Sette kazara katil olan Baldwin’e bir şok daha

Bilgin

Global Mod
Global Mod
“Rust” sinemasının setinde 21 Ekim 2021’de yaşanan kazayla ilgili soruşturması devam eden Alec Baldwin’e, Afganistan’da ömrünü kaybeden Amerikan askeri Rylee McCollum’un kız kardeşi Roice McCollum tarafınca 25 milyon dolarlık “karalama ve ihmal davası” açıldı.

ABD medyasında yer alan dava dilekçesine nazaran, 6 Ocak 2021’de başşehir Washington’daki Kongre protestosundan fotoğraf paylaşan Roice’i “isyancı” olmakla itham eden Baldwin, ABD Bölge Mahkemesinde açılan davada asker yakınına iftira atmakla suçlandı.

INSTAGRAM’DAN İLETİ ATTI

Afganistan’da ölen ağabeyinin gebe eşi için yardım toplayan Roice’e daha evvel 5 bin dolar çek gönderen Baldwin, birebir hanımın Kongre baskınının yaşandığı başkentteki protestodan fotoğraf paylaştığını görür görmez Instagram’dan, “Bu ülkeye hizmetine olan hürmetimden dolayı abiniz için yardım gönderdiğimde, sizin 6 Ocak isyancısı olduğunuzu bilmiyordum.” bildirisi attı.

Roice, mitinge katıldığını fakat protestosunun yasal ve barışçıl olduğunu belirttiği iletisine Baldwin’den ikinci kez, “Sanmıyorum. Faaliyetleriniz, devlet malının hukuka muhalif olarak tahrip edilmesiyle, bir kolluk gorevlisinin vefatıyla sonuçlandı.” biçiminde karşılık aldı.

‘TEHDİT VE NEFRET SALDIRISINA YOL AÇABİLİR’

Dava evrakında Baldwin’in, “Roice’in kendisine verdiği yanıtı Instagram’da 2,4 milyon takipçisiyle paylaşmasının tehdit ve nefret saldırısına yol açacağının şuurunda olduğuna” vurgu yapıldı.

Ayrıyeten belgede, Baldwin’in paylaşımından saatler daha sonra, Rylee McCollum’un başka kız kardeşi Cheyenne ve dul eşi Jiennah’ın “nefret dolu bildiriler ve hatta mevt tehditleri” almaya başladığı kaydedildi.