Pandemiyi mazeret edip ihmal etti, 3 ameliyatı birden oldu

Erdek

New member
İstanbul Maltepe’de yaşayan Huriye Genç, ameliyat korkusu niçiniyle sıhhat sorunlarını daima erteledi. Pandemi devrinin başlamasıyla hastaneye gitmek istemeyen Genç, bir ameliyat olmak istemezken, üç yıl içerisinde sıhhat meselelerinin giderek artması niçiniyle üç ameliyatı tıpkı anda olmak zorunda kaldı. Hastanın durumunun şuan çok yeterli olduğunu söyleyen Prof. Dr. Cengiz Köksal, 5 kat daha riskli bir ameliyat yapmak durumda kaldıklarını tabir etti.

HASTALAR PANDEMİ niçinİYLE HEKİM DENETİMLERİNİ ERTELİYOR

3 ameliyatın birebir anda yapılmasının riskinden bahseden Bezmialem Vakıf Üniversitesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Kolu Lideri Prof. Dr. Cengiz Köksal “Huriye teyze 78 yaşında bir hasta, birinci bize geldiğinde kıssa şu biçimdeydi. Nefes darlığı ile geldi, aslına bakarsanız nefes darlığından yürüyemiyordu. Kıssayı çocuklarından dinlediğimiz vakit bundan 3 yıl evvel aort kapak değişmesi için hastaneye yatmış. daha sonra Huriye teyze korkmuş kaçmış. daha sonrasında da ortaya pandemi girdiği için onu da mazeret göstererek, doktora ve hastaneye gitmemiş. 3 yıl daha sonra biz Huriye teyzeyi bir daha nefes darlığı ile gördük ve dedik ki; ‘Artık kaçamazsın aort kapağını değiştireceğiz.‘ Lakin araştırmaya devam ettikçe, ki biz kalp hastalarında damar sertliğinin öbür yerlerde bulgusu var mı diye araştırıyoruz. Anjiyo yapıyoruz, şah damarına bakıyoruz. Huriye teyzeye anjiyo yaptık hem de 3 damarında sorun çıktı. Şah damarına baktık orada darlık çıktı. Maalesef ki Huriye teyzeye 3 ameliyatı bir arada yapmak zorunda kaldık. 78 yaşında yürümekte zorluk çeken bir hastaya tek ameliyat yüzde 2-3 riskliyken, 3 ameliyatı tıpkı anda yapmak yüzde 10 riskliydi. Bunun temel sebebi şu, hastalar pandemi ötürüsıyla hastalıklarını ve hekim denetimlerini ertelediği için ve bedendeki damar sertliği de bir kartopu üzere vakit içinde büyüyerek arttığı için yeni meseleler ortaya çıkabiliyor. Huriye teyze pandemiden dolayı ameliyatını ertelemeseydi, kapağı değişecekti ve daha sonrasındaki damar sertliği sorunları de stentle çözülebilecekti. Lakin biz 5 kat daha yüksek riskli bir ameliyatı, 3 ameliyatı Huriye teyzede birebir seansta yapmak zorunda kaldık” dedi.

3 YIL EVVEL KALP AMELİYATI OLABİLİRSİN DEDİKLERİMİZE ARTIK NAKİL ADAYISIN DİYORUZ

Hastalara tedavilerini ve tabip denetimlerini ertelememeleri gerektiğini belirten Köksal: “Hastalara şunu söylemek istiyorum. Şayet pandemidilk evvel kalp hastasısınız tanısı kondu ise periyodik denetimlerine kesinlikle gitmeliler ve aksatmamalılar. Zira kalp hastalığı güzelleşen bir şey değil, giderek artan bir şey ve hekimim yakın takip etmesi gerekiyor, durum değişebiliyor. 3 yıl evvel kalp ameliyatı olabilirsin dediğimiz hastalar çabucak sonrasında nakil adayısın, kalbin epeyce yorulmuş dediğimiz biroldukca hasta kümesi var. Lütfen pandemi devam etse de bilhassa 65 yaş üstü hastalar hekim denetimlerinizi lütfen ertelemeyin. Sorun azalmıyor, katlanarak devam ediyor. Tahminen Huriye teyze üzere daha yüksek riski bir ameliyat olunması gerekebilir ve o kadar şanslı olmayabilirsiniz. 78 yaşında çok âlâ nefes alıp verebiliyor. Hareket edebiliyor biz hastaları yaşatmak için ameliyat etmiyoruz, kaliteli yaşatmak için ameliyat ediyoruz. Bizim huriye teyzeden beklentimiz, tek başına, kimseye muhtaç olmadan kendi işlerini halledebilsin istiyoruz. Huriye teyze tam olarak o aşamada” diye konuştu.

AMELİYAT EDERLERSE SAKAT KALIRIM DİYE KORKTUM

Ameliyatını ertelediği için pişman olan Huriye Genç: “Biraz yol yürüdüğümde yahut merdiven çıktığım vakit çarpıntım oluyordu. Yürüyemiyordum, konuşamıyordum. bu biçimde işte hap ve oksijen veriyorlardı. Geçmezse özel hastaneye gidiyorduk orada serum veriyorlardı. Biraz rahatlıyordum daha sonra konuta geliyorduk. Ameliyat olmadım korktum. Tabiplerden korktum ameliyat ederlerse ayılamam sakat kalırım diye korktum. daha sonra buraya geldim ameliyat olmaya karar verdim. Ertelemesinler ben 2 buçuk sene erteledim. Ertelediğim için kaç ameliyat geçirdim” formunda konuştu.

KAYNAK: İHA