Sertab Erener yeni müziğiyle iklim değişikliğine karşı acil aksiyon daveti yaptı

• Konuyu başlatan admin
  • Başlangıç tarihi
A

admin

Guest
Sertab Erener ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Türkiye Ofisi tarafınca bugün tanıtılan ‘Who’s Gonna End?’ (Kim Dur Diyecek?) isimli müzikte, BM Sürdürülebilir Kalkınma Maksatları (SKA) doğrultusunda sıkıntılara dikkat çekildi.

İskoçya’nın Glasgow kentinde düzenlenen 26. BM İklim Değişikliği Konferansı (COP26) ile birebir devirde yayınlanan müzik, tüm dünyaya, epeyce geç olmadan karbon emisyonlarını sınırlama daveti yapan UNDP’nin yeni global kampanyasının bir modülünü oluşturuyor.

Müzik, TSİ 00.00’dan itibaren dijital müzik platformlarından dinlenebilirken müziğin klibinin de UNDP Türkiye’nin “youtube.com/user/undpturkiye” adresindeki YouTube kanalında yayımlanacağı açıklandı.

“DÜNYAYI HERKES İÇİN ADİL BİR YER YAPMAK GAYESİYLE MÜZİĞİ KULLANMAK İSTEDİM”

UNDP Türkiye Mukim Temsilcisi Louisa Vinton, yaptığı açıklamada, gezegeni kurtarmak için vaktin azaldığını belirterek, “Bu bağlamda Sertab Erener’in hareket davetimize ortak olarak, iletimizi değişim talep etme gücüne sahip yeni ve daha büyük bir kitleye ulaştıracak, idealist kelamları ve olağanüstü müziği olan bir müziğe dönüştürmesinden büyük gurur duyuyoruz” dedi.

Eurovision birinciliği bulunan Erener ise iklim değişikliği ve global salgının, gezegenin hudutlarını zorladığını vurgulayarak, “bu biçimde durumlarda da en epeyce acıyı her vakit en fakirler çekiyor. İşte bu niçinle, bir sanatçı ve bir bayan olarak, dünyayı herkes için adalet ve eşitlik içeren daha düzgün bir yer yapmak gayesiyle müziği kullanmak istedim” değerlendirmesinde bulundu.

MÜZİĞİN KELAMLARI

Müziğin kelamları, 2015 yılında tüm BM üye devletleri tarafınca kabul edilen 17 SKA’nın tümünü içeriyor. Müziğin kelamları şöyleki:

“Kim dur diyecek? / Yoksulluğa kim dur diyecek? / Aç olanları kim besleyecek? / Besinimizi kim sağlıklı hale getirecek? / Kim toplumsal cinsiyet ayrımını kaldıracak? / Bize okumayı kim öğretecek? / Suyu kim pak tutacak? / Enerjiyi kim yeşil tutacak? / Geleceği kim pak kılacak? / İklim krizini kim sonlandıracak? / Okyanuslardaki hayatı kim koruyacak? / Adalet ve barış ortasında büyümeliyiz! / Adalet ve barış ortasında büyümeliyiz! / Kim bize beşere yakışır işler verecek? / Toprağımızı kim canlı tutacak? / Eşitsizliği kim bitirecek? / Kim sürdürülebilir bir dünya kuracak? /Geri dönüştür, bir daha kullan, azalt /Sorumlu üretim yap / Yalnızca sen değil / Yalnızca ben değil / Hepimiz / Bunu niye goremiyoruz ki / Yalnızca sen değil / Yalnızca ben değil / Hepimiz / Özgürlüğü özlüyoruz hepimiz”

“Every Way That I Can” isimli müziğiyle 2003 yılında Türkiye’ye Eurovision birinciliği kazandıran Erener, Türkiye’de kırsal bölgelerde eğitim kampanyalarını desteklerken, lösemi hastası Iraklı çocuklara tedavi kampanyası yürütmüştü.

2004 yılında Hint Okyanusu tsunamisinde insani yardım davetlerine öncülük eden ünlü sanatkarın 2018 yılında yayınladığı “Bastırın Kızlar” isimli müziği, Türkiye’de toplumsal cinsiyet eşitliğinin sembolü haline gelmişti. Sanatçı yakın devirde de Türkiye’de Covid-19 aşı kampanyasına dayanak vermişti.