Selvi’den ‘tuzak’ uyarısı: Bu iş bumerang üzere bizi vurmasın

Cekikgoz

Global Mod
Global Mod
AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Türkiye’ye Osman Kavala hakkındaki Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarına uyma daveti yapan 10 ülkenin büyükelçilerini “istenmeyen kişi” ilan etme istikametinde açıklama yapması daha sonrası Hürriyet muharriri Abdulkadir Selvi’den “tuzak” uyarısı geldi.

“Büyükelçiler krizinde bir ihtimal daha var” başlıklı yazısında, Osman Kavala’nın derhal hür bırakılması davetini yapan büyükelçiler için “Cumhurbaşkanı Erdoğan, ortaya koyduğu reaksiyonla bu 10 ülkeye anladığı lisandan konuştu” diyen Selvi, “İktidarı ve muhalefetiyle Türkiye halini ortaya koydu. Fakat bundan daha sonrası serinkanlılıkla hareket etme zamanı” sözünü kullandı.

“Savaş devrinde bile diplomasiye baht tanınır. Türkiye ekonomik ve siyasi bağlarının kuvvetli olduğu, dünyanın 10 gelişmiş ülkesiyle tesiri on senelerca sürecek bir krizin düğmesine basmadan evvel diplomatik seçenekleri devreye sokmalı” diyen Selvi, büyükelçilerin bir daha Dışişleri Bakanlığı’na çağrılarak “Türkiye’nin hassasiyetinin en üst düzeyde olduğunu gördünüz. Ya gereğini yaparsınız ya da gidersiniz” denilebileceğini söylemiş oldu.

“Bu işin en hayli bize ziyan vermesinden tasa ediyorum” vurgusu yapan Selvi, “Dün prestijiyle Batılı merkezlerde Türkiye’ye karşı bir grup yaptırımlar konuşulmaya başlandı. Bunları Türkiye’ye bir tehdit ögesi olması açısından paylaşmıyorum. Lakin bu tuzağa düşmeyelim diyorum” dedi.

Sözkonusu 10 ülkenin Türkiye’nin ekonomik ve siyasi bağlantılarının epeyce kuvvetli olduğu ülkeler olduğunu ve dünyanın en kıymetli ülkeleri olduğuna işaret eden Selvi, “Vatandaşlarımızın en ağır olarak yaşadığı ülkeler. Ticaret hacmimizin yüksek olduğu ülkeler. O niçinle hudut dışı sonucu almadan evvel bu işin ekonomik ve siyasi sonuçlarını uygun düşünmemiz lazım. Bu iş Batı dünyası ile iplerin kopmasına niye olabilir. Çarpan tesiri yaparak öteki münasebetlerimizi de zehirler. Dikkat edelim bu iş bumerang üzere dönüp bizi vurmasın” tabirlerine yer verdi.