Mod
COP28’de her şey oluyorQueens’teki küçük bir topluluk bahçesi de dahil olmak üzere, dünyanın her yerinde günlük iklim aktivizminin gerçekleştiğini unutmak kolaydır. Meslektaşımız Hiroko Tabuchi bu nakliye var.

Geçen hafta sonu, Queens’in Woodside kentindeki Rusty El Arabası Çiftliği’nde bir grup kompostçı toprakta yoğun bir şekilde çalışıyordu ancak ortam kasvetliydi. New York Belediye Başkanı Eric Adams, bunun gibi programları destekleyen şehrin belediye kompostlama programı için fonun kesilmesini önerdi.

(Ben de grubun bir parçasıydım: Rusty El Arabası’na gittim ve usta bir kompostçu olmak için gereken gönüllü saatleri harcadım.)

Kompostlama bir iklim koruyucusudur: Gıda atıklarını çöplüklerden uzaklaştırır; burada parçalanıp küresel ısınmaya neden olan güçlü bir sera gazı olan metan açığa çıkar. Bunun yerine kompostlaştırma, gıda atıklarını besin açısından zengin gübreye dönüştüren ve böylece sera gazlarını toprakta depolayan doğal olarak oluşan aerobik mikroorganizmaları kullanır.

Şehrin toplumsal kompostlama programı on yıllardır sürüyor. Mahallede yaklaşık 200 artık yiyecek bırakma noktası Yerel gruplar, her yıl 8 milyon pounddan fazla organik atığı çöplüklerden uzaklaştırdığımızı söylüyor.

Artık bu toplum temelli programları destekleyen kuruluşlar, aldıkları şehir fonunu (yılda yaklaşık 3 milyon dolar) kaybedebilirler. Bu, Belediye Başkanı Adams’ın önümüzdeki mali yıl için açıkladığı 106,7 milyar dolarlık bütçenin yaklaşık yüzde 0,003’üne denk geliyor.

Şehir, New York’a giren göçmen akışıyla baş etmek de dahil olmak üzere artan zorluklar karşısında kesintileri gerektiği gibi savundu. Yetkililer, kompostun şehirdeki çöp kutularından merkezi tesislere taşınmasını sağlayan kaldırım kenarındaki geri dönüşümün gecikmelerle de olsa yayılmaya devam edeceğini vurguladı.

Kaldırım kenarı programının kendi sorunları var: Toplanan atıkların çoğu hiçbir şekilde gübreye dönüştürülmüyor; biyogaza “sindiriliyor” ve ısı üretmek için kullanılıyor.

Brooklyn’deki sorunlu bir biyogaz tesisini denetleyen kar amacı gütmeyen Newtown Creek Alliance’ın genel müdürü Willis Elkins, “Gazın hâlâ karbon ayak izi var” dedi. “Bu kompost değil.”

Savunucuları, topluluk temelli gübrelemenin daha küçük ama daha etkili olduğunu söylüyor. Yiyecek artıklarının kamyonlarla taşınması gerekmiyor ve topluluk bahçeleri ve ağaç yatakları için kompost haline getiriliyor.

Artık Rusty El Arabası Çiftliği’ndeki ve başka yerlerdeki topluluk kompostçuları, aletler ve kompost malzemeleri şeklinde aldıkları azıcık desteği de kaybetme riskiyle karşı karşıya.

Rusty Wheelbarrow’un kurucusu Benjamin Lucas, “Amaç daha sürdürülebilir olmaksa, daha küçük ölçekli kompostlama olmalı” dedi. “Gerçekten olumlu bir etki yarattığımızı düşünüyorum.”