Öcalan’la mı görüşülecek? Demirtaş’tan Erdoğan’a ‘nereden biliyorsun’ çıkışı

Cekikgoz

Global Mod
Global Mod
Edirne Cezaevi’nde beş yılı aşkın müddettir tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Lideri Selahattin Demirtaş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın terör örgütü PKK başkanı Abdullah Öcalan’ı işaret ederek “Edirne’deki, en büyük hesabı İmralı’dakine verecek” demesi üzerine açıklamalarda bulundu.

Erdoğan’ın kelamlarını kıymetlendiren Demirtaş, “Erdoğan’ın bu kelamlarıyla ilgili asıl sorulması gereken şey şudur: yıllardır tecritte tuttuğunuz Sayın Öcalan’ın ne söylemiş olduğini nereden biliyorsunuz? bu biçimde tecridi kaldırın, Öcalan avukatları ve ailesiyle nizamlı olarak görüşsün, ne söyleyeceğini daima bir arada öğrenelim” dedi.

Yeni Hayat gazetesinin sorularını yanıtlayan Demirtaş’ın cevapları şöyleki:

-Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Lideri Tayyip Erdoğan’ın küme toplantısında söylemiş olduği, “Edirne’deki, en büyük hesabı İmralı’dakine verecek” kelamları tartışmaya yol açtı. Siz de toplumsal medya hesabınızdan kısa bir açıklama yaptınız. Bu hususta öbür neler söylersiniz? Erdoğan’ın bu kelamları söylemesinin sebebi sizce nedir? Ne yapmaya çalışıyor?

Doğrusu, bir cumhurbaşkanının bu türlü bir beyanda bulunması son derece tuhaf. Lakin kelam konusu kişi Erdoğan olunca yadırgamıyorum artık. Altında yatan emel ve niyeti tam olarak bilme bahtım yok. Lakin muhakkak bir arka niyet, makus niyet olduğunu söyleyebilirim. Zira yaptığı şey bir algı yaratma teşebbüsüdür. Erdoğan’ın tahlil sürecindeki tavrı ve bizimle bir arada tüm Kürt dinamiklerine yönelik pratiğine bakıldığında bu açıklamanın yeterli niyetli olmadığı görülecektir. Bir diğer emel da Kürtler içinde baş karışıklığı yaratmaktır ki bu da yanlıştır ve rastgele bir karşılığı yoktur. Bugüne kadarki tüm barış ve tahlil teşebbüslerini destekledik, uğraşların muvaffakiyete ulaşması için uğraştık. Bu hususta bir tereddüdümüz yok. Ben demokratik siyasi alanda uzun mühlet bakılırsav almış bir siyasetçiyim, öteki da bir rolüm, bir misyonum yoktur. ötürüsıyla bu tipten saçma telaffuzların bizim siyaset dünyamızda hiç bir karşılığı yoktur. Kimse de bu tıp kelamlara prestij etmemeli, bu çeşit kelamları ciddiye almamalıdır.

“HDP İDARESİ İLE BİZİM BİR İRADEMİZ VAR”

Ayrıyeten HDP idaresi ile bizim bir irademiz var. Bu iradenin ezilmesine, yok sayılmasına müsaade vermediğimiz için beş yılı aşkın müddettir hapisteyim. Bir defa daha, iktidarın irademizi kırma teşebbüsüne, bize maraba muamelesi yapmasına müsaade vermeyiz. Biz halkın iradesini temsil ediyoruz. Bu iradeye hürmet duymayanlara yanıtımızı dik durarak, çaba ederek veriyoruz. Bunu her insanın hakikat anlamasını ve buna hürmet duymasını bekliyorum. Öbür türlüsünü kabul etmem mümkün değil. Halkımıza, partimize, bizlere yapılanlar için “ufak bir tatsızlıktı, unutalım gitsin” üzere çiğ bir yaklaşım ortasında olanlar var ise onları da ciddiye alacak değiliz. AKP-MHP ittifakı bizlere karşı hala en yakışıksız düşman hukuku uygulamaktan bir adım geri atmış değildir. Biz siyasetimizi ucuz telaffuzlara değil, pratiğe bakarak belirliyoruz.

Erdoğan’ın bu kelamlarıyla ilgili asıl sorulması gereken şey şudur: yıllardır tecritte tuttuğunuz Sayın Öcalan’ın ne söylemiş olduğini nereden biliyorsunuz? bu biçimde tecridi kaldırın, Öcalan avukatları ve ailesiyle tertipli olarak görüşsün, ne söyleyeceğini daima birlikte öğrenelim. Hem ağır bir tecrit uygulamak birebir vakitte Öcalan ismine Cumhurbaşkanı sıfatıyla konuşmak ahlaki bir tavır değildir.

-Bilindiği üzere Öcalan üzerinde senelera yayılan ağır bir tecrit var. Tecride karşın Erdoğan’ın bu kelamlarının bilgiye mi yoruma mı dayalı olduğunu düşünüyorsunuz? İmralı’da yeni bir müddetç yahut teşebbüs başlayabilir mi? Bu durumda sizin haliniz, tavrınız ne olur, HDP ne yapar?

Az evvel belirttiğim üzere tekrar etmeliyim, ortada Öcalan ile görüşüldüğüne dair somut hiç bir bilgi yok. Bildiğimiz tek gerçek, tecridin en katı haliyle yıllardır devam ettiğidir. Görüşme olur mu olmaz mı, olursa içeriği ne olur, bunları bilme talihim yok. Ben de 5 yıl 2 aydır bir hücrede tutuluyorum, rastgele bir bilgiye sahip değilim. Biz ilkesel olarak her türlü samimi barış teşebbüsünü destekleriz. bu biçimde bir teşebbüse kimse karşı çıkmaz, çıkmamalıdır. Çatışmaların, ölümlerin bitmesini kim istemez ki? En epeyce da biz, akan kanın durmasını isteriz. Bunun için en epey efor sarf edenler bizler değil miyiz? Kaldı ki ben ve arkadaşlarım, barış istemenin bedelini yıllardır hapishanelerde ödüyoruz.

“BENCE İMRALI’DA GÖRÜŞME OLMALI”

Bence İmralı’da görüşme olmalıdır. Zira Öcalan devreye girmeden çözülemeyecek mevzu başlıkları var. tıpkı vakitte, daha evvel hem benim hem HDP’nin belirttiğimiz üzere her halükarda tahlilin kesin adresi TBMM’dir ve HDP de parlamentodaki muhataptır. aslına bakarsan Öcalan da evvelki süreçte bunu fazlaca defa belirtmişti.

“Burada ortaya çıkan niyetin akan kanı durdurmak değil, sıradan bir seçim hesabı olduğu üzere bir fikir, her insanın başında haklı olarak yer alır”

Erdoğan’ın İmralı’da bir görüşme niyeti var ise bile bunu daha birinci anda ucuz bir karşıtlaştırma söylemi üzerine inşa etmesi hayli yanlış ve tehlikelidir. Burada ortaya çıkan niyetin akan kanı durdurmak değil, sıradan bir seçim hesabı olduğu üzere bir fikir, her insanın başında haklı olarak yer alır.

“HDP’NİN NE YAPACAĞINI İSE elbette HDP İDARESİ BELİRLER”

HDP’nin ne yapacağını ise şüphesiz HDP idaresi belirler. esasen ortada HDP’nin tavır evrakı varken ne yapacaklarını varsayım etmek sıkıntı olmasa gerek. HDP muhakkak barışı dayanaklar fakat demokrasi olmadan barışın olmayacağını da bilecek tecrübeye ve öngörüye sahiptir. bir evvel olduğu üzere bundan daha sonra da iktidarın ne söylemiş olduğine bakmadan biz kendi gündemimizle ilgilenerek yürümeye devam edeceğiz.