Organik ürünler daha yüksek fiyata değer mi?

iclal

Global Mod
Global Mod
Organik tarımda verim de artırılabilir. Pensilvanya'da 43 yıldır devam eden bir tarımsal araştırma, organik tarımdan elde edilen verimin çoğunlukla geleneksel tarımdan elde edilen verimle aynı seviyede olduğunu ve hatta aşırı hava koşullarında yüzde 30 daha yüksek olduğunu gösterdi.

Stuttgart'taki Hohenheim Üniversitesi'nde tarım konusunda uzmanlaşmış sürdürülebilirlik araştırmacısı Verena Seufert, bu tür verimlerin gerçek dünyada “çok nadiren elde edildiğini” söyledi. Ancak organik yönetim konusunda daha fazla araştırma yapılmasıyla işlerin daha iyiye doğru değişebileceğine inanıyor.

Peki ya zemin?

Bazı çalışmalar, organik çiftliklerdeki toprağın, geleneksel çiftliklerdeki topraktan daha fazla karbon depoladığını gösteriyor. Ancak tam olarak ne kadar karbon ve ne kadar süreceği hararetli tartışmaların konusu.

Ancak sağlıklı toprak, uzun vadeli gıda güvenliği açısından kritik öneme sahiptir. Dr. Seufert, organik toprakların iklime daha dayanıklı olduğunu varsayıyor ancak henüz “sağlam ve kesin sonuçlara” varmak için yeterli araştırma olmadığını söylüyor.

Peki sonuç nedir?

Tek endişeniz iklim değişikliği ise, bilim adamları en etkili beslenme tercihlerinin hayvansal ürün tüketiminizi azaltmak ve daha az yiyecek israfı olduğu konusunda hemfikirdir.

Konuştuğumuz bilim adamlarının hepsi organik ürün aldıklarını söyledi. Ancak ana motivasyonları olarak gezegeni değil insanları gösterdiler: Organik çiftliklerde işçiler daha az pestisitlere maruz kalıyor.

“Benim için anahtar nokta bu” dedi Dr. Bowles. “Geleneksel tarımın getirdiği kimyasal yük, çiftçilikle uğraşan insanlar için çok ama çok gerçektir. Bana göre organik tarımın çok açık bir avantajı var.”

Organik gıda, onu yiyen insanlar için de daha iyi olabilir. 2018'de yapılan bir araştırma, organik gıdaların kanser riskini azaltabileceğini öne sürdü; ancak Amerikan Kanser Araştırmaları Enstitüsü, organik olsun ya da olmasın meyve ve sebze yemenin en önemli şey olduğunu söylüyor.

Dr. Seufert ayrıca organik tarımın biyolojik çeşitliliğin ve su kalitesinin iyileştirilmesi gibi önemli çevresel faydalar sağladığına da dikkat çekti. Sonuçta, organik tarımın yükselişinin endüstriyel gıda sistemini sadece verim ve kârın yanı sıra çevresel ve insani etkileri de dikkate almaya iteceğini umuyor.

“Organik beslenerek gezegeni kurtarabileceğimizi düşünmüyorum” dedi. “Fakat bunun çözümün önemli bir parçası olduğunu düşünüyorum.”