Obama ve verdiği tavizler hakkında ne kadar yeni bir sözlü tarih ortaya çıkıyor?

iclal

Global Mod
Global Mod
Başkan Barack Obama, görev süresinin başlarında uluslararası bir iklim konferansında son derece dramatik bir günde, Amerikan delegasyonunun zayıf bir taahhüt olarak gördüğü şeyi sunan üst düzey bir Çinli yetkiliyle karşı karşıya geldi. Bay Obama teklifi geri çevirdi. Yeterince iyi değil.

Çinli yetkili patlak verdi. “Ne demek yeterince iyi değil? Bu neden yeterince iyi değil?” diye sordu. O zamanlar Massachusetts’ten Demokrat Senatör olan John Kerry ile daha önceki bir konuşmaya atıfta bulundu. “Senatör Kerry ile konuştum ve Senatör Kerry bunun yeterince iyi olduğunu söyledi.”

Bay Obama ona sakince baktı. “Şey,” diye yanıtladı, “Senatör Kerry Birleşik Devletler Başkanı değil.”

O keskin rahatlama anı, genç bir Amerikan başkanı ile kendi yolunu çizen amansız bir yabancı aparatçik arasındaki çatışma, Çarşamba günü yayınlanan Obama yönetimi hakkında yeni bir sözlü tarih projesinde hayat buluyor. Bay Obama’nın görevden ayrılmasından altı yıl sonra, Columbia Üniversitesi’ndeki bir sosyal bilimler araştırma enstitüsü olan Incite’ın projesi, o döneme ait belki de en kapsamlı röportaj koleksiyonunu derledi.

Araştırmacılar, aralarında Bay Obama ve First Lady Michelle Obama’nın da bulunduğu, o dönemde önemli olayların merkezinde yer alan 470 Obama yönetimi gazisi, eleştirmeni, aktivisti ve diğerleriyle röportaj yaptı ve toplam 1.100 saatlik kayıt topladı. Röportajların transkriptleri, o dönemde bugün ulusal tartışmayı şekillendirmeye devam eden önemli bir konu olan iklim değişikliğine odaklanan ve Çarşamba günü yayınlanan 17 röportajdan oluşan ilk setle başlayarak önümüzdeki üç yıl içinde gruplar halinde yayınlanacak.

Incite’ın kurucu direktörü ve Obama Sözlü Tarih Projesi’nin baş araştırmacısı Peter Bearman, “Bu çalışma, çoğu Obama başkanlığı ve genel olarak 2008-2016 dönemine ilişkin anlayışımızı değiştirecek yüzlerce yeni kavrayış sağlayacak” dedi.

Bay Obama’nın başkanlığını bu kadar özel yapan şey, projenin dış politika kısmını yöneten Evan McCormick’in “Obama anı” olarak adlandırdığı olayda dünya çapında yankı uyandırmasıdır. “Röportajlarımızdan net olan bir şey, ilk siyah başkanın seçilmesini müjdeleyen büyük umut ve beklenti anının küresel bir an olduğudur” dedi.

Geçmiş dönem başkanlıklarının sözlü tarihleri, son yıllarda tarihçiler ve araştırmacılar için değerli kaynaklar haline geldi. Virginia Üniversitesi’ndeki Miller Merkezi, Jimmy Carter’ın başkanlığından bu yana bu tür projeleri yürütüyor. Columbia Projesi, Obama Vakfı’nın desteğiyle düzenlendi.

Röportajların ilk bölümü, eski Başkan, First Lady veya Obama döneminden diğer önemli isimlerin röportajlarını içermiyor. Bunun yerine, araştırmacıların başkanlığı için çok önemli olduğunu düşündükleri bir konuya, yani Bay Obama’nın kendisine veya toplam sekiz yıllık iktidarına daha geniş bir bakış yerine, bir siyasi tartışmalar şölenine odaklanıyor.

Yine de, bu sınırlı ilk röportajlarda bile, perde arkası yönetiminin bir kısmı ortaya çıkıyor. En sevdiği Fiji suyunu yudumlarken, Bay Obama bilim adamları ve mühendislerle dalga geçti. “Okulda hepinizden uzak kaldım” derdi. “Ben bir avukatım. Matematiği sevmiyorum. Matematik yapmıyorum.” Ve Nobel Ödüllü fizikçiden enerji sekreterine dönüşen Steven Chu, beşi yeterliyken 30 slaytla ortaya çıktığında, çileden çıkmış bir başkan, “Steve, başardık” dedi. Başardık. Daha fazlasını görmemize gerek yok.”

İlk röportaj setinde iklim değişikliğine odaklanma, aynı zamanda, Bay Obama’nın birbiriyle yarışan öncelikler arasında yaptığı büyük tavizleri de vurguladı. Örneğin, tutanaklar, 2009’daki görev süresinin başlarında, sağlık hizmetini nasıl en önemli yasama hedefi haline getirdiğini ve nihayetinde destekleyeceği kapsamlı iklim eylemi şansını potansiyel olarak nasıl mahvettiğini ortaya koyuyor.

Bir noktada, Uygun Fiyatlı Bakım Yasası’nın kabulü üzerinde tüm etkisini kullanırken, Bay Chu’ya zamanlama hesaplamalarını üzüntüyle açıkladı. “Bak, enerji ve sağlık dediğimi biliyorum ama seneye” dedi. “Enerji sırada.”

Dikkatini sera gazı emisyonlarını azaltmak için piyasa teşvikleri yaratacak bir emisyon ticareti planı biçimindeki temiz bir enerji planına çevirdiğinde, Obama’nın siyasi sermayesi çoktan tükenmişti. Önerdiği yasa tasarısı Temsilciler Meclisi’nden geçti, ancak Demokratların kontrolündeki Senato’dan geçmedi.

Beyaz Saray enerji ve iklim politikası koordinatörü Carol M. Browner, “Obama konusunda kesinlikle umutluydum” dedi. “Sonunda iklim değişikliğine ulaştığımızı hissettim. Ve bu bizdik. O zaman Senato tasarıyı asla kabul etmezdi.”

Kişisel siyaseti hiçe saydığı için Bay Obama’yı “olağanüstü bir başkan” olarak nitelendiren Bay Chu, yine de Kongre’ye baskı yapmak için daha fazlasını yapmadığı için birçok müttefikinin hayal kırıklığını dile getirdi. Bay Chu, sözlü tarih röportajında, Bay Obama’yı, milletvekillerini dönüm noktası niteliğindeki medeni haklar yasasını ve Great Society’nin yoksullukla mücadele programını geçirmeye zorlamasıyla tanınan Başkan Lyndon B. Johnson ile karşılaştırdı.

Bay Chu, “Kongre ile umduğumdan daha az bağlantısı vardı,” dedi. 2012’de bir kez, Bay Obama’ya Steven Spielberg’in köleliği ortadan kaldırmak için 13. Değişikliği geçirmenin içerdiği ahlaki tavizleri konu alan Lincoln filmini izleyip izlemediğini sorduğunu hatırladı. Bay Chu, “Artık Başkan Obama’dan ahlaksız şeyler yapmasını istemiyorum” dedi. “Ama keşke cumhurbaşkanlığının gücünü silkelemek ve onu gerçekten oy toplamak için kullanmak için daha fazlasını yapsaydı. Fazla centilmendi, fazla mesafeliydi.”

2012’de yeniden seçilmesinin ardından, Bay Obama, gezegeni ekolojik yıkımdan kurtarmayı yeniden taahhüt etti. Columbia görüşmecilerine 2015’te imzalanan Paris iklim anlaşmasına giden zorlu yolculuğu anlatan Dışişleri Bakanlığı’ndaki iklim değişikliği özel danışmanı Todd Stern, “Obama, ikinci dönemine girerken iklim değişikliği konusunda tavır almaya açıkça hazır” dedi. , Çinli yetkiliyle sahne dahil. “Obama bir gangster gibi geliyor.”

Obama’nın halefi Başkan Donald J. Trump daha sonra ABD’yi Paris Anlaşması’ndan çekti, ancak Başkan Biden anlaşmaya yeniden katıldı.

Sözlü tarih organizatörleri, uzun süredir çevre aktivisti ve küresel bir taban örgütü olan 350.org’un kurulmasına yardımcı olan yazar Bill McKibben gibi, Bay Obama’dan memnun olmayanları anket yapmaya özen gösterdiler.

“Sayın Obama ve bu cephedeki diğer pek çok kişiyle ilgili sabırsızlığım,” sorunu, yani iklim değişikliğini karşılaştıkları diğer sorunlara bağlama eğiliminde olduklarını ve bu konuda başka şeyler hakkında düşündüklerini aynı şekilde düşünmeleridir. bir kontrol listesindeki bir maddeden daha fazla, ”dedi.

“Ondan ne kadar hoşlanırsam hoşlanayım,” diye ekledi Bay McKibben, “daha derin bir düzeyde, bunların hiçbirini umursamadığı ve siyasi acıya katlanmak, verimi artırın.”

Ancak danışmanları, erken hatalarından pişman olduğunu söyleyerek, Bay Obama’nın aldırdığı konusunda ısrar etti. 2015’te enerji santrallerinden kaynaklanan CO2 emisyonlarına üst sınır koyan Temiz Enerji Planını duyurmak için Beyaz Saray’ın Doğu Odasına gitmeden hemen önce, Çevre Koruma Dairesi başkanı ve daha sonra Bay Biden’ın iklim danışmanı olan Gina McCarthy’ye söyledi. iki kızının iyiliği için bir şeyler yapmaya kararlı olduğunu.

“İklim için bir şeyler yapacağıma söz verdim” dedi ona. “İlk dönemimde alamadım. Ve bu çok anlamlı.”