Prof. Dr. Tükek’den ‘maske’ muştusu: 2022’den itibaren…

Erdek

New member
Türkiye’de Covid-19 ile uğraş, tedbirler ve aşılama çalışmalarıyla sürüyor. Salgına karşı toplumsal bağışıklığın sağlanması gayesiyle aşılamada yaş hududu gün geçtikçe düşerken, farklı meslek kümeleri da aşılama programına dahil ediliyor. Yerli aşı çalışmalarının yanı sıra Pfizer-Biontech, Sputnic V, Sinovac aşılarının tedarik edilmesi için devam eden çalışmalarla süreç sürdürülüyor. Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca da, Haziran ayının sonunda aşılamada 20’li yaşlbazı birtakım geleceğini duyururken, uzmanlar yaz aylarının aşılamada kıymetli bir müddetç olacağını belirtiyor. İstanbul Üniversitesi-İstanbul Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tufan Tükek de aşılama çalışmaları ve salgında son duruma ait konuştu. Tükek, “Maskenin çıkartılması çift doz aşılama 30 milyona gelene kadar riskli olabilir, ben olsam bu yasağı kaldırmam ancak hoşgörülü davranabilirim. 2022’den itibaren artık maskesiz ömrün başlayacağını düşünüyorum” dedi.

Hindistan varyantıyla tekrar bir salgın yaşama ihtimali ufak da olsa var

Son periyotta görülen Hindistan varyantıyla ilgili açıklamalarda bulunan İstanbul Üniversitesi – İstanbul Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tufan Tükek, “Bir tek bizi telaşa sevk eden, fazlaca dikkat edilmesi gereken şey, Hindistan varyantı. Biraz daha dikkat edilmesi gereken bir virüs. Biontech aşılarına karşı hassas lakin Sinovac ile ilgili tıpkı şeyi çabucak hemen bilmiyoruz. ötürüsıyla Hindistan varyantıyla yeniden bir salgın yaşama ihtimali ufak da olsa var. O yüzden bu vakitte en epeyce dikkat etmemiz gereken şey bu Hindistan virüsünün ülkemize girmesini önlemek olmalı. Havayolu ile Hindistan’dan buraya gelebiliyor beşerler, Hindistan’a giden bizim vatandaşlarımız tekrar döndüğünde buraya virüs getirebiliyorlar tabi o şahısların izole edilmeleri gerekiyor. En azından 14 gün ya da 10 gün bir karantina mühletleri ya da PCR testlerini daima olarak yenidenlayarak gelmeleri gerekiyor. Bu açıdan buna hayli dikkat edilmesi gereken bir devirdeyiz. Bunun haricinde öbür varyantların şu an için rastgele bir artış göstereceğini ben düşünmüyorum. Süratli bir biçimde aşılamanın tamamlanması gerekiyor” dedi.

İnsan imali olma ihtimali var

Korona virüsün laboratuvar ortamında üretildiği savlarının bir daha gündeme gelmesine ait konuşan Prof. Dr. Tükek, “İspat edilmeye de muhtaçlık duyan bir mevzu lakin birtakım ipuçlarından yola çıkarak güya bu virüsün doğal olarak oluşmayacağı ya da doğal olarak oluşma ihtimalinin epeyce düşük olacağını ben kendi adıma söyleyeyim. Dünyada da yavaş yavaş o denli bir kanı oluşmaya başladı. Siyasi de olabilir bu biçimde bir kanı ya da beşerler birtakım hakikaten ipuçlarına sahip olabilir. Daima mutasyonlar yani bunlar güya doğal olarak bizatihi olabilecek şeyler değilmiş üzere insanı düşündürmüyor değil. İnsan üretimi olma ihtimali var” dedi.
Üniversitelerin açılma tarihine ait de konuşan Tükek, “YÖK 13 Eylül sonucunı deklare etti. Zannedersem seneye yükseköğretimde bir sorun yaşamayacağımızı düşünüyoruz. yeniden dalgalar ve varyant virüslerle karşılaşırsak bu biçimde yeniden bir kıymetlendirme yapılır” halinde konuştu.

Yol açacağı öbür toplumsal problemler olabilir

Aşı kararsızlığı yaşayan vatandaşlar ve aşı olmayan şahıslara yönelik kamusal alanlarda kısıtlamaya gidilmesi tekliflerini pahalandıran Tükek,“Onların toplum için bir tehlike oluşturmasını engelleyecek birtakım metotlara başvurulabilir. Kapalı alanlara tahminen onları alırken birtakım kısıtlamalara gidilebilir. Topluma en az ziyanı olması istikametinde birtakım önlemler kesinlikle alınacaktır. Aşı olmayanlar kendilerine ziyan verecekler üzere gözüküyor. Demokratik toplumlarda bu usul kısıtlamalar fazlaca güzel karşılanmayabilir. Tabi o hükümetin karar vermesi gereken bir şey zira onun yol açacağı öbür toplumsal meseleler olabilir. Dünyayı takip etmek lazım. Nitekim bir kısıtlamaya gittiğiniz vakit o kişinin öfkesini ve nefretini arttırmaktan öbür bir şeye ulaşmıyorsunuz. Bence biraz izleyip muktedir gitmekte yarar var” dedi.

Aşıları çaprazlama uygulamak lazım

Aşıların karıştırılması yorumlarına ait konuşan Tükek, “Biontech aşılarında duyduğumuz ve bildiğimiz kadarıyla antikor oranları çok yüksek. Sinovac ile aşılananların bir kümesinde da çok yüksek antikorlar oluştu. Fakat onlar içerisinde hiç antikor oluşmayan bir küme da var. Sinovac yapmanın aslında bir manası yok zira iki dozdan daha sonra antikor yapmamış bence bu bireylerin tespit edilip kesinlikle Biontech aşısının olması gerekir. Aksine Biontech’te de sıfır antikor var ise ona da Sinovac yapmak lazım. Yani aşıları bu biçimde çaprazlama uygulamak lazım. Ya da antikor seviyesi orta yahut yavaşça seviyede artmış şahıslara tek doz Biontech ile rapel yapmak epeyce daha tesirli olacaktır” formunda konuştu.

Kapanma bundan daha sonra fazlaca olmayacaktır

Çocuklarda korona virüs geçirmelerinin akabinde görüldüğü belirtilen MIS-C ile ilgili de konuşan Tükek, “Çocuklarda biraz daha geç periyotta, daha sonra ortaya çıkabiliyor. Ölümcül oluyor gerçekten, nitekim uzun da sürebiliyor bu süreç kimi vakit tam atlatılamayabiliyor” dedi. Tükek salgının gidişatına yönelik, “Umutluyuz, ekimde ufak bir pik, kıpırdanma olur diye düşünüyorum ancak daha sonrasını ben düzgün görüyorum. 2022’de büsbütün başımızdan atamasak da bu maske olaylarını yahut toplantı yapmama, kalabalık ortamlarda bulunmama üzere şeyleri biraz aşacağımızı düşünüyorum. Aşıları etkisiz kılacak bir virüs ortaya çıkmazsa ben umutluyum. 1 yıldır annesini görmeyen beşerler olduğunu biliyorum. Kapanma artık bundan daha sonra epey olmayacaktır diye düşünüyorum. Tam kapanamadığımızı gördük zira epeyce insani değil ancak hastalığı yatıştırabiliyorsunuz. Hastalıkla birlikte yaşamayı öğreneceğiz” sözlerini kullandı.

Ben olsam bu yasağı kaldırmam

Maske zorunluluğunun kalkabileceğine ait görüşleri yorumlayan Tükek, “Yaz periyodu olabilir ancak daha sonra yeniden nasıl maskeye alıştıracaksınız insanları, maskeye alıştırmak için hayli zorlandık şu anda bile açık alanlarda kimsenin maske taktığı yok onu da söyleyeyim. Devlet yasak olarak söylüyor şu anda dışarıda maske takma mecburiliği var. Bunu kaldırabilir. Bakanlığımız bu hususta epeyce hassas. Yurt haricinde da var o denli fakat o kümeler Biontech ile aşılanan kümeler. Bizde çift doz aşılama 30 milyona gelene kadar riskli olabilir bu. Ben olsam bu yasağı kaldırmam lakin hoşgörülü davranabilirim bir süre daha. Toplumun yarısına yakınını aşılamadığımız surece maskenin çıkartılması bir risk olabilir lakin yaz aylarında bunun tamamlanacağını öngörüyoruz. 2022’de itibaren de artık maskesiz hayat başlayacağını düşünüyorum. Hindistan virüsü ülkemize girerse bunun nasıl seyredeceğini kestiremiyoruz. Bu yazı güzel geçireceğimizi düşünüyorum, ekim ayında ufak bir üst tarafta yükseliş olabilir” sözlerini kullandı.

KAYNAK: İHA